REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Handel hurtowy w lutym 2023 i nowe zamówienia w przemyśle. Nowe dane GUS

Handel hurtowy
Handel hurtowy 2023 i nowe zamówienia w przemyśle. Nowe dane GUS
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Handel hurtowy w lutym 2023 roku - Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane.

Handel hurtowy w lutym 2023

REKLAMA

Sprzedaż okazała się o 3,9% niższa niż w styczniu br. i o 6,0% niższa niż w analogicznym okresie 2022 roku. W lutym często obserwowany jest lekki wzrost po wcześniejszych spadkach wynikających z wygaśnięcia szczytu zaopatrzenia w okresie świąteczno-noworocznym. Tym razem jednak sprzedaż hurtowa kolejny miesiąc z rzędu spadła, i to pomimo słabych wyników w styczniu (spadek o 20,3% w stosunku do grudnia 2022 roku). Być może jest to m.in. efekt ograniczania konsumpcji spowodowany wysoką inflacją. Na ogólny spadek sprzedaży hurtowej w lutym w ujęciu miesięcznym (o 3,9%) wpłynęły gorsze niż w styczniu wyniki sprzedaży w takich grupach jak: kosmetyki i wyroby farmaceutyczne (spadek o 13,1%); wyroby tytoniowe (spadek o 7,0%); żywność (spadek o 6,8%); napoje alkoholowe i bezalkoholowe (spadek o 6,3%); półprodukty i odpady pochodzenia nierolniczego oraz złom (spadek o 5,7%); sprzedaż realizowana na zlecenie (spadek o 2,4%).

REKLAMA

W stosunku do stycznia wzrosła natomiast sprzedaż hurtowa: narzędzi technologii informacyjnej i komunikacyjnej, maszyn, urządzeń i dodatkowego wyposażenia (o 5,7%); sprzedaż niewyspecjalizowana (o 4,2%) oraz sprzedaż artykułów użytku domowego (o 1,3%).

Dane w ujęciu rocznym pokazują spadki sprzedaży hurtowej w większości grup. Sprzedaż agd, rtv, artykuły użytku domowego spadła o 20,1%; półproduktów i odpadów pochodzenia nierolniczego oraz złomu o 18,4%; niewyspecjalizowana o 12,9%; kosmetyków i wyrobów farmaceutycznych o 6,9%; realizowana na zlecenie o 5,1%; narzędzi technologii informacyjnej i komunikacyjnej, maszyn, urządzeń i dodatkowego wyposażenia o 1,0%; napojów alkoholowych i bezalkoholowych o 0,7%. W stosunku do lutego ub.r. wzrosła natomiast sprzedaż żywności (o 14,6%) oraz wyrobów tytoniowych (o 26,3%).

Zamówienia w przemyśle

W lutym nowe zamówienia w przemyśle spadły w ujęciu rocznym o 2,2% (w styczniu były o 15,4% wyższe r/r). Poziom zamówień eksportowych był o 3,5% wyższy niż przed rokiem (w styczniu zamówienia eksportowe wzrosły o 33,8% r/r).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA