REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w upadłości konsumenckiej w 2015 roku

Federacja Konsumentów
Federacja Konsumentów
upadłość konsumencka 2015 r.
upadłość konsumencka 2015 r.
ST

REKLAMA

REKLAMA

23 września 2014 r. Prezydent RP podpisał zmianę wadliwych przepisów o upadłości konsumenckiej i polski konsument otrzymał łatwiejszy dostęp do procedury ogłoszenia upadłości w sytuacji nadmiernego zadłużenia. Będzie to nowa szansa dla osób, które popadły w kłopoty finansowe nie ze swojej winy. Nowy start dla wielu osób, także dla bohaterki naszego artykułu.

REKLAMA

Moja teściowa wpadła w pętlę zadłużenia. Długo nikomu się nie przyznawała, że ma jakiekolwiek kłopoty finansowe. Gdy w końcu sprawa się wydała, skala problemu przerosła nas z żoną. Teściowa zawarła w ciągu ostatnich trzech lat 22 umowy kredytu i pożyczki. Łączne zadłużenie wynosi 96 000 zł. Głównie brała kolejne pożyczki na spłatę bieżących rat, których nie dawała rady opłacić z małej emerytury. I tak to się zaczęło. Od kredytu na zakup komputera dla wnuczka. Teraz na emeryturze jest zajęcie komornicze i teściowej pozostaje jedynie 660 zł na życie. Non stop telefony z pogróżkami od firm windykacyjnych, banków i firm pożyczkowych. Próbowaliśmy negocjować z wierzycielami, poszliśmy po poradę do prawnika, chcieliśmy złożyć wniosek o upadłość. Okazało się, że nie będzie to możliwe, ponieważ teściowa nie ma żadnego wartościowego majątku i sąd oddali wniosek z uwagi na brak środków, które pokryją koszty postępowania wycenione na 10.000 zł. To dla kogo jest to postępowanie upadłościowe, dla bogaczy?

REKLAMA

Opisana przez konsumenta kwestia jest dobrze znana Federacji Konsumentów. Problem nadmiernego zadłużenia, który pojawił się po wielkim bumie kredytowym i następującym po nim kryzysie na rynku finansowym, dotyka coraz większej liczby gospodarstw domowych. Stale rośnie liczba gospodarstw domowych nie regulujących terminowo swoich zobowiązań. Wiele osób z powodu kłopotów finansowych ucieka w tzw. szarą strefę. Jest to wynikiem nie tylko niechęci konsumentów do spłacania długów, ale głównie ich bezradności. Brak zdolności kredytowej, firmy pożyczkowe obiecujące magiczne wyjście z problemów, prawie niemożliwe negocjacje z wierzycielami, komornikami czy brak możliwości skorzystania narzędzi restukturyzacyjnych. Do tego wprowadzona w 2009 r. do polskiego systemu prawa procedura tzw. upadłości konsumenckiej, która w praktyce okazała się praktycznie nie do zastosowania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Co uległo zmianie w upadłości konsumenckiej?

REKLAMA

Postępowanie o ogłoszeniu upadłości osoby fizycznej zostało zdecydowanie bardziej uproszczone. Zmienione zostały przesłanki dopuszczalności ogłoszenia upadłości, czyli kiedy możemy ogłosić upadłość konsumencką. Konsument, który nie jest w stanie terminowo regulować znacznej części swoich zobowiązań, czyli popadł w stan niewypłacalności, nie ze swojej winy lub nie w wyniku swego rażącego niedbalstwa, może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Nawet gdy konsument jest „winny”, czyli zachodzą przesłanki wykluczające, sąd może w wyjątkowych przypadkach ogłosić upadłość takiej osoby.

Także wiele zmieniło się w zakresie kosztów postępowania. Najważniejsze, że nowe rozwiązanie nie dyskwalifikuje na wstępie konsumentów, którzy nie posiadają majątku wystarczającego na zabezpieczenie kosztów samego postepowania. Obostrzenie to powodowało bardzo duży odsetek oddalanych wniosków o ogłoszenie upadłości. Jeżeli konsument nie posiada majątku lub środków na pokrycie kosztów postępowania, sąd może zadecydować o pokryciu tych kosztów tymczasowo ze środków Skarbu Państwa, które potem dopisuje się do listy długów konsumenta i spłaca wraz z innymi wierzytelnościami w planie spłaty. Także bohaterka naszego artykułu mogłaby złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości bez obawy, że sąd oddali jej wniosek z uwagi na tzw. ubogość masy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Upadłość konsumencka - vademecum

Poza tą ogromnie pozytywną zmianą zdecydowanie zmniejszone zostało wynagrodzenie syndyka za jego pracę wykonaną w trakcie postępowania. Obniżeniu uległa także opłata od wniosku z 200 zł do wysokości opłaty podstawowej: 30 zł.

Skrócony zostaje także okres, w którym upadły konsument będzie zobowiązany do dokonywania spłat na rzecz wierzycieli z 5 do 3 lat. Po wykonaniu takiego planu spłaty sąd umarza pozostałe zobowiązania konsumenta.
Sąd może nawet w szczególnych przypadkach, gdy sytuacja życiowa upadłego na to wskazuje, zadecydować o umorzeniu pozostałych zobowiązań upadłego bez ustalania planu spłat.

Gdy do majątku upadłego należy nieruchomość, w której konsument zamieszkuje, niestety będzie musiała ona zostać sprzedana. Jednak z kwoty sprzedaży sąd wydzieli upadłemu kwotę odpowiadająca nawet 24-miesięcznemu czynszowy najmu, aby konsument mógł wynająć mieszkanie. Poprzednio okres ten nie przekraczał 12 miesięcy.

Procedura ogłaszania upadłości konsumenckiej

Pozytywnym rozwiązaniem jest także wprowadzenie możliwości zawarcia układu z wierzycielami na wniosek upadłego w trakcie postepowania. Może to pozwolić np. na zachowanie mieszkania przy uzgodnieniu z wierzycielami takiego rozwiązania.

W dużym uproszczeniu, postępowanie wygląda zatem tak. Wniosek upadłego, postanowienie o ogłoszeniu upadłości, ustalenie i wycena majątku upadłego przez syndyka, sprzedaż majątku dłużnika, ustalenie planu spłat na rzecz wierzycieli, po wykonaniu planu spłat umorzenie zobowiązań. W niektórych przypadkach rezygnacja z planu spłat lub też zawarcie układu z wierzycielami.

Ustawa dokonująca zmiany przepisów dotyczących upadłości konsumenckiej wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od jej ogłoszenia, co oznacza, że pierwsze wnioski pod rządami nowych przepisów mogą zostać złożone pod koniec tego roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA