| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jak dokonać podzielonej płatności, gdy na rachunku VAT brakuje środków

Jak dokonać podzielonej płatności, gdy na rachunku VAT brakuje środków

Czy możemy zapłacić fakturę, korzystając z systemu podzielonej płatności, gdy na rachunku VAT jest za mało środków, aby pokryć całą kwotę podatku? A co z wpłatą VAT do urzędu skarbowego?

Tak, w takim przypadku bank pobierze brakującą część z rachunku. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku zapłaty VAT do urzędu skarbowego.

Zasady dokonywania przelewów, gdy podatnik chce korzystać z systemu podzielonej płatności (MPP), reguluje art. 62c Prawa bankowego. Wynika z niego, że w celu realizacji przelewu bank w pierwszej kolejności obciąża kwotą podatku od towarów i usług rachunek VAT nabywcy towarów i usług i uznaje tą kwotą jego rachunek rozliczeniowy zgodnie z komunikatem przelewu.

Natomiast w celu realizacji przelewu MPP w przypadku:

  • braku środków na rachunku VAT - bank obciąża wyłącznie rachunek rozliczeniowy nabywcy towarów i usług kwotą odpowiadającą wartości sprzedaży brutto wskazanej w komunikacie przelewu,
  • posiadania środków na rachunku VAT w wysokości niewystarczającej na zapłatę kwoty odpowiadającej kwocie podatku od towarów i usług wskazanej w komunikacie przelewu - bank obciąża rachunek VAT do wysokości salda na tym rachunku i uznaje tą kwotą rachunek rozliczeniowy nabywcy towarów i usług, na podstawie komunikatu przelewu.

Gdy użyjemy komunikatu przelewu dotyczącego MPP, to mimo braku środków na rachunku VAT przelew w tym systemie i tak zostanie dokonany, gdyż brakujący VAT zostanie dobrany z rachunku rozliczeniowego. Bank nie wykonuje dwóch przelewów, tylko jeden z rachunku rozliczeniowego.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak dokonać podzielonej płatności, gdy na rachunku VAT brakuje środków

W artykule omówiono również przykłady na temat podzielonej płatności.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »