REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pandemia i chaos prawny zwiększają niepewność biznesu

inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Trzeba zaufać duchowi polskiej przedsiębiorczości
Trzeba zaufać duchowi polskiej przedsiębiorczości
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jesteśmy w przededniu wejścia w życie nowych reguł gry dla przedsiębiorców w postaci pakietu zmian podatkowych pod nazwą Polski Ład. Nie można uznać za dobre ani warunków, ani trybu wprowadzania tak ważnych zmian. Firmy mierzą się aktualnie z popandemicznym wzrostem cen surowców, przerwami w łańcuchach dostaw i trudnym rynkiem pracownika. Bez wątpienia tworzy się nowy ład, tyle że w ujęciu nowej konkurencyjności gospodarek, silnej koncentracji podmiotów w coraz większej liczbie sektorów oraz wyłaniania się nowych liderów tworzących nowe rozwiązania adekwatne do epoki just in case zastępującej czasy just in time.

Polski Ład - zmiany dla przedsiębiorców

Część firm dopiero teraz łapie oddech po lockdownach intensywnie szukając nowych nisz rynkowych. W takim momencie rolą państwa powinno być raczej stabilizowanie sytuacji w odradzającej się gospodarce, aniżeli zwiększanie niepewności poprzez zwiększanie obciążeń podatkowych i składkowych oraz generowanie chaosu prawnego. 

REKLAMA

Badanie inFakt to swoisty minibarometr pokazujący nie-gotowość polskich małych i mikro firm na wprowadzenie zapowiadanych zmian. Generalnie krytyczna ocena nowego systemu podatkowego po części wynika z niskiej koncyliacyjności projektu ignorującego postulaty strony społecznej. Słaby jest też poziom komunikacji bazującej głównie na sloganach, a nie na pokazaniu celowości i sensowności konkretnych rozwiązań. Mamy także brak zaufania do interpretacyjnej praktyki stosowanych rozwiązań podatkowych, które niesymetrycznie traktują przedsiębiorców i organy państwa.

Aby odnaleźć się w coraz bardziej skomplikowanym i uznaniowym systemie firmy potrzebują wsparcia księgowych, doradców podatkowych i radców prawnych, w przełożeniu na codzienność języka ustaw sama logika to zdecydowanie za mało.

Polski Ład - zmiany dla przedsiębiorców

REKLAMA

W badaniu wzięły udział głównie firmy małe i młode, w przeważającej części usługowe, w większości (74%) zaznajomione z założeniami Polskiego Ładu i aktywnie szukające informacji (niemal 90%). Tym nie mniej tylko 16% z badanej próby deklaruje że jest w stanie przewidzieć wpływ tych zmian na swoją działalność, a ponad 60 % zdecydowanie nie jest w stanie zaplanować funkcjonowania swojej firmy w nowych realiach, co potwierdza tezę o wzroście niepewności ze strony systemu podatkowego. Być może również z tego faktu wynika bardzo wysoka, bo aż ponad 80%, negatywna ocena planowanych zmian. W szczególności obawy budzi oczekiwanie wyższych podatków (87%), wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (80%) oraz zwiększenie chaosu prawnego.

Jedynie mniej niż jeden procent badanych niczego się nie obawia choć większość objętych badaniem firm bezpośrednio lub pośrednio związana jest z branżą nowych technologii, która wydaje się być odporna na większość zawirowań zewnętrznych. Czynniki te nakładają się na obawy o konieczność podnoszenia cen, pogorszenie się sytuacji rodziny, aż po branie pod uwagę zamknięcia bądź zawieszenia działalności. Zapowiadane zmiany podatkowe w zakresie obciążeń podatkowych i składek na ubezpieczenie zdrowotne w mniejszym lub większym stopniu niekorzystnie oceniło aż 86% respondentów. Tak niskie poparcie społeczne dla wprowadzanych zmian każe sobie postawić pytanie o sensowność ich pospiesznego wprowadzania, i tu trudno się oprzeć wrażeniu że głównym powodem jest rosnąca fiskalizacja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na poziomie przedsiębiorstw możemy się spodziewać efektów w postaci obniżenia inwestycji (zgodnie z zasadami ekonomii wzrost daniny dla państwa wypycha inwestycje z rynku) czy spadku konkurencyjności międzynarodowej. Przedsiębiorcy będą szukać nowych form optymalizacji lub rozważać przeniesienia działalności do innego kraju europejskiego. Jest to najłatwiejsze w przypadku firm technologicznych i internetowych. Chyba nie tego się spodziewaliśmy po reformie podatkowej.

Przyjęty program zmian nie jest prorozwojowy w skali makro (ryzyko spadku inwestycji), ani proprzedsiębiorczy w skali mikro (wzrost obciążeń i niepewności otoczenia biznesu). Pozostaje nam tylko jak zwykle zaufać polskiemu duchowi przedsiębiorczości, który potrafi się odnaleźć w każdej sytuacji. Szkoda tylko, że ta energia nie może być spożytkowana na rozwój i kreatywność w ramach organizacji zamiast na szukanie możliwości przetrwania w coraz bardziej niestabilnym otoczeniu.

Dr Anna Czarczyńska – wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego. Kierownik Akademii Kompetencji Menedżera oraz Centrum Zrównoważonego Rozwoju ALK. Doktor nauk ekonomicznych, studiowała na Uniwersytecie Warszawskim i Sussex University. Konsultant i trener biznesu, lider projektów międzynarodowych. Radca ekonomiczny ambasady RP w Helsinkach. Ekspert, konsultant i facylitator kultury organizacji. Autorka publikacji z dziedziny ekonomii, zarządzania oraz zrównoważonego rozwoju

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA