REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozpocząć czasowe transgraniczne świadczenie usług?

Jak rozpocząć czasowe transgraniczne świadczenie usług?
Jak rozpocząć czasowe transgraniczne świadczenie usług?

REKLAMA

REKLAMA

Możliwość czasowego świadczenia usług w Polsce dotyczy podmiotów z państw objętych swobodą świadczenia usług, tj. państw Unii Europejskiej, a także Norwegii, Islandii, Liechtensteinu oraz Szwajcarii. Obowiązek wpisu w Ewidencji Działalności Gospodarczej może dotyczyć zatem jedynie usługodawcy – obywatela jednego z w/w państw, który nie wykonuje działalności gospodarczej w żadnym z tych państw.

REKLAMA

Dalsze obowiązki dla usługodawcy wynikają z przepisów o uznawaniu kwalifikacji zawodowych – dotyczą one zatem tych usług, których wykonywanie zgodnie z polskim prawem wymaga posiadania stosownych kwalifikacji zawodowych. Wówczas na usługodawcy ciąży obowiązek zapewnienia, że konkretne czynności wymagające tych kwalifikacji wykonywane będą bezpośrednio przez osoby tymi kwalifikacjami dysponujące. Najczęściej usługodawca nie musi posiadać tych kwalifikacji sam, a wystarczy, gdy zatrudnia on osoby z niezbędnymi kwalifikacjami do wykonywania określonych czynności. Wyjątkiem są pewne tylko zawody (zwłaszcza medyczne i prawnicze), w których polskie prawo wymaga, by kwalifikacje zawodowe posiadał sam przedsiębiorca – jeżeli zatem sam usługodawca ich nie posiada, to nie wystarczy, że zatrudni on odpowiednią osobę.

REKLAMA

W praktyce transgranicznego świadczenia usług kluczowe znaczenie odgrywa uznawanie kwalifikacji zawodowych (trudno przecież oczekiwać, że usługodawca chcący ledwie czasowo świadczyć w Polsce usługi zdecyduje się na mozolne uzyskiwanie wymaganych kwalifikacji w Polsce). W kontekście uznawania kwalifikacji usługodawców stwierdzić należy, że polskie prawo implementuje szereg korzystnych dla usługodawców rozwiązań przyjętych w unijnych dyrektywach. Jeżeli usługodawca zamierza świadczyć usługi w ramach zawodu, do wykonywania którego jest on uprawniony w innym państwie Unii Europejskiej, to po pierwsze usługodawca ten zwolniony jest z konieczności poddania się w Polsce procedurze uznania posiadanych kwalifikacji.

Nadto, nie wymaga się także od niego członkostwa w polskiej organizacji odpowiedniego samorządu zawodowego czy uzyskania pozwolenia na wykonywanie tego zawodu w Polsce.

Usługodawca ten nie musi także posiadać odpowiedniej znajomości języka polskiego. Wymaga się od niego natomiast, by rozpoczynając świadczenie usług w Polsce po raz pierwszy, powiadomił pisemnie o tym fakcie organ właściwy ze względu na dane kwalifikacje zawodowe. Czynność tę usługodawca winien powtarzać w każdym kolejnym roku, w którym zamierza świadczyć w Polsce usługi.

Niekiedy także usługodawca może być objęty obowiązkiem uproszczonej tymczasowej rejestracji lub członkostwa we właściwej polskiej organizacji zawodowej, co wszakże nie może wiązać się dla niego z dodatkowymi kosztami oraz nie powinno opóźniać lub utrudniać mu świadczenia w Polsce usług.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jakie tajemnice kryją firmy leasingowe?

REKLAMA

Drugą grupę barier prawnych, jakie niejednokrotnie usługodawca musi pokonać w Polsce jest tzw. reglamentacja działalności gospodarczej, tj. obowiązek uzyskania koncesji, zezwolenia albo wpisu w rejestrze działalności regulowanej. Obowiązki te dotyczą ponad 80 różnych rodzajów działalności gospodarczej.

Reglamentacja oznacza, że usługodawca nie może podjąć działalności, jeżeli nie spełni przewidzianych polskim prawem szczególnych jej warunków. W przypadku koncesji i zezwoleń usługodawca musi nadto wystąpić do właściwego organu z wnioskiem o ich udzielenie. W przypadku działalności regulowanej wystarczy złożenie oświadczenia (prawdziwego!) o spełnianiu tych warunków. Dopiero po uzyskaniu koncesji, zezwolenia albo zaświadczenia o wpisie do rejestru działalności regulowanej, usługodawca może rozpocząć świadczenie usług w Polsce.

Wyjątkiem jest tu działalność regulowana, którą może on także podjąć po upływie 14 dni od złożenia wspomnianego oświadczenia, jeżeli organ prowadzący rejestr nie podjął w sprawie żadnych czynności. Wystarczy wówczas, że usługodawca na piśmie powiadomi ten organ, że rozpoczyna świadczenie usług w Polsce.

W kontekście obowiązków reglamentacyjnych podkreślić należy natomiast, że z wyjątkiem kilku szczególnych dziedzin, w których obowiązują szczególne unijne dyrektywy (jak np. działalność bankowa) wymóg uzyskania w Polsce koncesji, zezwolenia czy wpisu do rejestru działalności regulowanej egzekwowany będzie od usługodawcy bez względu na to, czy usługodawca ten wykonuje legalnie podobną czy nawet taką samą działalność w innym państwie Unii Europejskiej. Innymi słowy, uzyskane w innym państwie UE pozwolenie na wykonywanie tej działalności nie będzie respektowane w Polsce.

Polecamy: serwis Leasing

Źródło: eugo.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA