REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co czeka branżę PR w 2023 roku?

Subskrybuj nas na Youtube
Co czeka branżę public relations w 2023 roku?
Co czeka branżę public relations w 2023 roku?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Branża PR 2023. Wraz ze wzrostem inflacji i widmem kryzysu, wiele branż dokonuje przeglądu i oceny własnych działań marketingowych. Najprawdopodobniej w 2023 roku klienci agencji marketingowych i PR będą skupiali się na działaniach o najwyższej skuteczności, poddając skrupulatnej ocenie każdy zwrot z inwestycji.
rozwiń >

Coraz częściej klienci będą także liczyli na mądre, strategiczne podejście, zapewniające markom duży rozgłos, przy optymalizacji budżetów. W czasach kryzysu piarowcy będą również stanowili istotne zaplecze w komunikacji fuzji i przejęć oraz niekonwencjonalnych strategii rynkowych, które firmy będą wdrażać dla ratowania swoich biznesów.

REKLAMA

REKLAMA

Komunikacja trudnych decyzji biznesowych

Poza dostarczeniem mierzalnych efektów polem do popisu dla branży PR będzie także budowanie wizerunku i relacji firm z otoczeniem biznesowym w trakcie podejmowania przez nie trudnych decyzji dotyczących m.in. redukcji zatrudnienia lub rezygnacji z inwestycji.

Marki postawią na autentyczność

Wraz z nadejściem 2023 roku wiele zmieni się również w komunikacji samych marek z konsumentami. W przekazach marketingowych i PR, odbiorcy coraz częściej poszukiwać będą autentyczności oraz empatii, a marki coraz więcej uwagi poświęcać będą tematyce ESG i DEI. Wraz ze znikaniem kolejnych tytułów prasy drukowanej, podstawą w komunikacji staną się nowe media, promujące marki w przestrzeni online oraz media branżowe docierające do
liderów opinii.

Spotkania face to face z dziennikarzami i materiały szyte na miarę

W 2023 roku zmienią się też sposoby współpracy z dziennikarzami — powrócimy do spotkań face to face. Nadchodzący rok będzie też rokiem ważnym z punktu tworzenia jakościowych komunikatów oraz spersonalizowanej komunikacji z mediami. Tradycyjne media drukowane będą słabnąć i znikać. Przez ponad dekadę, zatrudnienie w newsroomach wydawnictw w Stanach Zjednoczonych, spadło o ponad ¼. W Polsce zwolnienia zapowiedziały największe wydawnictwa mediowe, takie jak np.: Agora, Ringier Axel Springer Polska, Burda, Bauer, ZPR Media. Oznacza to coraz więcej treści do wyprodukowania przez coraz mniejsze zespoły redakcyjne. Ograniczenie tytułów
drukowanych
nie wpływa jednak istotnie na zmniejszenie zapotrzebowania na unikatowe treści, na które zapotrzebowanie w mediach internetowych wciąż rośnie. Jednak, ze względu na przechodzenie na abonamentowy system płatności, treści będą musiały być coraz bardziej klikalne i spersonalizowane pod dane medium. W komunikacji zewnętrznej firmy i specjaliści PR będą, więc kładli coraz większy nacisk na materiały „szyte na miarę” - wysokiej jakości
artykuły, wypracowane w pod kątem danego medium.

REKLAMA

Media społecznościowe pierwszym punktem kontaktu z odbiorcami marki

Coraz częściej media społecznościowe stają się dla firm dominującym kanałem komunikacji z interesariuszami. Już dziś blisko 78% konsumentów poświęca więcej czasu na ocenę marki w Internecie niż w sklepie stacjonarnym. W przypadku wielu kwestii wizerunkowych promocja zaczyna się na firmowych fanpage'ach, a dopiero później trafia na łamy gazet. Coraz częściej media społecznościowe będą stanowiły również pierwszy i podstawowy punkt kontaktu z dziennikarzami. Już dziś media czerpią informacje z Twittera, a w przypadku tematów life style z Instagrama, a nawet z TikToka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dane podstawą strategii PR

Wykorzystywanie danych niekoniecznie jest nowym trendem, ale tworzenie na ich podstawie treści jest koncepcją, która z roku na rok staje się coraz bardziej integralną częścią każdego planu komunikacji. Algorytmy nieustannie się zmieniają, a platform społecznościowych, z którymi można wchodzić w interakcje, jest więcej niż kiedykolwiek. W dzisiejszym świecie praktycznie nie do przyjęcia jest, aby firma nie była obecna na co najmniej kilku głównych
platformach społecznościowych
, dlatego bardzo ważne jest podążanie za trendami dotyczącymi tworzenia treści pod wybrane platformy. Centralną rolę w komunikacji w 2023 roku odgrywać będzie z pewnością analiza danych.
Insight i znajomość algorytmów to nie tylko kwestie ważne tworzenia nowych kampanii. Analiza danych coraz częściej staje się sposobem na ocenę działań PR. Wraz z rozwojem narzędzi analitycznych dla branży public relations, strategie PR, w coraz większym stopniu, będą oparte na raportowaniu i analizie skuteczności przekazów oraz ocenie mierzalnych efektów działań komunikacyjnych. Dla mniejszych zespołów PR będzie to szansą na bardziej
efektywne wykorzystanie własnych zasobów do komunikacji, dla większych poszerzenie zasięgu wpływu na funkcjonowanie organizacji.

Czytelnicy chcą autentyczności

W nadchodzącym 2023 roku komunikacja z konsumentami powinna odbiegać od typowej marketingowej nowomowy. Dziś nie wystarczy już do klientów mówić o pozytywnych emocjach, ale też trzeba podpierać tę komunikację realnymi działaniami. Liczy się zarówno autentyczność, jak i doświadczenie, które marka buduje we współpracy z mikro i makro influencerami oraz poprzez wychodzenie bezpośrednio do konsumentów. W nowym roku to,
jak marki zaangażują się w działania społeczne i jak będą aktywne online lub offline, znajdzie swoje przełożenie w zaufaniu konsumentów. Specjaliści od PR-u muszą być świadomi wartości, z jakimi kojarzy się marka i jaka jest ona
naprawdę, aby przypadkowo nie dopuścić do tego, by jedno przypadkowe stwierdzenie lub nieszczery post w mediach społecznościowych nie wywołały niechęci, lub podejrzliwość wśród klientów. W budowaniu cyfrowej odpowiedzialności i widoczności, media, które coraz częściej stają na straży wiarygodności i za cel stawiają sobie ochronę przed fake newsami, staną się również bardziej krytyczne dla marek.

Coraz więcej relacji live

Forma live stream przekazu stwarza większe poczucie autentyczności, przez co interakcja z odbiorcami wydaje się bardziej atrakcyjna. Transmisje na żywo stanowią obecnie 2/3 całego ruchu internetowego, a odsetek ten w nadchodzącym roku ma jeszcze wzrosnąć.

Jakość ponad ilość dzięki relacjom z influencerami

Należy spodziewać się także dalszego rozwoju komunikacji opartej o współpracę z twórcami internetowymi. To dla tych działań wiele firm rezygnuje ze współpracy z celebrytami i przenosi swoje działania na influencerów, nie tylko tych największych, ale coraz częściej mikroinfluencerów oraz influencerów skupionych wokół konkretnych wyspecjalizowanych tematów i branż. 70% nastoletnich odbiorców ufa influencerom, a 49% konsumentów korzysta z ich rekomendacji. Warto również dodać, że aż 57% firm związanych z modą i urodą zatrudnia influencerów. Komunikacja z influencerami będzie zmierzała ku działaniom szytym na miarę, stworzonym
z danym, konkretnym influencerem, w jego stylu oraz biorąc pod uwagę jego sposób komunikacji z publicznością. Coraz częściej na Instagramie będą pojawiały się nie tylko treści lifestyle, ale także przekazy eksperckie i coraz częściej będą tam komunikować się również profesjonaliści np. profesorowie medycyny, NGO-s, organizacje pacjentów oraz ich prezesi i członkowie.

Automatyzacja i rzeczywistość rozszerzona

Widmo kryzysu gospodarczego przyśpiesza tworzenie rozwiązań opartych o automatyzację procesów. Coraz rzadziej będziemy kontaktować się ze sprzedawcami czy promotorami marek w świecie rzeczywistym. Konsumenci natomiast więcej treści będą odbierać w formule VOD, czyli na życzenie. Oznacza to, że treści będą musiały być coraz bardziej użyteczne, proste i szybkie do przyswojenia. Pomimo pierwszych porażek, świat nieustanie przygotowuje się także na wchodzenie w rzeczywistość rozszerzoną. Coraz większe przepustowości sieci Internet, doskonalsze monitory i coraz bardziej realistyczne doznania w świecie 3D, pozwala założyć, że w przyszłości czeka nas świat, w którym komunikować się będą nasze awatary, gdzie przeżywać i doświadczać również będziemy w rzeczywistości wirtualnej, gdzie będziemy mierzyć się z kolejnymi wyzwaniami związanymi, chociażby z czasem spędzanym w świecie 3D w porównaniu do świata realnego. Dla piarowców oznacza to kolejne wyzwania i naukę kolejnych umiejętności. 2023 rok pewnie nie przyniesie w tym zakresie przełomu, ale już z pewnością wskazuje ścieżki, które już dziś warto rozwijać. Podsumowując, w nadchodzącym roku ponownie czeka nas wiele wyzwań. Gwałtowne zmiany rynkowe wywołane pandemią, wojną i przygotowaniem Europy na kryzys, skutkują dziś marketingową i piarową rewolucją. Jak pokazuje historia, po każdym dużym kryzysie świat dynamicznie przyśpieszał, dlatego dziś podwójnie ważne jest śledzenie trendów i budowanie
własnej przewagi w trudnym i szybko zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

Iwona Kubicz – Managing Director Procontent Communication.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Program GO4funds wspiera firmy zainteresowane funduszami UE

Jak znaleźć optymalne unijne finansowanie dla własnej firmy? Jak nie przeoczyć ważnego i atrakcyjnego konkursu? Warto skorzystać z programu GO4funds prowadzonego przez Bank BNP Paribas.

Fundacja rodzinna w organizacji: czy może sprzedać udziały i inwestować w akcje? Kluczowe zasady i skutki podatkowe

Fundacja rodzinna w organizacji, choć nie posiada jeszcze osobowości prawnej, może w pewnych sytuacjach zarządzać przekazanym jej majątkiem, w tym sprzedać udziały. Warto jednak wiedzieć, jakie warunki muszą zostać spełnione, by uniknąć konsekwencji podatkowych oraz jak prawidłowo inwestować środki fundacji w papiery wartościowe.

Trudne czasy tworzą silne firmy – pod warunkiem, że wiedzą, jak się przygotować

W obliczu rosnącej niestabilności geopolitycznej aż 68% Polaków obawia się o bezpieczeństwo finansowe swoich firm, jednak większość organizacji wciąż nie podejmuje wystarczających działań. Tradycyjne szkolenia nie przygotowują pracowników na realny kryzys – rozwiązaniem może być VR, który pozwala budować odporność zespołów poprzez symulacje stresujących sytuacji.

Czy ochrona konsumenta poszła za daleko? TSUE stawia sprawę jasno: prawo nie może być narzędziem niesprawiedliwości

Nowa opinia Rzecznika Generalnego TSUE Andrei Biondiego może wstrząsnąć unijnym prawem konsumenckim. Po raz pierwszy tak wyraźnie uznano, że konsument nie może wykorzystywać przepisów dla własnej korzyści kosztem przedsiębiorcy. To sygnał, że era bezwzględnej ochrony konsumenta dobiega końca – a firmy zyskują szansę na bardziej sprawiedliwe traktowanie.

REKLAMA

Eksport do Arabii Saudyjskiej - nowe przepisy od 1 października. Co muszą zrobić polskie firmy?

Każda firma eksportująca towary do Arabii Saudyjskiej musi dostosować się do nowych przepisów. Od 1 października 2025 roku obowiązuje certyfikat SABER dla każdej przesyłki – bez niego towar nie przejdzie odprawy celnej. Polskie firmy muszą zadbać o spełnienie nowych wymogów, aby uniknąć kosztownych opóźnień w dostawach.

Koszty uzyskania przychodu w praktyce – co fiskus akceptuje, a co odrzuca?

Prawidłowe kwalifikowanie wydatków do kosztów uzyskania przychodu stanowi jedno z najczęstszych źródeł sporów pomiędzy podatnikami a organami skarbowymi. Choć zasada ogólna wydaje się prosta, to praktyka pokazuje, że granica między wydatkiem „uzasadnionym gospodarczo” a „nieuznanym przez fiskusa” bywa niezwykle cienka.

Dziedziczenie udziałów w spółce – jak wygląda sukcesja przedsiębiorstwa w praktyce

Wielu właścicieli firm rodzinnych nie zastanawia się dostatecznie wcześnie nad tym, co stanie się z ich udziałami po śmierci. Tymczasem dziedziczenie udziałów w spółkach – zwłaszcza w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkach akcyjnych – to jeden z kluczowych elementów sukcesji biznesowej, który może zadecydować o przetrwaniu firmy.

Rozliczenie pojazdów firmowych w 2026 roku i nowe limity dla kosztów podatkowych w firmie – mniejsze odliczenia od podatku, czyli dlaczego opłaca się kupić samochód na firmę jeszcze w 2025 roku

Od 1 stycznia 2026 roku poważnie zmieniają się zasady odliczeń podatkowych co do samochodów firmowych – zmniejszeniu ulega limit wartości pojazdu, który można przyjmować do rozliczeń podatkowych. Rozwiązanie to miało w założeniu promować elektromobilność, a wynika z pakietu ustaw uchwalanych jeszcze w ramach tzw. „Polskiego Ładu”, z odroczonym aż do 2026 roku czasem wejścia w życie. Resort finansów nie potwierdził natomiast, aby planował zmienić te przepisy czy odroczyć ich obowiązywanie na dalszy okres.

REKLAMA

Bezpłatny ebook: Wydanie specjalne personel & zarządzanie - kiedy życie boli...

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – to dobry moment, by przypomnieć, że dobrostan psychiczny pracowników nie jest już tematem pobocznym, lecz jednym z kluczowych filarów strategii odpowiedzialnego przywództwa i zrównoważonego rozwoju organizacji.

ESG w MŚP. Czy wyzwania przewyższają korzyści?

Około 60% przedsiębiorców z sektora MŚP zna pojęcie ESG, wynika z badania Instytutu Keralla Research dla VanityStyle. Jednak 90% z nich dostrzega poważne bariery we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Eksperci wskazują, że choć korzyści ESG są postrzegane jako atrakcyjne, są na razie zbyt niewyraźne, by zachęcić większą liczbę firm do działania.

REKLAMA