Kategorie

Zmiany w upadłości konsumenckiej w 2015 roku

Federacja Konsumentów
Federacja Konsumentów
upadłość konsumencka 2015 r.
ST
23 września 2014 r. Prezydent RP podpisał zmianę wadliwych przepisów o upadłości konsumenckiej i polski konsument otrzymał łatwiejszy dostęp do procedury ogłoszenia upadłości w sytuacji nadmiernego zadłużenia. Będzie to nowa szansa dla osób, które popadły w kłopoty finansowe nie ze swojej winy. Nowy start dla wielu osób, także dla bohaterki naszego artykułu.
Reklama

Moja teściowa wpadła w pętlę zadłużenia. Długo nikomu się nie przyznawała, że ma jakiekolwiek kłopoty finansowe. Gdy w końcu sprawa się wydała, skala problemu przerosła nas z żoną. Teściowa zawarła w ciągu ostatnich trzech lat 22 umowy kredytu i pożyczki. Łączne zadłużenie wynosi 96 000 zł. Głównie brała kolejne pożyczki na spłatę bieżących rat, których nie dawała rady opłacić z małej emerytury. I tak to się zaczęło. Od kredytu na zakup komputera dla wnuczka. Teraz na emeryturze jest zajęcie komornicze i teściowej pozostaje jedynie 660 zł na życie. Non stop telefony z pogróżkami od firm windykacyjnych, banków i firm pożyczkowych. Próbowaliśmy negocjować z wierzycielami, poszliśmy po poradę do prawnika, chcieliśmy złożyć wniosek o upadłość. Okazało się, że nie będzie to możliwe, ponieważ teściowa nie ma żadnego wartościowego majątku i sąd oddali wniosek z uwagi na brak środków, które pokryją koszty postępowania wycenione na 10.000 zł. To dla kogo jest to postępowanie upadłościowe, dla bogaczy?

Opisana przez konsumenta kwestia jest dobrze znana Federacji Konsumentów. Problem nadmiernego zadłużenia, który pojawił się po wielkim bumie kredytowym i następującym po nim kryzysie na rynku finansowym, dotyka coraz większej liczby gospodarstw domowych. Stale rośnie liczba gospodarstw domowych nie regulujących terminowo swoich zobowiązań. Wiele osób z powodu kłopotów finansowych ucieka w tzw. szarą strefę. Jest to wynikiem nie tylko niechęci konsumentów do spłacania długów, ale głównie ich bezradności. Brak zdolności kredytowej, firmy pożyczkowe obiecujące magiczne wyjście z problemów, prawie niemożliwe negocjacje z wierzycielami, komornikami czy brak możliwości skorzystania narzędzi restukturyzacyjnych. Do tego wprowadzona w 2009 r. do polskiego systemu prawa procedura tzw. upadłości konsumenckiej, która w praktyce okazała się praktycznie nie do zastosowania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Co uległo zmianie w upadłości konsumenckiej?

Reklama

Postępowanie o ogłoszeniu upadłości osoby fizycznej zostało zdecydowanie bardziej uproszczone. Zmienione zostały przesłanki dopuszczalności ogłoszenia upadłości, czyli kiedy możemy ogłosić upadłość konsumencką. Konsument, który nie jest w stanie terminowo regulować znacznej części swoich zobowiązań, czyli popadł w stan niewypłacalności, nie ze swojej winy lub nie w wyniku swego rażącego niedbalstwa, może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Nawet gdy konsument jest „winny”, czyli zachodzą przesłanki wykluczające, sąd może w wyjątkowych przypadkach ogłosić upadłość takiej osoby.

Także wiele zmieniło się w zakresie kosztów postępowania. Najważniejsze, że nowe rozwiązanie nie dyskwalifikuje na wstępie konsumentów, którzy nie posiadają majątku wystarczającego na zabezpieczenie kosztów samego postepowania. Obostrzenie to powodowało bardzo duży odsetek oddalanych wniosków o ogłoszenie upadłości. Jeżeli konsument nie posiada majątku lub środków na pokrycie kosztów postępowania, sąd może zadecydować o pokryciu tych kosztów tymczasowo ze środków Skarbu Państwa, które potem dopisuje się do listy długów konsumenta i spłaca wraz z innymi wierzytelnościami w planie spłaty. Także bohaterka naszego artykułu mogłaby złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości bez obawy, że sąd oddali jej wniosek z uwagi na tzw. ubogość masy.

Zobacz: Upadłość konsumencka - vademecum

Poza tą ogromnie pozytywną zmianą zdecydowanie zmniejszone zostało wynagrodzenie syndyka za jego pracę wykonaną w trakcie postępowania. Obniżeniu uległa także opłata od wniosku z 200 zł do wysokości opłaty podstawowej: 30 zł.

Skrócony zostaje także okres, w którym upadły konsument będzie zobowiązany do dokonywania spłat na rzecz wierzycieli z 5 do 3 lat. Po wykonaniu takiego planu spłaty sąd umarza pozostałe zobowiązania konsumenta.
Sąd może nawet w szczególnych przypadkach, gdy sytuacja życiowa upadłego na to wskazuje, zadecydować o umorzeniu pozostałych zobowiązań upadłego bez ustalania planu spłat.

Gdy do majątku upadłego należy nieruchomość, w której konsument zamieszkuje, niestety będzie musiała ona zostać sprzedana. Jednak z kwoty sprzedaży sąd wydzieli upadłemu kwotę odpowiadająca nawet 24-miesięcznemu czynszowy najmu, aby konsument mógł wynająć mieszkanie. Poprzednio okres ten nie przekraczał 12 miesięcy.

Procedura ogłaszania upadłości konsumenckiej

Pozytywnym rozwiązaniem jest także wprowadzenie możliwości zawarcia układu z wierzycielami na wniosek upadłego w trakcie postepowania. Może to pozwolić np. na zachowanie mieszkania przy uzgodnieniu z wierzycielami takiego rozwiązania.

W dużym uproszczeniu, postępowanie wygląda zatem tak. Wniosek upadłego, postanowienie o ogłoszeniu upadłości, ustalenie i wycena majątku upadłego przez syndyka, sprzedaż majątku dłużnika, ustalenie planu spłat na rzecz wierzycieli, po wykonaniu planu spłat umorzenie zobowiązań. W niektórych przypadkach rezygnacja z planu spłat lub też zawarcie układu z wierzycielami.

Ustawa dokonująca zmiany przepisów dotyczących upadłości konsumenckiej wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od jej ogłoszenia, co oznacza, że pierwsze wnioski pod rządami nowych przepisów mogą zostać złożone pod koniec tego roku.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  23 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Nowy Peugeot 308 SW - jest po prostu piękny!

  Nowy Peugeot 308 SW został oficjalnie zaprezentowany. Powabne kombi ma 600-litrowy bagażnik i paletę pięciu silników.

  Maksymalna opłata za śmieci przy metodzie "od wody"

  Ustawa śmieciowa. Przy zastosowaniu metody "od wody" opłata za odpady nie będzie mogła być wyższa niż 7,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. około 150 zł. Jakie jeszcze zmiany zawiera nowela ustawy śmieciowej?

  ARiMR: ostatnie dni na złożenie wniosków m.in. ws. premii dla młodych rolników

  Jeszcze do 28 czerwca można składać wnioski na inwestycje w ekosystemy leśne, z kolei do końca czerwca jest czas, aby starać się o premie dla młodych rolników i dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej - przypomina ARiMR.

  Jak branża handlowa może wykorzystać analitykę danych?

  Ponad połowa wiodących producentów oraz dystrybutorów już wykorzystuje analitykę danych i sztuczną inteligencję, a trzy czwarte z nich osiąga dzięki tym działaniom wymierne korzyści. Po co analizować dane w handlu?

  Peugeot 2008 [TEST]: mały, miejski lew dorósł!

  Peugeot 2008 jest miejskim crossoverem. Niech jednak ten tytuł Was nie zmyli. Bo auto jest bardziej dojrzałe, niż mogłoby się wydawać!

  Co może zrobić pracodawca, kiedy pracownik jest dłużnikiem?

  Biorąc pod uwagę statystyki, co dziesiąty Polak ma długi, a większość z nich to osoby w wieku produkcyjnym, które na co dzień pracują. Pracownik dłużnik może być dla firmy dużym problemem. Jak sobie z nim poradzić?

  Niezapłacone faktury wpływają na kondycję firmy

  60 proc. firm w pandemii skarży się, że ich kontrahenci nie płacą w terminie faktur. Dodatkowo 44 proc. wskazuje, że odbiorcy w ostatnich trzech miesiącach w ogóle nie uregulowali należności za otrzymane towary czy wykonane usługi.

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie. No i jest problem...

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie? Kierowcę czeka wizyta w wydziale komunikacji, stacji kontroli pojazdów i znowu wydziale komunikacji.

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić auto?

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić czy używane auto nie jest obciążone prawami osób trzecich? Są na to tak naprawdę trzy sposoby.

  Jak zgłosić informację o porzuconych odpadach?

  Informację o porzuconych odpadach, niebezpiecznych czy komunalnych może zgłosić przez stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Zgłoszenia można dokonać anonimowo.

  Jakich pracowników poszukuje branża logistyczna?

  Polski sektor e-commerce należy obecnie do najbardziej dynamicznie rosnących rynków europejskich. Wraz z rozwojem branży widać rosnące zapotrzebowanie na konkretne zawody. Kto jest potrzebny najbardziej?

  Pandemia oszczędziła rynek fundacji

  Fundacje w Polsce wciąż nieźle się trzymają. Rocznie sądy rejestrują ponad 2 tys. nowych organizacji. Eksperci zwracają też uwagę na to, że rynek ten jest u nas dobrze wyważony i nawet pandemia nie zmieniła tego stanu rzeczy.

  280 tys. zł dotacji dla firm na przygotowanie dokumentacji

  Od początku czerwca przyjmowane są wnioski o wsparcie w II rundzie konkursu Granty na Eurogranty. Firmy, które planują realizację projektu z dofinansowaniem mogą otrzymać nawet 280 tys. zł na przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Kiedy upływa termin składania wniosków?

  Nawet 100 tys. zł dla rolników poszkodowanych w pożarze

  Minister Grzegorz Puda podjął decyzję o udzieleniu pomocy rolnikom poszkodowanym w pożarze we wsi Nowa Biała w Małopolsce. Jaka pomoc zostanie przyznana? Kto otrzyma wsparcie?

  Zgubiłem numer PKK. Co zrobić w takiej sytuacji?

  Zgubiłem numer PKK. Jak go odzyskać? No i tu pojawia się spory problem, bo kandydata na kierowcę czeka... No właśnie co?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - jak wpłynie na ceny mieszkań?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG). Czy ceny mieszkań będą nadal rosły? Czy wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, postępująca inflacja, rosnące koszty budowy i zakupu gruntów, czy opóźnienia w wydawaniu decyzji administracyjnych przełożą się na dalszy wzrost cen na rynku mieszkaniowym? O ile w tym roku mogą zdrożeć mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę - za co odpowiada właściciel mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę. Najemcy dość często powodują szkody wykraczające poza lokal. Ucierpieć może mieszkanie sąsiada albo część wspólna budynku. Kto odpowiada za te szkody?

  Sprzedaż części używanych na oku fiskusa. Ruszają kontrole.

  Sprzedaż części używanych na celowniku skarbówki. Powód? Wielu sprzedawców albo nie zarejestrowało nawet firmy, albo zaniża dochody ze sprzedaży.

  Działka rekreacyjna - na co zwracać uwagę przy zakupie

  Działka rekreacyjna. Na rynku nieruchomości zapanował boom na działki rekreacyjne. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupie, aby się nie naciąć. Wzmożone zainteresowanie sprawiło, że ceny w tym segmencie rynku poszybowały w górę. Duża konkurencja wśród nabywców i presja na szybką decyzję mogą spowodować, że źle ulokujemy swoje oszczędności. Aby ograniczyć ryzyko związane z zakupem działki rekreacyjnej warto się do niego wcześniej przygotować. Przede wszystkim należy wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby inwestycja była trafiona.

  Ile elektryk przejedzie na rezerwie?

  Firma Edmunds sprawdziła, jaki dystans może pokonać samochód elektryczny, gdy komputer pokładowy pokazuje, że mają 0 km zasięgu.

  Rzucił korporację, założył start-up, wrócił do niej z płaczem

  Popularnością cieszą się wciąż kolejne historie przedstawiające osoby, które rzuciły pracę w korporacji, założyły własny start-up i osiągnęły sukces. Statystycznie jest to jednak dość niewielki odsetek – reszta kończy na skraju depresji i wraca z podwiniętym ogonem do pracodawcy, by zacząć spłacać długi.

  Modernizacja gospodarstw rolnych - można składać wnioski

  Wnioski o wsparcie modernizacji gospodarstw rolnych będzie można składać do 19 sierpnia - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi m.in. o rozwój produkcji prosiąt, mleka krowiego, bydła mięsnego i nawadniania w gospodarstwie.

  Zwolnienie ze składek ZUS - wnioski do 30 czerwca br.

  Do 30 czerwca tego roku można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kto może złożyć wniosek?

  Jak pandemia wpłynęła na lukę płatniczą w firmach? [BADANIE]

  Paradoksalnie pandemia ma także pozytywny wpływ na przedsiębiorców, którzy zwiększyli swoją świadomość na temat konsekwencji opóźnionych płatności. Widmo zbliżającej się recesji zmotywowało ich, by zająć się nieco bardziej aktywnie problemem zatorów płatniczych.

  Ile pieniędzy trafia do budżetu państwa z branży hazardowej?

  Rynek hazardowy tylko w 2020 roku odprowadził do budżetu z tytułu podatku od gier i dopłat na fundusze celowe ok. 3,5 mld złotych. Czy Państwo jednak w pełni wykorzystuje potencjał polskiej branży?