Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu Trybunał Konstytucyjny. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące Trybunał Konstytucyjny.
Sędzia Urszula Żółtak: Trybunał Konstytucyjny to dziś narzędzie w rękach polityków [PODCAST]
Aktualizacja: 30.10.2020
Sędziowie nie mają wątpliwości: obecna sytuacja idzie w bardzo złym kierunku. Protesty pokazały, że społeczeństwo ocknęło się. Kilka lat temu były bardzo duże protesty, dotyczące ochrony sądów, jednak po jakimś czasie zanikły. Zostało szybko zaakceptowane to, co się dzieje. Zapraszamy do wysłuchania podcastu. »
Utrata członkostwa w spółdzielniach mieszkaniowych - RPO: wyrok TK trzeba wykonać szybko
Aktualizacja: 16.10.2020
O wykonanie wyroku TK z 10 czerwca 2020 r. w tej sprawie apeluje Rzecznik Praw Obywatelskich, który zaskarżył art. 4 ustawy z 20 lipca 2017 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. TK stwierdził niekonstytucyjność tego przepisu, choć odroczył utratę jego mocy do czerwca 2021 r. Zdaniem RPO szybkiej zmiany prawa wymaga ochrona praw obywateli, zrzeszonych w spółdzielniach mieszkaniowych. »
Aktualizacja: 23.07.2020
Dokonana latem 2018 r. zmiana przepisów odnosząca się do elektrowni wiatrowych, wprowadzona z mocą wsteczną od 1 stycznia 2018 r., która wpłynęła na wysokość uzyskiwanych przez gminy dochodów z podatku od nieruchomości, była niekonstytucyjna - orzekł 22 lipca 2020 r. Trybunał Konstytucyjny. Zgodnie z wyrokiem TK przepis ma utracić moc obowiązującą po upływie 18 miesięcy od dnia ogłoszenia tego wyroku w Dzienniku Ustaw. »
Rzecznik Praw Obywatelskich kwestionuje konstytucyjność przepisów o uldze meldunkowej
Aktualizacja: 13.07.2020
Rzecznik Praw Obywatelskich uznał, że nieobowiązujące już regulacje w sprawie ulgi meldunkowej są niezgodne z Konstytucją i przystąpił do postępowania w Trybunale Konstytucyjnym, zainicjowanego skargą konstytucyjną jednej z ofiar ulgi meldunkowej. Po wielu latach sporów, kwestia konstytucyjności przepisów o uldze meldunkowej ma wreszcie szanse na rozstrzygnięcie. »
Utrata członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej - wyrok TK K 3/19
Aktualizacja: 18.06.2020
TK stwierdził, że niezwłoczna derogacja art. 4 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Prawo spółdzielcze mogłoby pociągnąć za sobą dalsze niepożądane skutki w działalności spółdzielni mieszkaniowych. Dlatego Trybunał zdecydował, że art. 4 traci moc obowiązującą po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. »
Prawa autorskie - zryczałtowane odszkodowanie zgodne z Konstytucją RP
Aktualizacja: 26.11.2019
Każdy, czyje autorskie prawa majątkowe zostały naruszone, nadal może żądać od sprawcy naruszenia zryczałtowanego odszkodowania w postaci sumy pieniężnej odpowiadającej dwukrotności stosownego wynagrodzenia należnego za zgodę na korzystanie z utworu. Takie rozwiązanie, gwarantowane przez art. 79 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wyrokiem z dnia 5 listopada 2019 r., o sygn. akt: P 14/19 Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z Konstytucją. »
Zniesienie górnego limitu składek ZUS niezgodne z Konstytucją
Aktualizacja: 15.11.2018
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zniesienie limitu powyżej którego najlepiej zarabiający nie płacą składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe jest niekonstytucyjne. Zdaniem Konfederacji Lewiatan to dobra informacja dla przedsiębiorców. »
Ustawa o zakazie handlu w niedziele zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego
Aktualizacja: 17.05.2018
Konfederacja Lewiatan złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją RP niektórych przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Zakaz handlu w niektóre niedziele obowiązuje od marca 2018 r. »
TK zbada konstytucyjność zniesienia górnego limitu składek ZUS
Aktualizacja: 10.01.2018
Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, dotyczącej zniesienia górnego limitu składek na ZUS. Zastrzeżenia głowy państwa dotyczą "dochowania standardów procesu legislacyjnego". »
Nowa szansa przed właścicielami wywłaszczonymi umową cywilnoprawną
Aktualizacja: 19.12.2017
Trybunał Konstytucyjny umożliwił odzyskanie nieruchomości niewykorzystanej na cel publiczny właścicielom, którzy zostali wywłaszczeni na podstawie umowy cywilnoprawnej. »
Rekord inwestycji w start–upy. Czy branża przekroczy 2 mld zł?
Specjalistka w zakresie prawa cywilnego, posiadająca bogate doświadczenie zawodowe w wielu dziedzinach prawa
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »