REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem długoterminowy samochodów - komu się opłaca?

 Katarzyna Hoffmann
dyrektor sieci zewnętrznej Aureus
Wynajem długoterminowy samochodów - komu się opłaca? /Fot. Fotolia
Wynajem długoterminowy samochodów - komu się opłaca? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wynajem długoterminowy jako forma finansowania pojawił się na polskim rynku już kilka lat temu. W ostatnim czasie cieszy jednak się coraz większym zainteresowaniem klientów. Produkt oferują głównie firmy CFM (Car Fleet Management), czyli takie, które zajmują się zarządzaniem flotą pojazdów. Wielu klientów zadaje sobie pytanie czy tego typu rozwiązanie będzie dla nich lepsze niż kredyt samochodowy lub leasing operacyjny. Odpowiedź istnieje, ale kluczem do jej uzyskania jest uświadomienie zarówno zalet, jak i wad produktu.

Czym jest wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy z punktu widzenia przepisów podatkowych jest leasingiem operacyjnym bez konieczności wykupienia pojazdu. Oferty poszczególnych firm są zróżnicowane co do kosztów i zakresu. Generalna zasada jest taka, że leasingobiorca zawierając umowę, musi zadeklarować wybrany przez siebie wariant serwisowy. Pakiety serwisowe mogą obejmować tylko pierwszy przegląd pojazdu, wszystkie przeglądy lub wszystkie przeglądy oraz naprawy, związane z wymianą elementów eksploatacyjnych. Dodatkowo, istnieje możliwość zakupu kompletu opon zimowych z opcją wymiany i/lub składowania. Należy podkreślić, że w ramach wynajmu długoterminowego konieczne jest określenie szacowanego rocznego przebiegu samochodu, a sama umowa musi zostać zawarta na okres co najmniej 24 miesięcy, jak ma to miejsce w przypadku leasingu operacyjnego. Cena finansowania jest uzależniona od konkretnego modelu pojazdu, co wiąże się zarówno z jego wartością, jak i kosztami serwisu.

REKLAMA

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Zalety i wady finansowania

REKLAMA

Zdecydowaną korzyścią wynajmu długoterminowego jest fakt dokonywania płatności tylko za rzeczywiste zużycie pojazdu. Co więcej, umowa serwisowa zawierana wraz z umową leasingu określa ustalone z góry, niezmienne koszty serwisowe, doliczane do każdej raty leasingowej. Dzięki temu, koszty eksploatacji pojazdu są rozłożone w czasie i nie stanowią dużego obciążenia w przypadku potrzeby wymiany konkretnych elementów. Warto wiedzieć, że samochody są serwisowane wyłącznie w ASO. Jednocześnie, nie każdy zdaje sobie sprawę, że serwisowany pojazd nie może mieć przebiegu większego niż 250 tys. km. Jeśli więc jesteśmy zainteresowani intensywnym użytkowaniem samochodu i pokonujemy każdego dnia znaczne dystanse- lepszym rozwiązaniem będzie dla nas standardowy leasing operacyjny.

Zwolennicy produktu wymieniają wśród zalet brak opłat za szkody zgłaszane z Auto Casco czy rejestrację pojazdu, ale nie jest to niczym innowacyjnym, ponieważ w leasingu operacyjnym również istnieją oferty pozbawione tożsamych opłat. Jedyną różnicą jest odstąpienie od opłaty za ubezpieczenie obce.

Zawierając umowę wynajmu długoterminowego, musimy oszacować roczny przebieg pojazdu. Problem pojawi się, kiedy przekroczymy zakładaną wartość. Tabela opłat i prowizji w takich przypadkach obejmuje naliczenie dodatkowych opłat za każdy przejechany kilometr. Opłaty te dotyczą nie tylko rat za sam wynajem, ale także rat serwisowych. Jeśli różnica pomiędzy faktycznym a szacowanym przebiegiem będzie znaczna, dodatkowe koszty będą spore.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Samochód w firmie

REKLAMA

Zakończenie umowy wynajmu długoterminowego może przebiegać według dwóch scenariuszy. Pierwszy to rozliczenie umowy i zdanie pojazdu, który następnie zostaje przejęty przez leasingodawcę. Wtedy też ma miejsce weryfikacja ewentualnego nadprzebiegu oraz uszkodzeń, mogących mieć wpływ na obniżenie wartości pojazdu. Może się okazać, iż w wyniku niezlikwidowanych wcześniej szkód, będziemy zobligowani do pokrycia kosztów naprawy, co jest oczywiście mankamentem takiego rozwiązania.

Drugi scenariusz dotyczy wykupu przedmiotu przez leasingobiorcę. W takim przypadku nie będzie badany stan techniczny pojazdu i nie będziemy musieli obawiać się o dodatkowe koszty. Należy jednak pamiętać, że wykup został określony podczas zawierania umowy i zwykle jest on wyższy niż 50% wartości pojazdu (jest to uzależnione od okresu trwania finansowania).

Komu opłaca się wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy to nie tylko zalety, ale i wady. Jednocześnie to, co dla jednej firmy będzie zaletą - dla innej może być wadą. Taka forma finansowania na pewno nie będzie odpowiednia dla klientów, którzy docelowo chcą mieć samochód na własność celem dalszego użytkowania lub odsprzedaży. Ponadto, jeśli zakładamy, że szacowany roczny przebieg będzie wysoki- lepiej skorzystać z oferty leasingu operacyjnego.

Jeśli natomiast, interesuje nas możliwie jak najwyższy wykup - weźmy pod uwagę wynajem długoterminowy. W leasingu operacyjnym maksymalna wartość wykupu w przypadku samochodów wynosi 40% wartości. Przy wynajmie możemy uzyskać znacznie wyższą wartość.

Zobacz serwis: Moto

Wynajem długoterminowy będzie dobrym wyborem dla firmy o nowoczesnym podejściu do biznesu, która liczy się z tym, że poniesie koszt wynajmu przedmiotu, który nie stanie się finalnie własnością firmy. Takie finansowanie jest traktowane bardziej jako usługa niż nabycie samochodu. Porównując cenę wynajmu samochodu od towarzystwa leasingowego do kosztu wynajmu w wypożyczalni- będzie ona zdecydowanie niższa.

Leasing na zasadach wynajmu długoterminowego na pewno sprawdzi się doskonale dla osób, które cenią sobie gwarantowaną dostępność samochodu zastępczego na czas naprawy. Ponadto, mamy możliwość skorzystania z całodobowego wsparcia Assistance, a także pełnego wsparcia likwidacji szkód, gdzie nie musimy angażować zbyt wiele czasu na załatwianie formalności.

Wynajem długoterminowy jest dobrym rozwiązaniem, ale tylko dla określonych grup klientów. Decydując się na wybór sposobu finansowania zakupu samochodu, warto przeanalizować swoją sytuację. Zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy i wziąć pod uwagę wszelkie plusy i minusy. Wielkim ułatwieniem będzie skorzystanie z porady profesjonalnego doradcy leasingowego.

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

REKLAMA

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

Zbiorowa mądrość. Współpraca między zespołami w Grupie Eurocash

Nie od dziś wiadomo, że praca zespołowa umożliwia wykorzystanie różnorodnych umiejętności i doświadczeń pracowników, a przez to sprzyja ich kreatywności – różne perspektywy i pomysły wzajemnie się napędzają, prowadząc do innowacyjnych rozwiązań. Wspólna praca buduje także zaangażowanie i motywację wśród pracowników, ponieważ czują się oni częścią większej całości. Dzięki wzajemnemu wsparciu i kontroli zmniejsza się ryzyko błędów, co z kolei przyczynia się do osiągania lepszych wyników firmy. Wie o tym Eurocash, a współpraca zespołowa stała się częścią strategii biznesowej Grupy.

REKLAMA

Roczny plan urlopów. Nie każdy pracodawca musi go mieć

Ustalając plan urlopów, pracodawca musi uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Zaznaczyła, że w wyjątkowych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

REKLAMA