Jak dokonać podzielonej płatności, gdy na rachunku VAT brakuje środków
REKLAMA
REKLAMA
Tak, w takim przypadku bank pobierze brakującą część z rachunku. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku zapłaty VAT do urzędu skarbowego.
REKLAMA
Zasady dokonywania przelewów, gdy podatnik chce korzystać z systemu podzielonej płatności (MPP), reguluje art. 62c Prawa bankowego. Wynika z niego, że w celu realizacji przelewu bank w pierwszej kolejności obciąża kwotą podatku od towarów i usług rachunek VAT nabywcy towarów i usług i uznaje tą kwotą jego rachunek rozliczeniowy zgodnie z komunikatem przelewu.
Natomiast w celu realizacji przelewu MPP w przypadku:
- braku środków na rachunku VAT - bank obciąża wyłącznie rachunek rozliczeniowy nabywcy towarów i usług kwotą odpowiadającą wartości sprzedaży brutto wskazanej w komunikacie przelewu,
- posiadania środków na rachunku VAT w wysokości niewystarczającej na zapłatę kwoty odpowiadającej kwocie podatku od towarów i usług wskazanej w komunikacie przelewu - bank obciąża rachunek VAT do wysokości salda na tym rachunku i uznaje tą kwotą rachunek rozliczeniowy nabywcy towarów i usług, na podstawie komunikatu przelewu.
Gdy użyjemy komunikatu przelewu dotyczącego MPP, to mimo braku środków na rachunku VAT przelew w tym systemie i tak zostanie dokonany, gdyż brakujący VAT zostanie dobrany z rachunku rozliczeniowego. Bank nie wykonuje dwóch przelewów, tylko jeden z rachunku rozliczeniowego.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak dokonać podzielonej płatności, gdy na rachunku VAT brakuje środków
W artykule omówiono również przykłady na temat podzielonej płatności.
REKLAMA
REKLAMA