REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o komornikach uderza w przedsiębiorców

Ustawa o komornikach uderza w przedsiębiorców /Fot. Fotolia
Ustawa o komornikach uderza w przedsiębiorców /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowe projekty ustaw o komornikach sądowych i kosztach komorniczych utrudnią przedsiębiorcom prowadzenie egzekucji a także obciążą ich większymi kosztami. Z tego względu przeciwko zmianom protestują organizacje pracodawców.

Konfederacja Lewiatan, BCC, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego, członkowie Rady Dialogu Społecznego, protestują przeciwko drastycznemu podniesieniu dla wierzycieli kosztów postępowania egzekucyjnego. Dla wielu przedsiębiorców wysokie koszty prowadzenia egzekucji będą nie do pokonania. Doprowadzi to do jeszcze większych zatorów płatniczych i spowolni rozwój gospodarki.

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało nowe projekty ustaw o komornikach sądowych i kosztach komorniczych. Dotychczas, zarówno na etapie prac rządowych jak i sejmowych, żadne z istotnych uwag przedsiębiorców (wierzycieli) nie zostały w projektach uwzględnione, pomimo faktu, iż to wierzyciele powinni być głównymi beneficjentami postępowania egzekucyjnego. Sejmowa podkomisja zakończyła już prace i projekty czekają obecnie na rozpatrzenie przez Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Niestety, analiza prac legislacyjnych nad projektami wskazuje, iż nie wprowadzają one żadnych ułatwień dla wierzycieli - wręcz przeciwnie zawierają szereg barier utrudniających przedsiębiorcom prowadzenie egzekucji. Droższa dla wierzycieli będzie obsługa postępowania egzekucyjnego oraz wyższe będą koszty i opłaty egzekucyjne. Stanie się tak pomimo oczywistego faktu, iż to wierzyciel poniósł wcześniej stratę z powodu nierzetelności klienta i zmuszony był dochodzić należności przed sądem ponosząc dodatkowe, często wysokie, koszty tego postępowania.

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Koszty i opłaty dla wierzycieli wzrosną w poszczególnych postępowaniach nawet o ponad 100%. Dla wielu przedsiębiorców bariera kosztowa prowadzenia egzekucji będzie nie do pokonania. Brak sprawnego i dostępnego systemu egzekwowania roszczeń doprowadzi do jeszcze większych zatorów płatniczych i spowolni rozwój gospodarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zdumiewa zwłaszcza pomysł obciążania wierzyciela nową opłatą w wysokości 150 zł za umorzenie egzekucji przez komornika przy jednoczesnym założeniu, że ma ona dotyczyć także wszystkich trwających już postępowań egzekucyjnych. Poprawka o takiej treści została przyjęta przez podkomisję przy pełnym poparciu Ministerstwa Sprawiedliwości. Oznacza to, że za nieskuteczność komornika i w następstwie umorzenie postępowania egzekucyjnego zapłaci przedsiębiorca (wierzyciel).

Zgłoszenie i poparcie tej poprawki przez resort sprawiedliwości na tym etapie prac oznacza, że ministerstwo uległo presji środowisk komorniczych i w ten sposób postanowiło zrekompensować kosztem wierzycieli starty finansowe komorników wynikające z innych propozycji zawartych w projekcie.

Przedsiębiorcy przez cały etap prac rządowych zwracali uwagę, iż realizowane od lat oraz zaproponowane w nowych projektach przez resort sprawiedliwości zmiany systemowe dotyczące kosztów egzekucji doprowadzą do osłabienia sytuacji finansowej komorników, co doprowadzi w konsekwencji do przerzucenia wszelkich możliwych kosztów jej prowadzenia na wierzycieli (przedsiębiorców).

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Ministerstwo konsekwentnie odrzucało uwagi przedsiębiorców aż do ostatniego posiedzenia podkomisji, podczas którego poparło poprawkę obciążającą wierzycieli kwotą 150 zł. za każdą umorzoną sprawę, czym de facto przyznało się, iż absolutnie nie zdawało sobie sprawy z konsekwencji własnego projektu.

Idea nagradzania komornika za skuteczną egzekucję poszła w zapomnienie. Ministerstwo Sprawiedliwości uznało, że najłatwiej będzie przerzucić koszty egzekucji na przedsiębiorcę i zapewnić komornikom godziwe wynagrodzenie. Statystyki potwierdzają, że w zależności od branży 60-80% egzekucji jest umarzanych ze względu na bezskuteczność postępowania. We wszystkich tych sprawach wierzyciel będzie karany dodatkową opłatą za to, że podjął wysiłek odzyskania należności na drodze sądowej i egzekucyjnej. Dodatkowo przewidziano w projekcie, że nowa opłata za umorzenie egzekucji dotyczyć ma nie tylko nowych spraw, ale także trwających już egzekucji.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA