Odtwarzanie środków trwałych przez amortyzację
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z zapisami ustawy o rachunkowości do środków trwałych zalicza się m.in:
REKLAMA
- nieruchomości - w tym grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki, a także będące odrębną własnością lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
- maszyny, urządzenia, środki transportu i inne rzeczy,
- ulepszenia w obcych środkach trwałych,
- inwentarz żywy.
W prawie podatkowym zawarty jest zapis mówiący o tym, że amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
- budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
- maszyny, urządzenia i środki transportu,
- inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu, zwane środkami trwałymi.
Zgodnie z prawem podatkowym do środków trwałych zalicza także:
- przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, zwane inwestycjami w obcych środkach trwałych,
- budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie,
- składniki majątku niestanowiące własności lub współwłasności podatnika, wykorzystywane przez niego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością na podstawie umowy leasingu zawartej z właścicielem lub współwłaścicielami tych składników, jeżeli odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający.
Zatem aby dany składnik majątku mógł zostać zakwalifikowany do środków trwałych, musi łącznie spełniać następujące warunki:
- jego okres ekonomicznej użyteczności musi być dłuższy niż rok - określany przez kierownika jednostki przy pomocy odpowiednich pracowników,
- musi być kompletny i zdatny do użytku w momencie przekazania do używania, tzn. musi być sprawny technicznie i gotowy do pracy,
- musi być przeznaczony na potrzeby jednostki.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Odtwarzanie środków trwałych przez amortyzację
W artykule omówiono również wartość początkową i późniejszą wycenę środków trwałych oraz ulepszenie środków trwałych.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA