Wsparcie dla kultury wstrzymane
REKLAMA
REKLAMA
Wsparcie dla instytucji kultury
Rekompensaty za straty spowodowane pandemicznym zamknięciem instytucji i działalności gospodarczej w kulturze obejmują do ok. 40/50 proc. udokumentowanych strat (pomniejszonych o wcześniej otrzymane wsparcie antycovidowe) w okresie od marca do grudnia 2020 r. Są to więc rekompensaty za prawie roczne zamrożenie działalności, których celem jest wsparcie ważnego sektora polskiej gospodarki w obliczu bankructwa. Jednak opublikowana lista beneficjentów trafiła do ponownej weryfikacji ze wzg. na zastrzeżenia co do podmiotów jakie się na niej znalazły.
REKLAMA
Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy
Tysiące miejsc pracy
Kultura była tą gałęzią gospodarki, która jako pierwsza została zamrożona i jako ostatnia jest "odmrażana". Sektor kultury nie miał dotychczas przeznaczonego dla niego specjalnego programu wsparcia, jak sektor turystyczny czy transportowy. Fundusz Wsparcia Kultury ma być właśnie takim narzędziem.
Fundusz Wsparcia Kultury i lista beneficjentów
Wszystkie instytucje i przedsiębiorstwa, które poprawnie złożyły wniosek i spełniły kryteria otrzymały wsparcie. Wysokość rekompensaty była obliczana na podstawie danych księgowych i statystycznych za rok 2019. Kryteria dotyczyły m.in. spadku przychodów, liczby zatrudnionych osób czy ilości odwołanych wydarzeń i imprez artystycznych. Pomoc otrzymało ponad 2 tys. podmiotów. Łączny budżet programu wynosi 400 mln zł.
Kryteria oceny wniosków
Proces przyznawania środków został przeprowadzony w oparciu o poprawność złożonego wniosku oraz danych finansowych poszczególnych instytucji. Wysokość rekompensaty była obliczana na podstawie danych księgowych i statystycznych za rok 2019. Kluczowe kryteria dotyczyły:
- spadku przychodów instytucji/przedsiębiorcy 2020 vs. 2019
- liczby zatrudnionych osób
- liczby odwołanych imprez/wydarzeń artystycznych
- wpływu dofinansowania na lokalną społeczność
- udziału przychodów z muzyki tańca i teatru w ogólnych przychodach (w odniesieniu do przedsiębiorców)
- zadłużenia przedsiębiorców spowodowanego pandemią.
Instytucje ubiegające się o dofinansowanie zobligowane były do odliczenia dotychczasowego wsparcia udzielonego ze strony państwa.
Kto może otrzymać wsparcie?
Wsparcie mogą otrzymać firmy nagłośnieniowe, oświetleniowe, osoby zajmujące się księgowością czy wsparciem prawnym. Pomoc otrzymały samorządowe instytucje kultury, przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.