REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy zagrożeni unijną dyrektywą o delegowaniu

Przedsiębiorcy zagrożeni unijną dyrektywą o delegowaniu
Przedsiębiorcy zagrożeni unijną dyrektywą o delegowaniu

REKLAMA

REKLAMA

Prace nad nowelizacją dyrektywy są na ostatniej prostej. Już niedługo, firmy wysyłające pracowników za granicę będą musiały zmierzyć się z ogromnymi utrudnieniami. Wiele z nich zagrożona jest upadkiem. O tym co możemy jeszcze zrobić, jak poradzić sobie z nadchodzącymi problemami i nie paść ofiarą nowych przepisów, mowa będzie 20-21 listopada na zbliżającym się V Europejskim Kongresie Mobilności Pracy.

REKLAMA

Nowelizacja dyrektywy o delegowaniu może pozbawić pracy nawet 900 tys. polskich specjalistów. Mowa tu o pracownikach transportu, budownictwa, sektora opieki domowej, rolnictwa, usług biznesowych i IT oraz wielu innych. Nowe zasady z pewnością wpłyną na wzrost kosztów i utrudnienia w funkcjonowaniu nie tylko firm delegujących (których może być w Polsce powyżej 90 tys.) ale także wszystkich przedsiębiorstw wysyłających pracowników za granicę, także w delegację. Za naruszenie przepisów będą grozić kary do 500 tys. euro.

REKLAMA

REKLAMA

Już teraz w stosunku do firm delegujących pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej dokonywane są szczegółowe kontrole, przeprowadzane z założeniem, że firma działa nielegalnie bądź niezgodnie z prawem. Według szacunków Inicjatywy Mobilności Pracy, zmiana unijnych przepisów znacząco ograniczy wzrost polskiego eksportu usług. Polskie firmy wysyłają swoich pracowników do pracy przy realizacji zagranicznych projektów najczęściej spośród wszystkich państw UE, stąd obawa, że właśnie nasz kraj odczuje zmiany najdotkliwiej.

Obecnie projekt jest dyskutowany w ramach Komisji Zatrudnienia Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego (EMPL). Wciąż jest zatem szansa, by wpłynąć na polityków w Brukseli. Z drugiej strony, niezależnie od tego jak potoczą się jego losy, firmy działające w międzynarodowym środowisku w Unii muszą się przygotować na szereg zmian w obszarze prawnym, systemów społecznych oraz HR. Stąd, w dniach 20-21 listopada odbędzie się kolejna edycja Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy, poruszająca tematykę delegowania pracowników i mobilności na rynku unijnym. Jak co roku, organizatorzy zaprosili przedstawicieli unijnych urzędów oraz specjalistów z dziedziny prawa pracy, którzy rozmawiać będą o firm działających w międzynarodowym środowisku. Współorganizatorem tegorocznej edycji jest Ministerstwo Rozwoju, a Kraków został Miastem Gospodarzem. Planowane jest, że sesję plenarną pierwszego dnia Kongresu otworzy Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki. Wydarzenie corocznie gromadzi właścicieli i prezesów czołowych firm usługowych, prawników i praktyków, przedstawicieli polityki i administracji oraz europejskich decydentów, mających wpływ na tworzenie prawa dotyczącego delegowania pracowników.

Tematem przewodnim V edycji kongresu będzie hasło: „Delegowanie pracowników: szansa dla słabszych czy zagrożenie dla silniejszych?”. Wydarzenie – skierowane w pierwszej kolejności do przedsiębiorstw – skupi się na mentoringu, a także wsparciu merytorycznym zarówno pracodawców jak i pracowników, zwłaszcza drugiego dnia Kongresu. Firmy gubią się w gąszczu przepisów, które zamiast pomagać, przysparzają dodatkowych problemów. Dlatego Europejski Kongres Mobilności Pracy będzie miejscem, w którym przedstawiciele biznesu uzyskają praktyczne informacje na temat aktualnej sytuacji oraz stosowania obecnie obowiązujących przepisów.

Więcej na: https://www.ekmp.pl/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA