Zaleta franczyzy - wyłączność
REKLAMA
REKLAMA
Na tyle, na ile to możliwe, franczyza stara się wyeliminować to zagrożenie, dając każdemu nowemu franczyzobiorcy prawo do działania na wyłączność na konkretnym obszarze. Dla wygody może być to na przykład obszar objęty jednym kodem pocztowym, który powinien stanowić wystarczająco duży potencjalny rynek zbytu dla czegokolwiek, co planujesz sprzedawać. Należy przy tym pamiętać o dwóch kwestiach.
REKLAMA
Po pierwsze, franczyzodawca może oczywiście zaproponować wyłączność tylko w przypadku innych franczyzobiorców z tej samej sieci. Jeśli konkurent z innej, podobnej sieci otworzy sklep tuż obok Twojego, nie można zrobić nic poza stawieniem czoła wyzwaniu.
Po drugie, nie wszystkie umowy franczyzowe zapewniają wyłączność. Taki paragraf w umowie pozwala franczyzodawcy na utworzenie tylu punktów sieciowych na danym terenie, ile uzna za stosowne. Najważniejszą kwestią odnoszącą się do obszaru działania jest możliwość wspierania franczyzobiorcy.
Polecamy: serwis Ryczałt
Jako przyszły franczyzobiorca powinieneś poznać ten rejon osobiście, nawet jeśli franczyzodawca przeprowadził już studium wykonalności5. To ważne zadanie nie powinno okazać się zbyt trudne, ponieważ większość franczyzobiorców wybiera lokalizację blisko swojego miejsca zamieszkania, a ta jest im już znana.
Artykuł jest fragmentem książki Przewodnik po franczyzie. Jak wybrać najlepszą dla Twojego biznesu? Autorem jest Iain Murray. Wydawnictwo Onepress.pl
REKLAMA
REKLAMA