Zmiany w Ordynacji podatkowej od 1 stycznia 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
Do Ordynacji podatkowej wprowadzono zasadę, zgodnie z którą: „niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika” (art. 2a O.p.).
REKLAMA
Pozornie zasada ta niewiele da podatnikom, bowiem w praktyce zapewne trudno będzie spotkać organy podatkowe, które mają wątpliwości co do treści przepisów podatkowych. Jednak powyższą zasadą podatnicy mogą się posiłkować w postępowaniu sądowoadministracyjnym, np. podnosząc zarzut braku zastosowania przepisu przez organ, i to przypuszczalnie z niezłym skutkiem. Składy orzekające, w odróżnieniu od fiskusa, same często mają bowiem wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego, czego czasami dają wyraz w uzasadnieniach orzeczeń. Tak więc podatnicy mogą się tutaj spotkać ze zrozumieniem.
W sumie wprowadzone novum należy ocenić pozytywnie, aczkolwiek z innych przyczyn niż zakładał projektodawca przepisu.
Zobacz serwis: Prawo dla firm
REKLAMA
Zestawienia – obok zeznań, wykazów i informacji – zostały uznane za deklaracje podatkowe (art. 3 pkt 5 O.p.). Dotyczy to miesięcznego zestawienia oświadczeń, które sprzedawca wyrobów akcyzowych służących do celów opałowych przekazuje do właściwego naczelnika urzędu celnego w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano sprzedaży.
Dzięki uznaniu zestawień za deklaracje potwierdzono prawo do ich korygowania. Zmiana wyjaśnia zatem ostatecznie, że zestawienia takie, skoro to deklaracje, można korygować. Wobec tego zmianę tę należy ocenić pozytywnie.
Podatnik nie musi się już obawiać wysyłania korespondencji za granicą. Nadanie pisma w zagranicznej placówce pocztowej (w kraju UE) jest obecnie traktowane tak samo jak nadanie pisma w polskiej placówce pocztowej. Z art. 12 § 6 pkt 2 O.p. wynika bowiem, że termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane nie tylko w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz.U. z 2012 r., poz. 1529), ale również w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim UE. Termin uważa się za zachowany również wówczas, gdy przed jego upływem pismo dotrze do polskiej placówki pocztowej operatora wyznaczonego po nadaniu w państwie spoza Unii Europejskiej. Rzecz jasna zachowano również możliwość złożenia pisma w polskim urzędzie konsularnym.
Zobacz serwis: Moja firma
Niewątpliwie zmianę należy ocenić korzystnie. Na marginesie, może dziwić fakt niewprowadzenia podobnej zmiany w Kodeksie postępowania administracyjnego. Nie zapomniano za to o stosownej nowelizacji w ważnym dla podatników Prawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, gdzie odpowiednio zmodyfikowano przepis art. 83 § 3.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Plusy i minusy zmian w Ordynacji podatkowej
W artykule m.in.:
- Sformułowanie wymogów formalnych interpretacji ogólnych
- Potwierdzenie prawa do stosowania interpretacji ogólnej
- Ograniczenie przedmiotu wniosku o interpretację
- Szybsza publikacja interpretacji indywidualnych
- Prawo do żądania informacji na temat interpretacji indywidualnej
- Możliwości występowania z „grupowymi” wnioskami o interpretację indywidualną
- Wprowadzenie możliwości wydawania interpretacji dotyczących zamówień publicznych
- Wprowadzenie możliwości wydania nowych decyzji „określających”
- Rezygnacja z pierwszeństwa ustawowych metod szacowania podstawy opodatkowania
- Wprowadzenie podwyższonej do 150% stawki odsetek za zwłokę
- Umożliwienie zapłaty podatku za pomocą karty płatniczej
- Umożliwienie zapłaty podatku przez inne osoby niż podatnik
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.