Zwiększenie ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa
REKLAMA
REKLAMA
Jak wskazano, projektowana ustawa autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości ma "służyć ustanowieniu minimalnego standardu w zakresie zasad ochrony informacji poufnych przedsiębiorstwa, jako narzędzia zarządzania konkurencyjnością oraz innowacyjnością".
REKLAMA
Nowe przepisy mają dostosować prawo polskie do unijnego "w sprawie ochrony niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych (tajemnic przedsiębiorstwa) przed ich bezprawnym pozyskaniem, wykorzystaniem i ujawnianiem".
Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach
REKLAMA
Projektowane zmiany, jak wyjaśniono, m.in. rozszerzają definicję "czynu nieuczciwej konkurencji" o "znamię pozyskania cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa", zmierzają w kierunku "odsunięcia 3-letniego terminu przedawnienia roszczeń odszkodowawczych, wynikających z czynu nieuczciwej konkurencji (...) do 20 lat", "penalizują działania" podejmowane przez osoby, które wykorzystują lub ujawniają informację stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa.
Jak wskazano, nowe przepisy ze względu na swój cel - zwiększenie ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa, którą stanowią informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne oraz inne posiadające wartość gospodarczą, będzie miała największy wpływ na firmy z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, których konkurencyjność w "przeważającym stopniu opiera się na innowacyjności". Natomiast mniejszy na duże przedsiębiorstwa, które "opierają swoją konkurencyjność w głównej mierze na innych działaniach, np. marketingowych" z uwagi na duży udział w danym rynku oraz wynikającą z niego monopolistyczną przewagę oraz większe zasoby finansowe".
Zobacz: Prawo dla firm
REKLAMA
REKLAMA