REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki pracy na czarno w Niemczech przy umowach o dzieło

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
Praca na czarno w Niemczech
Praca na czarno w Niemczech

REKLAMA

REKLAMA

Problematyka pracy na czarno ma w Niemczech ogromne znaczenie. Szacuje się jej roczną wartość na 253 miliardy Euro. Pracą na czarno będzie również zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło bez faktury.

Trybunał Związkowy ( Bundesgerichtshof, Az.: VII ZR 6/13) skorygował  swoje dotychczasowe orzecznictwo i orzekł w wyroku z dnia 01.08.2013 r, że umowy o dzieło bez faktury naruszają § 1 ust.2 nr 2 ustawy o zwalczaniu pracy na czarno í nielegalnego zatrudnienia z dn. 23.07.2004r.*

REKLAMA

Przewidziany w powyższym przepisie zakaz powoduje też, że umowa na podstawie § 134 BGB ( niem. Kodeks cywilny)** jest nieważna, jeżeli przedsiębiorca umyślnie narusza ten zakaz a zamawiający wiedząc o tym wykorzystuje to dla własnego dobra.

Trybunał Związkowy rozpatrywał  kasację od wyroku Wyższego Sądu Krajowego  ( Schleswig-Holsteinisches Oberlandesgericht, Az.: 1 U 105/11), który niejako zainicjował w tym zakresie zmianę orzecznictwa Trybunału Związkowego.  

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przedsiębiorca oferując świadczenia bez faktury, chodzi tutaj przede wszystkim o VAT, narusza też przepisy prawa podatkowego, mianowicie § 1,§13 i § 13a ustawy o podatku obrotowym i § 1 i §15 ustawy o podatku dochodowym. Zamawiający natomiast narusza § 370 niemieckiej ordynacji podatkowej ( oszustwo podatkowe), które w języku niemieckim określa się bardzo łagodnie jako skrócenie podatku ( Steuerverkürzung).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeden z profesorów zatytułował swój artykuł komentujący powyższy wyrok Trybunału Związkowego następująco: „ Czy pan/pani potrzebuje fakturę ?” ***

REKLAMA

W następnym wyroku Wyższy Sąd Krajowy ( Schleswig-Holsteinisches Oberlandesgericht, Az.: 1 U 24/13  nawiązał do swojego dotychczasowego  orzecznictwa i orzekł jako sąd apelacyjny, że przy pracy na czarno przedsiębiorca nie ma roszczenia do wynagrodzenia.

W rozpatrywanym przez sąd apelacyjny przypadku chodziło o umowę o roboty elektroinstalacyjne.  Strony tej umowy umówiły się , że  na kwotę w wys. 13.800,-- EUR będzie wystawiona faktura , a reszta, chodziło tu o kwotę 5.000,-- EUR będzie zapłacona gotówką i bez faktury.

Po zakończeniu robót zleceniodawcy przelali na konto bankowe przedsiębiorcy 10.000,-- EUR a 2.300,-- EUR zapłacili gotówką bez faktury. Przedsiębiorca wniósł pozew o zapłatę 6.000,--EUR.

Zleceniodawcy dochodzili roszczeń odszkodowawczych z powodu wad wykonywanych robót elektroinstalacyjnych.

Problemy z ubezpieczeniem zdrowotnym w Niemczech


Sąd zważył, między innymi co następuje:

Częściowa nieważność odnośnie płatności bez faktury powoduje nieważność całej umowy.

Zarówno przedsiębiorca jak i zleceniodawcy nie mają żadnych wzajemnych roszczeń.

Strony umowy naruszyły przepisy ustawy o  zwalczaniu pracy na czarno í nielegalnego zatrudnienia. Aby intensywnie realizować cel powyższej ustawy trzeba uznać całą umowę za nieważną. Także wszelkie inne roszczenia jak np. z tytułu niesłusznego wzbogacenia są wykluczone. Możliwe wzbogacenie zleceniodawców nie są wystarczającym powodem do zniesienia sankcji naruszenia ustawy. 

W szczególności wykluczenie dalszych wzajemnych  podstaw prawnych roszczeń przez Wyższy Sąd Krajowy jest novum.

Dotychczas stosowane były przepisy dotyczące prowadzenia cudzych spraw bez zlecenia ( § 683 BGB ****) albo niesłusznego wzbogacenia.  

Trybunał Związkowy nie zajął w tym zakresie stanowiska.

Pozbawienie prawa do zachowku w prawie niemieckim

   * Gesetz zur Bekämpfung der Schwarzarbeit und illegalen Beschäftugung vom 23.07.2004 ( skrót: SchwarzArbG)

**§ 134 BGB (Bürgerliches Gesetzbuch) ma następujące brzmienie: „ Czynność prawna jest nieważna , jeżeli  narusza ustawowy zakaz, jeżeli nic innego nie wynika z ustawy.”

§ 134 BGB odpowiada art. 58 k.c.

*** S. Lorenz, NJW 2013, 3132

**** § 683 BGB jest odpowiednikiem art.  753 § 2 ( drugie zdanie ) k.c.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA