reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jak dostać 4200 zł z ZUS-u? Można składać wnioski o zasiłek solidarnościowy

Jak dostać 4200 zł z ZUS-u? Można składać wnioski o zasiłek solidarnościowy

Tylko przez jeden dzień do ZUS wpłynęło aż 5056 wniosków o dodatek solidarnościowy. Wyjaśniamy jak złożyć wniosek i komu przysługuje zasiłek.

Kto może otrzymać dodatek solidarnościowy?

O nowe świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku.

Polecamy: Nowa matryca stawek VAT

Dodatek solidarnościowy przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Ile wynosi dodatek solidarnościowy?

Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł miesięcznie, a jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia br. Jak podkreśla Gertruda Uścińska szefowa ZUS, można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek.

Świadczenie wynosi 1400 złotych i można je pobierać maksymalnie przez 3 miesiące.

Opłacane składki

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłacane są składki emerytalna i rentowa, a także składka zdrowotna. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.

Termin złożenia wniosku

Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia br. Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne na PUE ZUS. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku dodatek solidarnościowy trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy w ciągu 7 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Wnioski o dodatek solidarnościowy należy składać wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Zdaniem Gertrudy Uścińskiej, ZUS gotowy do szybkiej obsługi wypłat dodatku solidarnościowego. - Jesteśmy w pełni gotowi do obsługi tego zadania. O świadczenie można wnioskować wyłącznie przez internet, co pozwoli na szybkie wypłaty. W razie potrzeby do dyspozycji są pracownicy ZUS, którzy pomogą w zakładaniu profili na PUE  – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska.

Jesteś przedsiębiorcą? Interesuje Cię tematyka zarządzania firmą? Polecamy e-firma

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama