reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 35 mld zł trafi do firm w ramach tarczy branżowej PFR 2.0

35 mld zł trafi do firm w ramach tarczy branżowej PFR 2.0

Rusza tarcza branżowa PFR 2.0. Komisja Europejska dała zielone światło na zaangażowanie środków krajowych - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Rusza tarcza branżowa PFR 2.0

Co najmniej 35 mld zł trafi do przedsiębiorców najbardziej poszkodowanych przez pandemię koronawirusa. Jest zgoda Komisji Europejskiej na uruchomienie takiego wsparcia.

"My jesteśmy gotowi z tymi instrumentami już od dawna. W związku z tym teraz, kiedy notyfikacja do nas, zwrotna informacja z Komisji Europejskiej do nas dotarła, przyjmujemy w krótkim czasie odpowiednią legislację, Rada Ministrów i cały ten proces po to, żeby móc uruchomić tarczę branżową" - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślił - będzie to co najmniej 35 mld zł, czyli kwota, która "ma szansę uratować wielu przedsiębiorców i setki tysięcy miejsc pracy".

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Jaki będzie podział środków?

3 mld zł zostaną przekazane do mikrofirm 1-2 osobowych, ale w kategorii do 9 pracowników.

"Kolejne 7-8 mld zł dla firm małych - od 9 do 49 pracowników i także dla firm średnich i większych - to kolejne 20 - dwadzieścia kilka mld zł" - podkreślił premier.

Będzie tarcza regionalna

Rząd zamierza przeznaczyć do 1 mld zł na „tarczę regionalną” dla regionów i samorządów, które są i będą najbardziej dotknięte przez pandemię i restrykcje z niej wynikające.

Poszczególne programy dla gmin i powiatów zostaną przedstawione w najbliższych dniach.

Konstruowane są już odpowiednie zapisy, pozwalające na emisję obligacji. Po to, żeby w krótkim czasie ten zastrzyk finansowy dotarł do potrzebujących gmin i powiatów - zaznaczył Morawiecki.

- Sytuacja w powiatach, gminach, gdzie przemysł turystyczny bardzo mocno ucierpiał i ucierpi jeszcze w styczniu, w lutym, jest specyficzna. Mamy do czynienia nie tylko z przedsiębiorcami z branż wymienionych w tarczy branżowej. Inne branże, korzystające na wzmożonym ruchu turystycznym także są i będą poszkodowane” - podkreślił premier.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem rządu ws. przeciwdziałania pandemii, od 28 grudnia br. do 17 stycznia 2021 r. obiekty hotelarskie pozostaną zamknięte; wyjątkiem będą np. wyjazdy służbowe, które trzeba będzie odpowiednio udokumentować. Zamknięte będą też m.in. wyciągi narciarskie

Do tej pory w ramach pierwszej tarczy antykryzysowej przekazano ponad 150 mld zł w różnych instrumentach dla firm, w tym 60,8 mld zł w bezpośrednim zastrzyku finansowym z tarczy finansowej PFR.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Premier Morawiecki: przeznaczymy do 1 mld zł na „tarczę regionalną” dla regionów i samorządów, które są i będą najbardziej dotknięte przez pandemię
Premier Morawiecki: przeznaczymy do 1 mld zł na „tarczę regionalną” dla regionów i samorządów, które są i będą najbardziej dotknięte przez pandemię

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama