REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prognozy walutowe, Inflacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Które lokaty przyniosły straty

W pięciu bankach zakładane rok temu depozyty przyniosły straty, bo ich oprocentowanie nie przekroczyło inflacji.

Inflacja wyhamowuje

Średni poziom cen w grudniu ubiegłego roku był identyczny jak w listopadzie. Wskaźnik inflacji w ostatnim miesiącu minionego roku w porównaniu do grudnia 2008 r. wyniósł jednak 3,5 proc., podczas gdy w listopadzie wynosił 3,3 proc. To prawdopodobnie koniec inflacyjnej presji uszczuplającej nasze portfele.

Straty na lokatach bankowych

Jeżeli oprocentowanie lokaty bankowej jest niższe od inflacji to depozyt taki przynosi realną stratę. W ofertach pięciu banków znaleźć można było takie lokaty.

Surowce najlepszą inwestycją ostatniej dekady

Hitem inwestycyjnym podczas ostatnich dziesięciu lat okazał się rynek surowcowy. Droższa ropa naftowa czy miedź przełożyły się na wzrost inflacji, ale nawet po jej uwzględnieniu na surowcach trudno było stracić. Najwięcej dało zarobić złoto.

REKLAMA

Prognozy cen na Nowy Rok

Wzrost cen produktów konsumpcyjnych dotyczy wszystkich, jednak nie wszystkie produkty zdrożeją jednakowo. Analitycy Finamo prognozują, kto w najbliższym roku najbardziej ucierpi na wzroście cen.

Wyższe oprocentowanie lokat dzięki wojnie depozytowej

Walka banków o depozyty spowodowała, że realne zyski z lokat zakładanych w zeszłym roku osiągnęły poziomy nie notowane od kilku lat.

Nie będzie gwałtownego wzrostu inflacji

Inflacja w UE i strefie euro zgodnie z oczekiwaniami prawdopodobnie nieco wzrośnie w porównaniu do obecnego, bardzo niskiego poziomu, ale powinna być niska w okresie objętym prognozą – podaje serwis prasowy Komisji Europejskiej.

Na rynku pracy trochę lepiej

W najbliższych kwartałach sytuacja na rynku pracy będzie się pogarszać, jednak nie tak bardzo jak mogło się wydawać jeszcze kilka miesięcy wcześniej - prognozuje Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR).

REKLAMA

NBP prognozuje spadek rocznej inflacji

Z projekcji inflacji NBP wynika, że w wariancie optymistycznym roczna inflacja w 2009 roku spadnie do 3,3 proc., z kolei w przyszłym roku wyniesie tylko 0,8 proc.

W III kwartale nasza gospodarka przyspieszała

Dane o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia we wrześniu uzupełniają obraz naszej gospodarki w III kwartale. Miała się lepiej niż w poprzednich 3 miesiącach. Nie oznacza to jednak, że koniunktura może już tylko przyspieszać.

Rosja: inflacja czasowo powstrzymana

Rosyjskie władze szacują, że w ciągu ostatnich dwóch i pół miesięcy poziom inflacji w kraju był bliski zeru. Z kolei w tym roku inflacja w Rosji wyniesie nieco ponad 10,3 proc.

NBP: we wrześniu spadła inflacja bazowa

We wrześniu br. zmniejszyły się trzy z czterech rocznych wskaźników inflacji bazowej – podaje Narodowy Bank Polski.

Mniej zarobimy na lokatach – ranking Gold Finance

Na rynku lokat bankowych sytuacja nie ulega zmianie. Banki tną oprocentowanie i zyski osób deponujących pieniądze są coraz mniejsze. Niewielkim pocieszeniem jest malejąca we wrześniu inflacja. Trudno przewidzieć, czy będzie ona tak łaskawa dla naszych portfeli także w następnych miesiącach.

Lokaty wygrywają z inflacją

Najlepsze depozyty oferowane teraz przez banki dają rekordowo wysoką realną stopę zwrotu.

Inflacja poniżej górnej granicy celu inflacyjnego

Pierwszy raz od lutego 2009 r. i 4. raz w ostatnich 23 miesiącach inflacja CPI spadła w Polsce poniżej górnej granicy celu Rady Polityki Pieniężnej. We wrześniu wyniosła 3,4% wobec 3,7% miesiąc wcześniej.

Znaczenie wprowadzenia euro w Polsce

Wprowadzenie wspólnej waluty ma szczególne znaczenie dla firm prowadzących działalność na rynku międzynarodowym, spowoduje zmniejszenie kosztów transakcyjnych i kosztów zabezpieczenia się przed ryzykiem kursowym.

Inflacja jednak wzrosła

W sierpniu po raz pierwszy w tym roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły. Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego były w porównaniu do lipca niższe o 0,4 proc. Wskaźnik inflacji liczony w odniesieniu do sierpnia biegłego roku zwiększył się jednak do 3,7 proc. W lipcu wynosił 3,6 proc. Większość ekonomistów spodziewała się, że w sierpniu pozostanie na niezmienionym poziomie.

Przewalutowanie na złotówki jeszcze nie wszystkim się opłaca

Kurs franka spadł od szczytów o ok. 20 proc., nie znaczy to jednak, że dla każdego kredytobiorcy zadłużonego w tej walucie jest to dobry czas na przewalutowanie kredytu hipotecznego i uwolnienie się od ryzyka kursowego.

Płacimy niższe raty kredytów

Coraz mocniejsza pozycja złotego i spadające rynkowe stopy procentowe powodują spadek rat kredytów walutowych. Dzięki najniższej w historii stawce WIBOR, również raty kredytów w złotych spadły do najniższych poziomów.

Pierwszy raz w historii inflacja wyższa niż stopy procentowe

W kwietniu inflacja CPI w naszym kraju podniosła się aż do 4%. Był to drugi kolejny miesiąc, w którym wzrost cen był znacznie szybszy od oczekiwań. Jednocześnie był to trzeci kolejny miesiąc wzrostu. Dane przemawiają przeciwko dalszemu obniżaniu stóp procentowych w Polsce.

Inflacja w kwietniu spadła

Ceny w kwietniu bieżącego roku wzrosły o 0,2-0,3 proc. wobec marca, a roczny wskaźnik CPI w kwietniu obniżył się do 2,9-3,0 proc. z 3,4 proc. w marcu - ocenia minister finansów Mirosław Gronicki.

REKLAMA