reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Skutki pracy na czarno w Niemczech przy umowach o dzieło

Skutki pracy na czarno w Niemczech przy umowach o dzieło

Problematyka pracy na czarno ma w Niemczech ogromne znaczenie. Szacuje się jej roczną wartość na 253 miliardy Euro. Pracą na czarno będzie również zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło bez faktury.

Trybunał Związkowy ( Bundesgerichtshof, Az.: VII ZR 6/13) skorygował  swoje dotychczasowe orzecznictwo i orzekł w wyroku z dnia 01.08.2013 r, że umowy o dzieło bez faktury naruszają § 1 ust.2 nr 2 ustawy o zwalczaniu pracy na czarno í nielegalnego zatrudnienia z dn. 23.07.2004r.*

Przewidziany w powyższym przepisie zakaz powoduje też, że umowa na podstawie § 134 BGB ( niem. Kodeks cywilny)** jest nieważna, jeżeli przedsiębiorca umyślnie narusza ten zakaz a zamawiający wiedząc o tym wykorzystuje to dla własnego dobra.

Trybunał Związkowy rozpatrywał  kasację od wyroku Wyższego Sądu Krajowego  ( Schleswig-Holsteinisches Oberlandesgericht, Az.: 1 U 105/11), który niejako zainicjował w tym zakresie zmianę orzecznictwa Trybunału Związkowego.  

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przedsiębiorca oferując świadczenia bez faktury, chodzi tutaj przede wszystkim o VAT, narusza też przepisy prawa podatkowego, mianowicie § 1,§13 i § 13a ustawy o podatku obrotowym i § 1 i §15 ustawy o podatku dochodowym. Zamawiający natomiast narusza § 370 niemieckiej ordynacji podatkowej ( oszustwo podatkowe), które w języku niemieckim określa się bardzo łagodnie jako skrócenie podatku ( Steuerverkürzung).

Jeden z profesorów zatytułował swój artykuł komentujący powyższy wyrok Trybunału Związkowego następująco: „ Czy pan/pani potrzebuje fakturę ?” ***

W następnym wyroku Wyższy Sąd Krajowy ( Schleswig-Holsteinisches Oberlandesgericht, Az.: 1 U 24/13  nawiązał do swojego dotychczasowego  orzecznictwa i orzekł jako sąd apelacyjny, że przy pracy na czarno przedsiębiorca nie ma roszczenia do wynagrodzenia.

W rozpatrywanym przez sąd apelacyjny przypadku chodziło o umowę o roboty elektroinstalacyjne.  Strony tej umowy umówiły się , że  na kwotę w wys. 13.800,-- EUR będzie wystawiona faktura , a reszta, chodziło tu o kwotę 5.000,-- EUR będzie zapłacona gotówką i bez faktury.

Po zakończeniu robót zleceniodawcy przelali na konto bankowe przedsiębiorcy 10.000,-- EUR a 2.300,-- EUR zapłacili gotówką bez faktury. Przedsiębiorca wniósł pozew o zapłatę 6.000,--EUR.

Zleceniodawcy dochodzili roszczeń odszkodowawczych z powodu wad wykonywanych robót elektroinstalacyjnych.

Problemy z ubezpieczeniem zdrowotnym w Niemczech

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół świadczy wyspecjalizowane usługi w zakresie prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama