REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mikro i małe przedsiębiorstwa z umiarkowanym optymizmem o 2012 r.

REKLAMA

Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Firm za rok 2011 wynosi 92 pkt. wobec 93 pkt. rok wcześniej - wynika z drugiej edycji "Raportu o Sytuacji Mikro i Małych Firm" przygotowanego przez Bank Pekao SA.

Przedsiębiorcy lepiej oceniają perspektywy na 2012 rok (95 pkt.) niż poprzednie 12 miesięcy (89 pkt.). Optymizm ten jest umiarkowany, gdyż wartością neutralną Wskaźnika jest 100 pkt. Jest to druga edycja raportu opartego o wywiady z 7 tys. właścicieli mikro i małych firm. Skala ocen: 50-150, 100 jest wartością neutralną.

REKLAMA

Z raportu wynika, że przedsiębiorcy znacznie lepiej oceniają kondycję własnych firm i tych obszarów, na które mają bezpośredni wpływ, niż ogólną sytuację gospodarczą.

REKLAMA

"Biorąc pod uwagę ocenę z ostatnich 12 miesięcy najsłabiej wypadły właśnie oceny ogólnej sytuacji gospodarczej oraz branży, w której działa dany przedsiębiorca (82 pkt.), notując jednocześnie wyniki słabsze niż w edycji 2010 (-1 pkt.)" - napisano w komentarzu do badania.

"Wzrosty zanotowano w kategorii przychody i wynik finansowy firmy (+1 pkt.). Natomiast najlepiej oceniają dostępność do finansowania zewnętrznego (97 pkt.) oraz poziom zatrudnienia (96 pkt.)" - napisano.

Ubezpiecz się od utarty zysku >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Znacznie lepiej niż ostatnie 12 miesięcy przedsiębiorcy oceniają perspektywy roku 2012. We wszystkich obszarach wchodzących w skład OWK ocena kolejnych 12 miesięcy jest wyższa od oceny ostatnich 12 miesięcy, a wskaźnik dla zatrudnienia wyniósł 100 pkt.

Najniższe wartości Wskaźnika dotyczącego 2012 zanotowano w sektorze usług (96 pkt) i budownictwa (95), przy czy w firmach budowlanych nastąpił najwyższy spadek Wskaźnika w porównaniu z rokiem 2010.

"Najwyższe wartości Wskaźnika dotyczącego 2012 zanotowano w sektorze usług (96 pkt) i budownictwa (95), przy czym w firmach budowlanych nastąpił najwyższy spadek Wskaźnika w porównaniu z rokiem 2010" - napisano.

Jak wyegzekwować swoje należności od dłużnika >>

Z raportu wynika, że 76 proc. mikro i małych firm opiera swoją działalność na środkach własnych, choć w 2011 odsetek firm korzystających z finansowania zewnętrznego wzrósł do 24 proc. z 22 proc. w 2010 roku.

Z zewnętrznego finansowania najczęściej korzystały firmy małe (46 proc.) oraz produkcyjne (32 proc.).

"Znacząco (z 15 proc. do 40 proc.) w porównaniu z edycją 2010 wzrósł odsetek firm, które na pytanie o przyczynę niekorzystania z finansowania zewnętrznego wskazywały brak potrzeb" - napisano w komentarzu.

45 proc. firm deklaruje niechęć do zadłużania się.

"Jedynie 13 proc. respondentów zadeklarowało brak możliwości skorzystania z kredytu, co pozwala stwierdzić, że dostęp do finansowania nie jest barierą w ich rozwoju" - ocenił Grzegorz Piwowar, wiceprezes Zarządu Banku Pekao SA.

Autorzy badania spodziewają się, że w 2012 roku liczba inwestujących firm może ulec dalszemu zmniejszeniu.

41 proc. firm przeznaczyło środki na inwestycje w 2011. W 2012 roku tylko 34 proc. mikro i małych firm zamierza realizować inwestycje, 60 proc. deklaruje brak projektów inwestycyjnych.

"W tym roku inwestycje w większym stopniu powinny być finansowane z kredytu (27 proc. w roku 2012 wobec 20 proc. w roku 2011) oraz leasingu (11 proc. wobec 8 proc.)" - napisano w komentarzu.

Z raportu wynika, że jedynie 10 proc. mikro i małych firm jest eksporterami, ale z badania wynika, że właśnie eksporterzy najlepiej oceniają sytuację swoich firm oraz oczekują znaczącego zwiększenia przychodów w roku 2012.

Zdaniem Grzegorza Piwowara polskie mikro i małe firmy potrafią dostosować się do zmiennych warunków rynkowych.

"Innowację produktową wprowadziło w ciągu ostatniego roku 26 proc. badanych firm, a innowację procesową 18 proc., czyli prawie 50 proc. firm dokonało jakiejś zmiany" - powiedział.

Według badania, od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej, ze wsparcia skorzystało 11 proc. mikro i małych firm.

"W przyszłości ze środków pomocowych chce korzystać 44 proc. ankietowanych firm. Głównym problemem jest zbyt trudna procedura aplikowania (38 proc. wskazań)" - napisano w raporcie.

W skład Ogólnego Wskaźnika Koniunktury Mikro i Małych Firm wchodzą oceny ośmiu obszarów badawczych (ogólna sytuacja gospodarcza, sytuacja branży, sytuacja firmy, przychody firmy, wynik finansowy firmy, poziom zatrudnienia, czas oczekiwania na zapłatę oraz dostępność zewnętrznego finansowania).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA