REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny najmu wzrosły w grudniu o 3,3 proc.

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana cen związanych z mieszkaniem wywiera coraz mniejszy wpływ na inflację. W grudniu o 3, 3 proc. wzrosły opłaty za wynajem mieszkań.

Do 0,9% w strefie euro i do 2,8% w Stanach Zjednoczonych według prognoz analityków podniosła się inflacja w grudniu. Oznaczać to będzie przyspieszenie inflacji o odpowiednio 0,4 pkt proc. i 1 pkt proc. Taka sytuacja to jednak w największym stopniu efekt zmiany cen paliw. Inflacja bazowa ma pozostać praktycznie niezmieniona. W strefie euro pozostać na poziomie 1%, w USA podnieść się do 1,8%.

REKLAMA

Zobacz też: Straty na lokatach bankowych

Wpływ zwyżki w skali roku cen paliw widać też w przypadku naszej inflacji. O ile w całym 2009 r. potaniały one 6,9%, to w samym grudniu poszły w górę o 12,3%.
Maleje natomiast dynamika cen związanych z mieszkaniem, choć w dalszym ciągu pozostaje wyższa od ogólnej inflacji. W całym 2009 r. ten rodzaj cen wzrósł o 7,2%, a w grudniu o 4,9%. Duży wpływ na wysokie tempo wzrostu cen mają nośniki energii. Te w całym minionym roku podrożały o przeszło 10%, ale w grudniu tempo wzrostu spadło do 5,8%. Warto odnotować 3,3-proc. wzrost opłat za wynajem mieszkań. Stabilna jest natomiast sytuacja w zakresie cen związanych z wyposażeniem mieszkania i prowadzeniem gospodarstwa domowego. Tu grudniowy wzrost cen o 2,1% był symbolicznie większy od zanotowanego w 2009 r. Ta grupa cen jest dużo bardziej wrażliwa na wahania koniunktury gospodarczej.

Zobacz też serwis: Najem

Dla naszych rynków finansowych istotna będzie publikacja danych o listopadowym bilansie handlowym i płatniczym. Spodziewane jest utrzymanie się deficytów na zbliżonym poziomie do październikowego. Deficyt handlowy ma minimalnie spaść, do 880 mln euro, płatniczy obniżyć się nieco bardziej, do 913 mln euro. Szczególnie istotny będzie deficyt handlowy, którego poprawa w poprzednich kwartałach wspierała wzrost naszego PKB.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wskaźniki makro

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA