REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób można przeciwdziałać przedawnieniu wierzytelności?

Rafał Mroczkowski Wspólnik w Kancelarii Prawnej Cyman i Wspólnicy sp.k.
Najczęściej stosowanym przez wierzycieli sposobem przerwania biegu przedawnienia jest wniesienie powództwa, co powoduje przerwę już z chwilą samego jego wniesienia.
Najczęściej stosowanym przez wierzycieli sposobem przerwania biegu przedawnienia jest wniesienie powództwa, co powoduje przerwę już z chwilą samego jego wniesienia.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mam wierzytelność, która lada chwila ulegnie przedawnieniu. Co mam zrobić, żeby nie stracić moich pieniędzy – pyta jeden z użytkowników portalu Wieszjak.pl.

Należy doprowadzić do przerwy biegu terminu przedawnienia. Dzięki temu termin ten będzie liczony od początku. Można wskazać dwa zasadnicze sposoby pozwalające na osiągnięcie tego skutku. Pierwszy związany jest z aktywnością wierzyciela, drugi zaś dłużnika.

REKLAMA

Bieg terminu przedawnienia przerywa każda czynność wierzyciela zarówno przed sądem państwowym, jak i sądem polubownym oraz komornikiem sądowym podjęta bezpośrednio w celu:

  • dochodzenia roszczenia np. wniesienie pozwu,
  • ustalenia prawa np. pozew na podstawie art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego o ustalenie, iż pomiędzy stronami umowy zlecenia istnieje de facto stosunek pracy, lub
  • zabezpieczania roszczenia np. wniosek w trybie art. 730 Kodeksu postępowania cywilnego o wydanie zarządzenia tymczasowego zakazującego dłużnikowi wyzbywania się majątku z pokrzywdzeniem wierzyciela, lub

Najczęściej stosowanym przez wierzycieli sposobem przerwania biegu przedawnienia jest wniesienie powództwa, co powoduje przerwę już z chwilą samego jego wniesienia (przez złożenie w sądzie albo nadanie w urzędzie pocztowym).

Należy jednak pamiętać, że pozew musi być wniesiony skutecznie, a więc nie może być obciążony brakiem formalnym. Wobec niezachowania któregokolwiek z warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę, pod rygorem zwrotu pisma, do usunięcia braków pisma w terminie 7 dni.

Zobacz również serwis: Przedsiębiorca w sądzie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po bezskutecznym upływie zakreślonego terminu pismo jest zwracane, a co za tym idzie nie wywołuje ono żadnych skutków prawnych związanych z wniesieniem pozwu (m.in. nie przerywa biegu terminu przedawnienia). Także pismo wniesione do sądu, ale nie opłacone, nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem tego pisma do sądu.

Drugim dogodnym dla wierzyciela sposobem przerwania biegu przedawnienia jest uznanie roszczenia przez dłużnika. Może mieć ono postać uznania właściwego wyrażonego w formie:

  • jednostronnego oświadczenia dłużnika lub
  • umowy np. ugody między wierzycielem a dłużnikiem. Przez umowę ugody wierzyciel i dłużnik czynią sobie nawzajem ustępstwa w zakresie istniejącego pomiędzy stronami stosunku prawnego, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapienić ich wykonanie lub by uchylić spór. Często zatem wierzyciel za cenę odroczenia lub rozłożenia na raty terminu płatności uzyskuje dokument stanowiący uznanie długu. 

Zobacz również: Co trzeba wiedzieć o przedawnieniu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA