REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Postępowanie gospodarcze, Upadłość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy strony mogą wybrać prawo?

Strony podpisując umowę mogą się porozumieć co do tego przepisy jakiego prawa będzie się stosować do danego stosunku prawnego. Problem ten jest tym bardziej aktualny po wstąpieniu Polski do struktur Wspólnoty Europejskiej.

Co to jest właściwość umowna?

Umowa prorogacyjna to nic innego jak fachowa nazwa umowy o właściwość sądu. Strony w drodze umowy mogą same zdecydować o tym który sąd będzie rozpatrywał ich sprawę. Strony są jednak znacznie ograniczone co do wyboru sądu w drodze umowy.

Właściwość rzeczowa w sprawach gospodarczych

Sąd właściwy to ten sąd, który zgodnie z przepisami prawa musi rozpatrzyć dany spór. Kodeks postępowania cywilnego mówi o właściwości rzeczowej i miejscowej. Właściwość rzeczowa to nic innego jak odpowiedź na pytanie czy sądem właściwym do rozstrzygania spraw w pierwszej instancji jest sąd okręgowy czy rejonowy.

Właściwość miejscowa sądu gospodarczego

Sąd właściwy to ten sąd, który zgodnie z przepisami prawa musi rozpatrzyć dany spór. Właściwość może być rzeczowa i miejscowa. Na podstawie przepisów o właściwości rzeczowej określa się czy władnym do rozpatrzenia sprawy w pierwszej instancji jest sąd rejonowy czy okręgowy. Właściwość miejscowa odpowiada na pytanie gdzie położony jest sąd rozpatrujący daną sprawę.

REKLAMA

Upadłość przedsiębiorstwa to nie koniec biznesu

Przy słowie upadłość na przedsiębiorcę pada blady strach. Jednak to nie oznacza natychmiastowego pożegnania z działalnością gospodarczą. Wręcz przeciwnie, w momencie ogłoszenia upadłości przedsiębiorca będzie miał czas na restrukturyzację zadłużenia i opracowanie strategii dalszego działania.

Zabezpieczenie majątku upadłego w postępowaniu upadłościowym

Istotą instytucji zabezpieczenia majątku upadłego dłużnika w postępowaniu upadłościowym jest ochrona interesów wierzycieli w sytuacji, gdy zachodzi obawa, że integralność majątku dłużnika zostanie naruszona. Zabezpieczenie to dokonywane jest w interesie wszystkich wierzycieli podmiotu, którego dotyczy wniosek o upadłość.

Ile firm upada w Polsce?

W pierwszym półroczu 2009 roku prawie 300 firm w Polsce ogłosiło upadłość. Jest to prawie 50% więcej niż rok temu. Upada sporo firm poligraficznych i transportowych.

Procedura ogłaszania upadłości konsumenckiej

Ostatnio w życie weszła ustawa dotycząca upadłości konsumenckiej. Jakie warunki muszę spełnić abym mógł ogłosić upadłość konsumencka? Jak wygląda cała procedura?

REKLAMA

Upaść, czy nie upaść

Długotrwała choroba, nieszczęśliwy wypadek czy niezawiniona utrata pracy – to przyczyny, które mogą stać się podstawą ogłoszenia upadłości przez konsumenta. W życie weszły właśnie nowe przepisy.

Prawo upadłościowe i naprawcze

Jestem początkującym przedsiębiorcą i dopiero stawiam swoje pierwsze kroki w branży przemysłowej. Jednak start mam trudny ze względu na wszechogarniający nas kryzys gospodarczy. W związku z powyższym chciałbym dowiedzieć się paru podstawowych informacji na temat postępowania upadłościowego i naprawczego.

Kiedy jednoosobowa firma może ogłosić upadłość i jakie są tego konsekwencje

Z upadłością kojarzone są zazwyczaj duże przedsiębiorstwa. Czy ogłosić upadłość mogą także osoby fizyczne prowadzące np. sklep spożywczy czy zakład fryzjerski?

Druga szansa dla dłużnika

Doświadczenia z windykacją długu miało co dziesiąte gospodarstwo domowe w Polsce, a dwóm procentom komornik zajął pensję – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie UOKiK. Część dłużników będzie mogła wkrótce ogłosić upadłość.

REKLAMA