| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > ABC Franczyzy > Zaleta franczyzy - wyłączność

Zaleta franczyzy - wyłączność

Zakładanie własnego biznesu jest wystarczająco stresujące nawet bez konieczności ciągłego oglądania się za siebie i sprawdzania, czy przypadkiem jakiś wredny konkurent nie próbuje rozgościć się na Twoim podwórku.

Na tyle, na ile to możliwe, franczyza stara się wyeliminować to zagrożenie, dając każdemu nowemu franczyzobiorcy prawo do działania na wyłączność na konkretnym obszarze. Dla wygody może być to na przykład obszar objęty jednym kodem pocztowym, który powinien stanowić wystarczająco duży potencjalny rynek zbytu dla czegokolwiek, co planujesz sprzedawać. Należy przy tym pamiętać o dwóch kwestiach.

Po pierwsze, franczyzodawca może oczywiście zaproponować wyłączność tylko w przypadku innych franczyzobiorców z tej samej sieci. Jeśli konkurent z innej, podobnej sieci otworzy sklep tuż obok Twojego, nie można zrobić nic poza stawieniem czoła wyzwaniu.

Po drugie, nie wszystkie umowy franczyzowe zapewniają wyłączność. Taki paragraf w umowie pozwala franczyzodawcy na utworzenie tylu punktów sieciowych na danym terenie, ile uzna za stosowne. Najważniejszą kwestią odnoszącą się do obszaru działania jest możliwość wspierania franczyzobiorcy. 

Polecamy: serwis Ryczałt

Jako przyszły franczyzobiorca powinieneś poznać ten rejon osobiście, nawet jeśli franczyzodawca przeprowadził już studium wykonalności5. To ważne zadanie nie powinno okazać się zbyt trudne, ponieważ większość franczyzobiorców wybiera lokalizację blisko swojego miejsca zamieszkania, a ta jest im już znana.

Jak założyć własną firmę

Artykuł jest fragmentem książki Przewodnik po franczyzie. Jak wybrać najlepszą dla Twojego biznesu? Autorem jest Iain Murray. Wydawnictwo Onepress.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »