reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Finanse na start > Jak zdobyć pieniądze na biznes?

Jak zdobyć pieniądze na biznes?

Zdobycie pieniędzy na biznes to problem większości początkujących przedsiębiorców. Remont lokalu, wyposażenie w niezbędny sprzęt, płace pracowników czy zakup pierwszej partii towaru i surowców wiążą się ze sporymi kosztami, których właściciele firm nie są w stanie pokryć. Jak zdobyć pieniądze na biznes?

Alternatywa – pożyczki społecznościowe

Idea social lending na świecie rozwija się już od blisko dziesięciu lat. Chociaż w Polsce serwisy oferującego tego typu usługi dopiero zyskują na popularność, to rynek dojrzewa bardzo dynamicznie. Dziś w naszym kraju jest on już warty ponad 150 mln zł. Swoje powodzenie zawdzięcza przede wszystkim możliwości ominięcia kosztownego pośrednictwa banków. Oprocentowanie pożyczek społecznościowych waha się od kilku do nawet dwudziestu procent. Wyeliminowanie bankowych prowizji sprawia, że transakcje zawierane bezpośrednio pomiędzy pożyczkodawcami i pożyczkobiorcami stają się bardziej opłacalne dla obu stron – mówi Mariusz Skiba, Prezes Zarządu CapitalClub. Sposób działania pożyczek bezpośrednich jest bardzo prosty. Na specjalnie do tego przygotowanych serwisach ogłaszają się osoby lub firmy, które chcą zdobyć fundusze na konkretny cel. Oprocentowanie ustalane jest indywidualnie w zależności od wiarygodności kredytowej, długości okresu spłaty zadłużenia i wysokości potrzebnej kwoty. Zabezpieczenie stanowi zazwyczaj weksel, który zobowiązuje pożyczkobiorcę do bezwarunkowego uregulowania należności. Mariusz Skiba wyjaśnia, że same serwisy również weryfikują bezpieczeństwo transakcji. – Szczegółowo badana jest sytuacja finansowa przedsiębiorstwa. W oparciu o dokładne, fachowe analizy firmie wystawiany jest odpowiedni rating. Pożyczki społecznościowe mogą okazać się ciekawą alternatywą dla tradycyjnych kredytów bankowych czy trudnych do zdobycia funduszy unijnych.

Fundusze unijne - 40 tys. złotych na rozpoczęcie działalności

Jak pokazują badania Keralla Research połowa polskich przedsiębiorców z sektora MŚP prognozuje, że nadchodzący rok będzie lepszy dla rozwoju firmy od poprzedniego. Podobny optymizm wykazują dyrektorzy finansowi największych polskich firm. Z raportu Deloitte wynika, iż większość z nich przewiduje powrót krajowej gospodarki na drogę bezpiecznego wzrostu. To dobry okres, aby zastanowić się nad założeniem własnej działalności i spróbowaniem swoich sił na  rozwijającym się rynku. Do tego potrzebne są oczywiście pieniądze, a te w 2014 roku będzie zdobyć łatwiej niż w latach ubiegłych.

Księgowa czy biuro rachunkowe - co wybrać?

Źródło: CapitalClub

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kalata

Doktor nauk prawnych specjalizujący się w ubezpieczeniach społecznych i prawie pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama