| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zatrudnianie Ukraińców będzie łatwiejsze

Zatrudnianie Ukraińców będzie łatwiejsze

Resort pracy przygotował już projekt umowy z Ukrainą, która ma ułatwić zatrudnianie obywateli tego kraju w Polsce. Ma o­na wejść w życie do końca czerwca 2007 r.


Zmiana Prawa

Blisko 150 tys. Ukraińców pracuje w Polsce nielegalnie - szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. By zachęcić ich do legalnego zatrudnienia, a jednocześnie wspomóc polskie budownictwo, które boryka się z brakami kadrowymi, resort przygotował też specjalny projekt protokołu wykonawczego do umowy z Ukrainą.Gdy wejdzie on w życie, nie trzeba będzie już czekać kilka miesięcy na uzyskanie najpierw przyrzeczenia, a następnie zezwolenia na pracę dla Ukraińca. Otrzymanie tych dokumentów stanie się możliwe nawet w ciągu dwóch, trzech tygodni. Pomocny w tym będzie prosty, dwujęzyczny formularz. Wystarczy, że wypełni go przedsiębiorca szukający pracownika.W opinii Krzysztofa Kaczmarka, dyrektora departamentu rynku pracy w MPiPS taki formularz, który będzie pełnił rolę oferty pracy, zostanie przesłany na Ukrainę. Wówczas publiczne służby zatrudnienia Ukrainy zaczną poszukiwać odpowiedniego kandydata. Jeśli go znajdą i będzie on odpowiadał polskiemu przedsiębiorcy, to obie strony podpiszą dwie deklaracje. Jedna z nich dotyczyć ma chęci podjęcia pracy przez Ukraińca, druga z kolei - warunków zatrudnienia.Taka procedura, w wyniku której obywatel Ukrainy otrzyma wizę ze zgodą na pracę w Polsce, ma nie być kosztowna. Pracodawca zapłaci za nią ok. 100 zł. Nie jest jednak pewne, że Ukraińcy będą chętniej niż obecnie pracować w Polsce. Według Krzysztofa Karczmarka, mają oni zbyt wysokie oczekiwania finansowe. Za pracę w stoczni żądają np. 1,5 tys. dolarów.Mimo wprowadzenia ułatwień na zatrudnianie Ukraińców, w opinii Anna Kalaty, szefowej resortu pracy, nadal obowiązywać będą regulacje rozporządzenia, które pozwolą pracownikom z Rosji, Ukrainy, Białorusi na trzymiesięczną sezonową pracę w Polsce bez konieczności otrzymania przyrzeczenia i zezwolenia na pracę. Nie trzeba też będzie wprowadzać do niego żadnych zmian.Izabela Rakowska-Boroń

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »