REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skutecznie zabezpieczyć umowę sprzedaży - system escrow

Ślązak, Zapiór i Partnerzy – Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych sp. p.
Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
Mateusz Dąbroś
Jak skutecznie zabezpieczyć umowę sprzedaży - system escrow/fot. Fotolia
Jak skutecznie zabezpieczyć umowę sprzedaży - system escrow/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Swoje interesy umowne można skutecznie zabezpieczać na różne sposoby. Jednym z ciekawszych rozwiązań, pozwalających znacznie ograniczyć ryzyko przy transakcjach kupna-sprzedaży jest system escrow, zwany również rachunkiem zastrzeżonym. Jego zadaniem jest zabezpieczenie interesów sprzedawcy i kupującego.

Pomimo tego, iż system escrow został stworzony już prawie sto lat temu, śmiało można powiedzieć, że w Polsce nie jest to jeszcze powszechny system zabezpieczania umów handlowych. Jego skuteczność przejawia się w szczególności przy zabezpieczaniu umów sprzedaży – w szczególności takich, których przedmiotem jest nieruchomość, przedsiębiorstwo lub rzecz wytwarzana na indywidualne zamówienie.

REKLAMA

Zobacz: Co to jest umowa przedwstępna?

Na czym polega escrow?

Centralnym punktem systemu escrow jest powiernik – najczęściej bank. Umowa jest trójstronna – stronami są sprzedający, kupujący oraz bank. Bank prowadzi specjalny rachunek powierniczy, na który kupujący wpłaca kwotę stanowiącą cenę sprzedaży. Sprzedający, po otrzymaniu informacji od banku o złożeniu na rachunku odpowiedniej kwoty jest już w tym momencie pewien, że otrzyma zapłatę za sprzedawaną rzecz. Może więc śmiało i bez obaw przystąpić do podjęcia działań zmierzających do przeniesienia jej własności na kupującego.

Polecamy: Świadczenia rodzinne 2015 - PDF

Po wykonaniu umowy sprzedający udaje się do banku z żądaniem wypłacenia mu kwoty zgromadzonej na rachunku powierniczym – tytułem ceny sprzedaży. Sprzedający musi jednak udowodnić, że wykonał swoje zobowiązanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Strony mogą w zasadzie dowolnie w umowie określić, w jaki sposób sprzedający musi wykazać wykonanie umowy. W praktyce może to być np. protokół zdawczo-odbiorczy podpisany przez kupującego i sprzedającego.

Dopiero po przedstawieniu odpowiednich dowodów sprzedający może złożyć skuteczną dyspozycję wypłaty środków z rachunku escrow.

Zobacz też: Kara umowna za odstąpienie od umowy – dopuszczalna?

Dopuszczalne jest oczywiście także takie ukształtowanie umowy, że wypłata środków z rachunku będzie występowała częściami – po wykonaniu części przedmiotu umowy.

Jakie są zalety systemu escrow?

Zaletami takiej formy zabezpieczenia umowy są z pewnością:

– elastyczność – banki dopuszczają w stosunkowo szerokim zakresie możliwość indywidualnych negocjacji umowy;

bezpieczeństwo i ograniczenie ryzyka – kupujący ma pewność, że nie straci środków pieniężnych, zaś sprzedający – że otrzyma zapłatę, gdy tylko wywiąże się z umowy;

– szybka realizacja wypłaty środków;

– możliwość użycia rachunku także w płatnościach międzynarodowych (rachunek może być prowadzony w walucie polskiej i obcej, na rzecz beneficjenta polskiego oraz zagranicznego);

– w razie rachunku powierniczego sensu stricto – zabezpieczenie zgromadzonych środków przed zajęciami egzekucyjnymi oraz wyłączenie z masy upadłościowej w razie ogłoszenia upadłości.

Zobacz: Samozatrudnienie czy umowa o pracę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA