REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja wyhamowuje

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.

REKLAMA

REKLAMA

Średni poziom cen w grudniu ubiegłego roku był identyczny jak w listopadzie. Wskaźnik inflacji w ostatnim miesiącu minionego roku w porównaniu do grudnia 2008 r. wyniósł jednak 3,5 proc., podczas gdy w listopadzie wynosił 3,3 proc. To prawdopodobnie koniec inflacyjnej presji uszczuplającej nasze portfele.

REKLAMA

Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, będący miarą inflacji, wyniósł w grudniu ubiegłego roku 3,5 proc. Jego wzrostu w ostatnim miesiącu roku spodziewano się dość powszechnie. Nie był on jednak zbyt silny. Ekonomiści spodziewali się zwiększenia inflacji do 3,6 proc. W ubiegłym roku niższą od grudniowej stopę inflacji notowano jedynie w styczniu i lutym oraz od września do listopada.

REKLAMA

W grudniu, w porównaniu do listopada, o 0,5 proc. zdrożała żywność oraz opłaty związane z utrzymaniem mieszkania. O ponad 1 proc. staniały natomiast usługi z zakresu łączności oraz związane z kulturą i rekreacją. W porównaniu do grudnia 2008 r. za żywność i napoje płaciliśmy o 3,4 proc. więcej. Najbardziej, bo aż o 8 proc. zdrożały wyroby tytoniowe i napoje alkoholowe. O 7,2 proc. więcej kosztował nas też transport, głównie wskutek wzrostu cen ropy naftowej na światowych rynkach. Za nośniki energii płaciliśmy więcej o 5,8 proc. W tym roku także czekają nas o kilka procent wyższe wydatki z tego tytułu. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził już podwyżki cen prądu większości jego producentów i dostawców. Opłaty za nośniki energii są głównym powodem wzrostu kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania, które podskoczyły w ubiegłym roku o 4,9 proc. O 4,1 proc. więcej płaciliśmy też w hotelach i restauracjach. Do nielicznych taniejących wyrobów należały odzież i obuwie, zaś spośród usług mniej płaciliśmy za łączność, przede wszystkim wskutek spadku cen usług telekomunikacyjnych oraz sprzętu telekomunikacyjnego.

W grupie artykułów żywnościowych ostatnie dwanaście miesięcy przyniosło aż 16,3 proc. wzrost cen masła. Mięso zdrożało średnio o 5,4 proc., ale amatorzy wołowiny musieli za swoje upodobania płacić aż 11,4 proc. więcej. Nieco bardziej poszkodowani byli palacze, którzy musieli na ten nałóg wysupłać o 11,6 proc. więcej. A w tym roku dostaną jeszcze raz po kieszeni. Za pobyt swej pociechy w przedszkolu rodzice musieli zapłacić 5,5 proc. więcej, a do żłobka trzeba było dołożyć 4,7 proc.

Wskaźniki makro

Większość ekspertów spodziewa się spadku inflacji w kolejnych miesiącach. Jednak Wskaźnik Przeszłej Inflacji wyliczany przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych rośnie już drugi miesiąc z rządu, wskazując na zwiększającą się presję na wzrost cen. Wiąże się to ze spodziewanym przyspieszeniem wzrostu polskiej gospodarki. Wskaźnik prognozuje inflacyjne tendencje z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Jego odczyt zgodny jest więc z ocenami, że tempo wzrostu cen spadnie w pierwszej połowie roku, zaś pod jego koniec można się spodziewać wzrostu inflacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Straty na lokatach bankowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA