| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zatrudnianie Ukraińców będzie łatwiejsze

Zatrudnianie Ukraińców będzie łatwiejsze

Resort pracy przygotował już projekt umowy z Ukrainą, która ma ułatwić zatrudnianie obywateli tego kraju w Polsce. Ma o­na wejść w życie do końca czerwca 2007 r.


Zmiana Prawa

Blisko 150 tys. Ukraińców pracuje w Polsce nielegalnie - szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. By zachęcić ich do legalnego zatrudnienia, a jednocześnie wspomóc polskie budownictwo, które boryka się z brakami kadrowymi, resort przygotował też specjalny projekt protokołu wykonawczego do umowy z Ukrainą.Gdy wejdzie on w życie, nie trzeba będzie już czekać kilka miesięcy na uzyskanie najpierw przyrzeczenia, a następnie zezwolenia na pracę dla Ukraińca. Otrzymanie tych dokumentów stanie się możliwe nawet w ciągu dwóch, trzech tygodni. Pomocny w tym będzie prosty, dwujęzyczny formularz. Wystarczy, że wypełni go przedsiębiorca szukający pracownika.W opinii Krzysztofa Kaczmarka, dyrektora departamentu rynku pracy w MPiPS taki formularz, który będzie pełnił rolę oferty pracy, zostanie przesłany na Ukrainę. Wówczas publiczne służby zatrudnienia Ukrainy zaczną poszukiwać odpowiedniego kandydata. Jeśli go znajdą i będzie on odpowiadał polskiemu przedsiębiorcy, to obie strony podpiszą dwie deklaracje. Jedna z nich dotyczyć ma chęci podjęcia pracy przez Ukraińca, druga z kolei - warunków zatrudnienia.Taka procedura, w wyniku której obywatel Ukrainy otrzyma wizę ze zgodą na pracę w Polsce, ma nie być kosztowna. Pracodawca zapłaci za nią ok. 100 zł. Nie jest jednak pewne, że Ukraińcy będą chętniej niż obecnie pracować w Polsce. Według Krzysztofa Karczmarka, mają oni zbyt wysokie oczekiwania finansowe. Za pracę w stoczni żądają np. 1,5 tys. dolarów.Mimo wprowadzenia ułatwień na zatrudnianie Ukraińców, w opinii Anna Kalaty, szefowej resortu pracy, nadal obowiązywać będą regulacje rozporządzenia, które pozwolą pracownikom z Rosji, Ukrainy, Białorusi na trzymiesięczną sezonową pracę w Polsce bez konieczności otrzymania przyrzeczenia i zezwolenia na pracę. Nie trzeba też będzie wprowadzać do niego żadnych zmian.Izabela Rakowska-Boroń

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ManpowerGroup

ManpowerGroup to światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy. Usługi w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą i outplacement.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »