reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jak dokonać podzielonej płatności, gdy na rachunku VAT brakuje środków

Jak dokonać podzielonej płatności, gdy na rachunku VAT brakuje środków

Czy możemy zapłacić fakturę, korzystając z systemu podzielonej płatności, gdy na rachunku VAT jest za mało środków, aby pokryć całą kwotę podatku? A co z wpłatą VAT do urzędu skarbowego?

Tak, w takim przypadku bank pobierze brakującą część z rachunku. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku zapłaty VAT do urzędu skarbowego.

Zasady dokonywania przelewów, gdy podatnik chce korzystać z systemu podzielonej płatności (MPP), reguluje art. 62c Prawa bankowego. Wynika z niego, że w celu realizacji przelewu bank w pierwszej kolejności obciąża kwotą podatku od towarów i usług rachunek VAT nabywcy towarów i usług i uznaje tą kwotą jego rachunek rozliczeniowy zgodnie z komunikatem przelewu.

Natomiast w celu realizacji przelewu MPP w przypadku:

  • braku środków na rachunku VAT - bank obciąża wyłącznie rachunek rozliczeniowy nabywcy towarów i usług kwotą odpowiadającą wartości sprzedaży brutto wskazanej w komunikacie przelewu,
  • posiadania środków na rachunku VAT w wysokości niewystarczającej na zapłatę kwoty odpowiadającej kwocie podatku od towarów i usług wskazanej w komunikacie przelewu - bank obciąża rachunek VAT do wysokości salda na tym rachunku i uznaje tą kwotą rachunek rozliczeniowy nabywcy towarów i usług, na podstawie komunikatu przelewu.

Gdy użyjemy komunikatu przelewu dotyczącego MPP, to mimo braku środków na rachunku VAT przelew w tym systemie i tak zostanie dokonany, gdyż brakujący VAT zostanie dobrany z rachunku rozliczeniowego. Bank nie wykonuje dwóch przelewów, tylko jeden z rachunku rozliczeniowego.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak dokonać podzielonej płatności, gdy na rachunku VAT brakuje środków

W artykule omówiono również przykłady na temat podzielonej płatności.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama