| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak rozpocząć czasowe transgraniczne świadczenie usług?

Jak rozpocząć czasowe transgraniczne świadczenie usług?

Możliwość czasowego świadczenia usług w Polsce dotyczy podmiotów z państw objętych swobodą świadczenia usług, tj. państw Unii Europejskiej, a także Norwegii, Islandii, Liechtensteinu oraz Szwajcarii. Obowiązek wpisu w Ewidencji Działalności Gospodarczej może dotyczyć zatem jedynie usługodawcy – obywatela jednego z w/w państw, który nie wykonuje działalności gospodarczej w żadnym z tych państw.

Dalsze obowiązki dla usługodawcy wynikają z przepisów o uznawaniu kwalifikacji zawodowych – dotyczą one zatem tych usług, których wykonywanie zgodnie z polskim prawem wymaga posiadania stosownych kwalifikacji zawodowych. Wówczas na usługodawcy ciąży obowiązek zapewnienia, że konkretne czynności wymagające tych kwalifikacji wykonywane będą bezpośrednio przez osoby tymi kwalifikacjami dysponujące. Najczęściej usługodawca nie musi posiadać tych kwalifikacji sam, a wystarczy, gdy zatrudnia on osoby z niezbędnymi kwalifikacjami do wykonywania określonych czynności. Wyjątkiem są pewne tylko zawody (zwłaszcza medyczne i prawnicze), w których polskie prawo wymaga, by kwalifikacje zawodowe posiadał sam przedsiębiorca – jeżeli zatem sam usługodawca ich nie posiada, to nie wystarczy, że zatrudni on odpowiednią osobę.

W praktyce transgranicznego świadczenia usług kluczowe znaczenie odgrywa uznawanie kwalifikacji zawodowych (trudno przecież oczekiwać, że usługodawca chcący ledwie czasowo świadczyć w Polsce usługi zdecyduje się na mozolne uzyskiwanie wymaganych kwalifikacji w Polsce). W kontekście uznawania kwalifikacji usługodawców stwierdzić należy, że polskie prawo implementuje szereg korzystnych dla usługodawców rozwiązań przyjętych w unijnych dyrektywach. Jeżeli usługodawca zamierza świadczyć usługi w ramach zawodu, do wykonywania którego jest on uprawniony w innym państwie Unii Europejskiej, to po pierwsze usługodawca ten zwolniony jest z konieczności poddania się w Polsce procedurze uznania posiadanych kwalifikacji.

Nadto, nie wymaga się także od niego członkostwa w polskiej organizacji odpowiedniego samorządu zawodowego czy uzyskania pozwolenia na wykonywanie tego zawodu w Polsce.

Usługodawca ten nie musi także posiadać odpowiedniej znajomości języka polskiego. Wymaga się od niego natomiast, by rozpoczynając świadczenie usług w Polsce po raz pierwszy, powiadomił pisemnie o tym fakcie organ właściwy ze względu na dane kwalifikacje zawodowe. Czynność tę usługodawca winien powtarzać w każdym kolejnym roku, w którym zamierza świadczyć w Polsce usługi.

Niekiedy także usługodawca może być objęty obowiązkiem uproszczonej tymczasowej rejestracji lub członkostwa we właściwej polskiej organizacji zawodowej, co wszakże nie może wiązać się dla niego z dodatkowymi kosztami oraz nie powinno opóźniać lub utrudniać mu świadczenia w Polsce usług.

Polecamy: Jakie tajemnice kryją firmy leasingowe?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »