REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po pierwsze, będę oszczędzać! Jak wytrwać w jednym z najpopularniejszych noworocznych postanowień?

Subskrybuj nas na Youtube
Jak oszczędzać przy niskich zarobkach?
Jak oszczędzać przy niskich zarobkach?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak oszczędzać? Wysoka inflacja nie odpuszcza, a świąteczne wydatki sprawiły, że wiele osób szuka teraz sposobu na oszczędzanie. Tylko jak oszczędzać w czasie galopujących cen? Odkładanie gotówki jest w TOP naszych noworocznych postanowień. Co zrobić, w by w 2023 r. dotrzymać danego sobie słowa? Podpowiadamy w kolejnym materiale z cyklu „Ogarniam Finanse”.

Jak wynika z raportu Intrum ”European Consumer Payment Report 2022”[1], aż 70 procent konsumentów w Polsce przyznaje, że ich obawy związane z rosnącymi rachunkami mają negatywny wpływ na ich ogólne samopoczucie. 7 na 10 (69%) pytanych stwierdza również, że rosną one szybciej niż dochody. Niestety, Boże Narodzenie i Nowy Rok nie poprawiły sytuacji finansowej Polaków, co nie dziwi, ponieważ co 5. osoba deklarowała, że zadłuży się na Święta.

REKLAMA

Oszczędzanie w czasach wysokiej inflacji. Czy to w ogóle możliwe?

REKLAMA

Mimo szalejących cen Polakom udaje się oszczędzać. A może oszczędzamy właśnie dlatego, jak pokazuje badanie Intrum. Respondenci zapytani o to, co ich motywuje do odkładania gotówki, w TOP 3 powodów wymieniają: niespodziewane wydatki (35%), konieczność oszczędzania na wypadek utraty pracy lub innego źródła dochodu (18%) i podróże (12%).

Regularnie oszczędza przeszło aż 7 na 10 konsumentów (73%) pytanych przez Intrum. Mniej optymistyczne dane mówią o tym, że dokładnie taki sam odsetek pytanych – 73% nie jest zadowolonych z kwoty, którą udaje im się odkładać każdego miesiąca.

33% konsumentów przyznaje, że oszczędza nawet więcej niż rok temu, by zapewnić sobie rezerwy finansowe na wypadek przyjścia kolejnego kryzysu gospodarczego. Według niektórych ekspertów, ten już ma miejsce. Przeszło 1/3 ankietowanych Intrum przyznaje, że regularnie sięga po pożyczki, by mieć środki na zapłatę rachunków. Dlatego oszczędzanie w 2023 r. to kompletny must have, nawet wtedy, gdy nie mieliśmy takiego noworocznego postanowienia. Jak więc oszczędzać w kryzysie?

Na tym możesz oszczędzić

REKLAMA

Jak zaznacza Agnieszka Jarmołowicz, ekspert Intrum, gdy ma się przed sobą konkretny cel, oszczędzania przychodzi z łatwością – może być to zakup nowego komputera lub wymarzone wakacje. W kryzysie wiele osób po prostu odkłada gotówkę na tzw. czarną godzinę lub by sprostać rosnącym rachunkom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Warto włączyć tryb oszczędnościowy, kiedy nadwyrężyliśmy domowy budżet świątecznymi wydatkami – a tym bardziej, kiedy zadłużyliśmy się na ten cel – lub, gdy czujemy, że rosnące rachunki są dla nas coraz większym finansowym wyzwaniem. W czasie galopującej inflacji i wysokich stóp procentowych trudno jest regularnie odkładać nawet małą część dochodów. Dlatego warto postawiać na oszczędzanie w wersji smart, czyli takie, które w stosunkowo krótkim okresie przyniesie nam zadowalające rezultaty, a będzie dla nas ogromnym wyrzeczeniem.
Do oszczędzania, tak jak do chęci zrzucenia kilku kilogramów, jak i do każdego noworocznego postanowienia warto podejść z głową i mierzyć siły na zamiary. Ważne jest na początek wyrobić w sobie nawyk oszczędzania, pewne odruchy, nauczyć się odpowiednio gospodarować pieniędzy, a dodatkowa gotówka szybko pojawi się w portfelu – podpowiada Agnieszka Jarmołowicz, ekspert Intrum.

Jeżeli już zdecydowaliśmy się oszczędzać to najwyższa pora, by przyjrzeć się naszym wydatkom. Do tego celu możemy stworzyć listę, która jak na dłoni pokaże nam, gdzie wydajemy najwięcej pieniędzy i na co. Z pomocą przychodzą nam aplikacje na telefon, a nawet nasze konto bankowe, jeżeli płacimy kartą. Gdy już stworzymy taką listę, warto zastanowić się z czego możemy zrezygnować. Dodatkowa kawa na mieście czy wyjście do kina zdają się nie być rzeczami pierwszej potrzeby. Choć z pozoru takie drobnostki wydają się nieznaczącym wydatkiem, oszczędność w skali miesiąca może zdziwić.

To pomoże Ci zaoszczędzić!:

  • Na zakupy tylko z listą – przed wyjściem do sklepu zawsze sporządzajmy listę tego, co chcemy kupić i rygorystycznie się jej trzymajmy. Pozwoli nam to ograniczyć zbędne wydatki. Przed stworzeniem listy sprawdźmy, jakie produkty posiadamy w swojej kuchni, by nie kupować dwa razy tego samego. Dzięki niej będziemy wiedzieć, jakich produktów potrzebujemy i nie ulegniemy przypadkowej pokusie.
  • Kupuj na promocjach, ale głową – w okresie poświątecznym, w galeriach handlowych roi się od promocji. Jeżeli potrzebujemy nowej garderoby, warto wybrać się na zakupy właśnie w tym czasie. Warto też przeglądać gazetki z promocjami, ponieważ często można upolować produkty spożywcze w niższej cenie. Ale nie dajmy się również nabrać na pułapki sprzedawców, którzy po Nowym Roku czyszczą magazyny i zależy im na tym, aby nakłonić klientów do zakupów. Problem polega na tym, że nie wszystko, co ma etykietkę „promocja”, kupujemy po okazyjnej cenie. Dlatego zachowajmy uwagę, sprawdzajmy ceny w Internecie, nawet wtedy, gdy wybieramy się na zakupy do galerii handlowej czy innego sklepu stacjonarnego.
  • Ogranicz drobne przyjemności – fajnie rozpocząć dzień kawą kupowaną w drodze do pracy, jednak w skali miesiąca może to być wydatek nawet ok. 300 zł. Zamiast kupowania zabierz ze sobą własny kubek termiczny z ulubioną kawą. Słodki wypiek lub hot dog kupowany w popularnej sieci sklepów zawsze wtedy, gdy spóźnia się nasz tramwaj, a jesteśmy głodni to kolejne 100-150 zł w miesiącu. A gdyby te pieniądze odłożyć, to po pewnym czasie uzbiera się niezła suma!
  • Główne posiłki zacznij jeść w domu – posiłki przyrządzane w domowym zaciszu mogą być równie smaczne, jak te z restauracji, a jeżeli odkryjemy sobie talent kulinarny, to mogą być nawet znacznie lepsze. Przede wszystkim są tańsze.
  • Nie marnuj jedzenia… i pieniędzy – starajmy się przygotowywać porcje, które jesteśmy w stanie zjeść i kupujmy rzeczywiście to, co lubimy, a nie to, co jest „modne” lub w promocji w wielosztukach. Pamiętajmy, że nadmiarem jedzenia zawsze możemy się z kimś podzielić, a w sieci znajdziemy wiele przepisów na to, jak wykorzystać tzw. resztki w kuchni.
  • Wybieraj sezonowe produkty, są tańsze – dobrym przykładem są owoce i warzywa, starajmy się wybierać te, które są obecnie najtańsze, np. zimą będą to pomarańcze, jabłka, mandarynki, a latem truskawki, pomidory czy ogórki.
  • Włączmy tryb „eko” w cały domu – gaśmy światło, wychodząc z pomieszczenia, po naładowaniu telefonu czy komputera zawsze wyjmujmy ładowarkę z gniazdka, pralkę i zmywarkę uruchamiajmy zawsze wtedy, gdy są zapełnione, częściej wybierajmy prysznic niż kąpiel w wannie, itp. – to tylko kilka przykładów bardzo prostych kroków, których zastosowanie daje w praktyce realne oszczędności.
  • Wybieraj energooszczędne sprzęty – jeżeli właśnie teraz planujemy zakupić nowy sprzęt AGD, warto zdecydować się na ten energooszczędny. Nawet jeśli takie urządzenia kosztują nieco więcej, w ostatecznym rozrachunku i tak wychodzimy na plus, bo oszczędzamy na rachunkach i naszą Planetę.
  • Daj swoim rzeczom drugie życie – szafa pęka w szwach, a my narzekamy, że i tak nie mamy, co na siebie włożyć? Warto pomyśl o sprzedaży ubrań, których już nie nosimy. Swoim działaniem wpiszemy się wtedy w filozofię zero waste, a za „zaoszczędzone” pieniądze będziemy mogli kupić nowe rzeczy.
  • … i ostatnie, ale najważniejsze: kontroluj swoje wydatki!

Oszczędzanie będzie nieskuteczne, jeżeli nie zmieniły swoich nawyków finansowych. Nie możemy dopuszczać do sytuacji, kiedy to pieniądze uciekają nam przez palce. Konieczne jest regularne prowadzenie budżetu – czy to
w formie klasycznego arkusza w Excelu, czy w aplikacji w naszym smartfonie. Dzięki temu, po pierwsze, będziemy mieć stały wgląd w to, na co wydajemy pieniądze, być może okaże się, że pewne „zbędne” wydatki możemy wyeliminować od ręki. Po drugie, takie zestawienie wydatków pokaże nam, kiedy zaczęliśmy się oddalać o naszego finansowego celu, jakim jest oszczędzanie – wyjaśnia Agnieszka Jarmołowicz, ekspert Intrum.

[1] Intrum, European Consumer Payment Report 2202, listopad 2022.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA