REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ceny, Stopy procentowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Solidny wynik przemysłu w sierpniu

Pomimo pogarszającej się koniunktury i wysokich cen surowców energetycznych, sierpniowy odczyt produkcji należy uznać za solidny - ocenili analitycy ING wtorkowe dane GUS. Spodziewają się oni w najbliższych miesiącach nowej fali wzrostów cen detalicznych.

Embargo na rosyjską ropę coraz bliżej. Czy Polska jest gotowa?

Na początku grudnia zacznie obowiązywać embargo na rosyjską ropę, przestanie ona płynąć do państw UE drogą morską.. Tym, co jest najtrudniejsze, to nie skąd sprowadzać ropę, ale jak to zrobić, ze względu na ilość tankowców i kwestie logistyczne.

Przedsiębiorcy szykują się na trudną jesień

Taniec na granicy opłacalności, konieczność redukcji zatrudnienia i zmniejszenia siły operacyjnej, wielki problem dla małych firm i wielkich fabryk - przedsiębiorcy są zgodni, że jesień będzie czasem próby dla wielu firm.

Inflacja w sierpniu 2022 na poziomie 16,1%

Inflacja w sierpniu 2022 roku na poziomie 16,1%. W stosunku do sierpnia 2021 roku ceny opału ze wzrostem 156,9%.

REKLAMA

PKO BP: do końca roku inflacja będzie się utrzymywać wokół 16 proc.

Do końca roku inflacja będzie względnie stabilna wokół 16 proc., a na początku 2023 r. spodziewamy się wzrostu inflacji powyżej 17 proc. – ocenili analitycy banku PKO BP w komentarzu do danych GUS o inflacji.

KE proponuje interwencję na rynku energii w celu obniżenia rachunków Europejczyków

Obowiązkowe ograniczenie zużycia energii elektrycznej, ograniczenie dochodów producentów energii elektrycznej oraz opłata solidarnościowa od nadwyżek zysków pochodzących z działalności prowadzonej w sektorach ropy naftowej, gazu, węgla i rafinerii to przedstawione w środę pomysły Komisji Europejskiej na obniżenie cen energii.

Pomoc dla przedsiębiorców ws. cen energii

W ramach rządu trwają prace nad rozwiązaniami, które będą jakimś rodzajem pomocy przedsiębiorcom w sytuacji rosnących cen energii - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Pytany o szczegóły poprosił o "odrobinę cierpliwości".

W sierpniu ceny w górę o 24%

W sierpniu w sklepach było drożej średnio o ponad o 23,7 proc. rdr - wynika z przekazanego PAP najnowszego "Indeksu cen w sklepach detalicznych". Zdrożały wszystkie z 12 analizowanych kategorii produktów, również owoce o 13 proc. i warzywa o 15 proc., mimo wzrostu sezonowej podaży.

REKLAMA

Co z dalszymi podwyżkami stóp procentowych

Skala kolejnych podwyżek będzie ograniczona - ocenia Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, odnosząc się do czwartkowej podwyżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. Podwyżki stóp wywierają rosnącą presję na wysoko zadłużone kraje Południa - dodał.

Jak wzrost inflacji wpłynie na decyzję RPP i kredyty?

Po wakacyjnej przerwie wracamy do decyzyjnych posiedzeń RPP. Przed nami ważny dzień dla kredytobiorców. Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny nie ma łatwego zadania. Przede wszystkim za sprawą ubiegłotygodniowego, szybkiego odczytu inflacji konsumenckiej, który zaskoczył i osiągnął poziom 16,1%.

Przedsiębiorcy: książka czy gazeta może stać się towarem luksusowym

Ceny papieru drastycznie rosną, co przekłada się na cenę finalnych produktów takich jak książki, gazety czy tekturowe opakowania. Przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej zwracają uwagę, że brak dostępności celulozy i dalszy wzrost cen surowca może spowodować, że wyroby papiernicze będą cieszyć się coraz mniejszym zainteresowaniem konsumentów.

Eksperci: najostrzejsze od maja 2020 r. ograniczenie aktywności zakupowej firm

Spadek bieżącej produkcji i nowych zamówień przyczynił się do najostrzejszej od maja 2020 r. skali ograniczenia aktywności zakupowej przez ankietowane przedsiębiorstwa – stwierdzono w komentarzu PKO BP do czwartkowych danych o PMI.

Prezes URE rekomenduje dalsze zamrażanie taryf na gaz w 2023 r.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin powiedział w środę w radiu Tok FM, że rekomenduje kontynuowanie w 2023 r. działań ograniczających wzrost taryf na gaz. Jak dodał, podwyżki taryf na prąd, o które wnioskują sprzedawcy, są rzędu kilku, a nie kilkunastu czy kilkudziesięciu procent.

Czy w sklepach zabraknie towarów?

Ponad połowa Polaków obawia się, że z powodu inflacji czy wojny w Ukrainie będzie brakowało w sklepach różnych towarów, na wzór historii cukru – wynika z przekazanego PAP badania. Jego autorzy radzą, by nie robić w panice zapasów, bo wzrost popytu winduje ceny.

Negatywne nastroje konsumenckie - 60% oszczędza na bieżących zakupach

Według badania pt. „Bieżące nastroje konsumenckie. Na czym Polacy oszczędzają?”, 6 na 10 rodaków obniża wydatki na codzienne zakupy. W III kw. ub.r. postępowało tak prawie 41% respondentów. Ankietowani szukają oszczędności przede wszystkim ze względu na wciąż rosnące ceny. W co czwartym przypadku szacunkowe obniżenie miesięcznych wydatków wynosi 10-15%. Z deklaracji rodaków wynika również, że najbardziej oszczędzają na art. odzieżowych, słodyczach i przekąskach oraz napojach alkoholowych.

Niskie ceny przyciągają Czechów na zakupy do Polski

Czesi wciąż chętnie przyjeżdżają do Polski na zakupy. Szczególnie atrakcyjne są ceny benzyny oraz artykułów spożywczych. Każda wizyta to oszczędność

Tracąca pęd inflacja. Czy można się spodziewać wyhamowania wzrostu cen?

Tylko 12% Polaków nie widzi wpływu inflacji na codzienne decyzje. Równocześnie 41% respondentów określa, że musiała zrezygnować z części wydatków w tym: z usług, które nie były pierwszej potrzeby (29%) czy wysokobudżetowych zakupów (12%). Natomiast prawie połowa społeczeństwa (47%) nie miała konieczności ograniczenia wydatków, jednak przez rosnące ceny zaczęła planować i kontrolować codzienne zakupy.

Dramatyczne prognozy dla gastronomii

Rosnąca inflacja i ceny produktów spożywczych (w tym cukru) powodują, że przedsiębiorcy obawiają się, że jesień dla gastronomii będzie trudna do przetrwania. Poważne obawy wiążą się także ze wzrostem cen prądu i gazu. Wiele restauracji już teraz wnosi o wzrost kredytów kupieckich.

Plan rządu na dopłaty do każdego z paliw, łącznie z węglem

Rozszerzenie dodatku węglowego na wszystkie paliwa wiązałoby się z wydatkiem rzędu miliardów złotych. Liczenie kosztów w toku

Minister Moskwa: na dziś nie przewidujemy limitów na zakup węgla

Na dziś nie przewidujemy limitów na zakup węgla, nie widzimy takiej potrzeby - mówiła w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. O zdymisjonowanym pełnomocniku rządu ds. strategicznej iInfrastruktury energetycznej Piotrze Naimskim powiedziała: był jednym z architektów polskiej energetyki.

Komisja energii - poprawki do projektu ws. bezpieczeństwa gazowego

Sejmowa komisja energii wprowadziła w środę kilka poprawek do projektu ws. bezpieczeństwa gazowego zgłoszonych przez klub PiS. Projekt przewiduje m.in. przedłużenie do końca 2027 r. taryf na sprzedaż gazu odbiorcom domowym i instytucjom pożytku publicznego.

Naimski: węgla w Polsce nie zabraknie

Węgiel w Polsce będzie w wystarczającej ilości, zarówno ten wydobywany w naszych kopalniach, jak i ten, który kupujemy za granicą - powiedział we wtorek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Węgla nie zabraknie – zapewnił.

Węgla może zabraknąć pomimo zwiększenia wydobycia

Mimo że kopalnie polskie zwiększają wydobycie, zarówno na Śląsku jak i na Lubelszczyźnie, węgla może być za mało - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że zlecił spółkom Skarbu Państwa zakup 4,5 mln ton węgla do października, listopada.

Jaka wysokość obniżki może zachęcić klientów? Badanie

Blisko 80 proc. Polaków szuka w sklepach tańszych produktów lub zamienników, żeby zaoszczędzić – wynika z badania przekazanego PAP. 40 proc. respondentów oszczędza na produktach spożywczych.

Czy UE zmieni kierunek gazociągów i uniezależni się od Rosji? [WYWIAD]

Polsce gazu nie zabraknie jednak państwa zachodnioeuropejskie mogą zechcieć wrócić do taniego gazu z Rosji. Wyrzeczenie się błękitnego paliwa ze wchodu to oddanie na straty wielkich inwestycji.

Nadchodzą jeszcze wyższe rachunki za prąd. Trzech dostawców chce podnieść taryfy

Czasy wojny oraz związanej z nią wysokiej inflacji to pesymistyczna rzeczywistość wpływająca na budżet każdego gospodarstwa domowego. Szczególnie odczuwalne są ceny energii, które nie ograniczają się do paliwa na stacjach benzynowych. Należy się liczyć z drogim prądem. Energa Obrót, Tauron Sprzedaż i Enea złożyły wnioski do URE o większe taryfy dla gospodarstw domowych.

W czerwcu w sklepach ceny wzrosły średnio o 18 proc.

W czerwcu w sklepach było drożej średnio o blisko 18 proc. rdr - wynika z najnowszego "Indeksu cen w sklepach detalicznych" przekazanego PAP. Zdrożały wszystkie z 12 analizowanych kategorii produktów; najbardziej produkty tłuszczowe.

Lewiatan: możliwe jest ograniczenie popytu konsumpcyjnego

Wzrost cen może w końcu oznaczać ograniczenie popytu konsumpcyjnego, co będzie kolejnym czynnikiem przepowiadającym początek ostrego hamowania gospodarczego - ocenił w piątek ekspert Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka, odnosząc się do danych GUS o inflacji.

Müller: spodziewamy się wzrostu inflacji, sytuacja na rynkach energetycznych na to wskazuje

Nie ukrywamy, że spodziewamy się wzrostu inflacji, bo sytuacja na rynkach paliw i na rynkach energetycznych wskazuje, że niestety to będzie widoczne - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. By przeciwdziałać wysokim cenom rząd obniża podatki i przedłużył tarczę antyinflacyjną do końca października - dodał.

Dietl: podwyżki stóp procentowych w dużych gospodarkach oznaczają odpływ kapitału z mniejszych krajów

Efektem podnoszenia stóp procentowych w dużych gospodarkach jest odpływ kapitału z mniejszych krajów i osłabienie ich walut - powiedział PAP prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl. Dodał, że deprecjacja złotego utrudniłaby finansowanie deficytu budżetowego przyszłym roku.

W długiej perspektywie zboże nie będzie tanie. Perspektywa tranzytu ukraińskiego zboża z użyciem polskich portów

Rolnicy dysponujący magazynami, powinni je wykorzystać do przetrzymywania zboża; w kilkudniowej perspektywie ceny mogą spaść, jednak w dłuższym czasie na pewno nie będzie tanie - powiedział w czwartek Studiu PAP wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Wzrost frekwencji i cen w polskich hotelach?

We wszystkich kategoriach hoteli w maju frekwencja poprawiła się o kilkanaście punktów procentowych w stosunku do kwietnia. 45 proc. badanych hotelarzy przyznało, że musiało zwiększyć ceny w zakresie między 11 a 20 proc. - podała we wtorek Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego.

Ceny srebra - jak się zmieniały na przestrzeni lat?

Ceny srebra są skorelowane z cenami złota. Teoretycznie oba te kruszce powinny wspólnie dzielić wzloty i upadki. Jednocześnie notowania srebra (podobnie jak złota) są w jakimś sensie odwrotnością siły najmocniejszych światowych walut – jeśli USD się osłabia z powodu wysokiej inflacji to cena uncji srebra powinna pójść w górę. Kursy srebra i wykres inflacji są ze sobą skorelowane. Ponadto wiele zależy od surowcowego popytu na światowym rynku. Branża elektroniczna potrzebuje srebra, podobnie jak szeregu innych metali. Aktualny kurs srebra jest wypadkową kilku czynników. Czy obecne notowanie srebra zachęca do inwestycji w ten kruszec?

Inflacja w maju 13,9%. Do jesieni - prognozowane dalsze wzrosty

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o inflacji w maju 2022 roku. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły przeciętnie o 1,7% w stosunku do kwietnia i były o 13,9% wyższe niż przed rokiem (w kwietniu dwunastomiesięczny wskaźnik inflacji wynosił 12,4%).

Ceny materiałów budowlanych 2022 - w maju średni wzrost cen o 34 proc. w porównaniu do maja 2021 r.

Ceny materiałów budowlanych oraz do domu i ogrodu w maju 2022 roku wzrosły średnio o 34 proc. rdr, po wzroście o 34 proc. w kwietniu - podały Polskie Składy Budowlane w komunikacie.

Ceny kawy - od czego zależą?

Roczne spożycie kawy szacuje się w setkach miliardów filiżanek. Skala produkcji worków ziaren Arabica jest skorelowana z notowaniami surowca na światowych rynkach. W ciągu ostatnich dwóch lat ceny kawy na giełdach podwoiły się. Specyfiką tego rynku jest zależność od jednego czynnika jakim są zbiory w Brazylii. Ceny kawy w Polsce i na świecie są nierozerwalnie związane z warunkami pogodowymi największego kraju Ameryki Południowej.

PIE: w czerwcu indeks koniunktury zbliżony do poziomu z maja

Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego wyniósł w czerwcu 105 pkt., co jest wynikiem zbliżonym do majowego; wśród przedsiębiorców utrzymuje się przewaga nastrojów pozytywnych, mimo wojny w Ukrainie i rosnącej inflacji - przekazał PIE.

Nocleg nad polskim morzem droższy niż nad Adriatykiem

Nocleg nad Bałtykiem bywa droższy niż nad Adriatykiem. To efekt krótszego sezonu turystycznego i małej liczby miejsc noclegowych - powiedziała PAP Paula Kukołowicz z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wczasy nad polskim morzem pozwalają natomiast zaoszczędzić na dojeździe i wyżywieniu - dodała.

Inflacji w maju. Ceny wzrosły o 1,7% i były wyższe niż przed rokiem o 13,9%

GUS zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 roku.

Credit Agricole: dane o produkcji przemysłowej są sygnałem silnego spowolnienia wzrostu PKB

Dane o produkcji przemysłowej są pierwszym sygnałem oczekiwanego przez nas silnego spowolnienia wzrostu PKB w Polsce w II kw. - do 3,1 proc. r/r z 8,5 proc. w I kw. – stwierdzili ekonomiści banku Credit Agricole w piątkowym komentarzu do danych GUS.

GUS opublikował dane o inflacji w kwietniu 2022

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły przeciętnie o 2,0 % w stosunku do marca i były jednocześnie o 12,4 % wyższe niż przed rokiem (w marcu dwunastomiesięczny wskaźnik inflacji wynosił 11,0%).

Stopy procentowe w Polsce mogą osiągnąć dwucyfrowy poziom (opinia)

Stopy procentowe w Polsce mogą docelowo osiągnąć dwucyfrowy poziom - oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Inflacja w kwietniu 12,3%. Motorem wzrostu ceny żywności

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r.

Majówka - o ile droższa w 2022 r.?

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż poziom inflacji w Polsce w marcu tego roku przekroczył 10 procent. O ile zatem tegoroczna majówka będzie droższa od tej w poprzednim roku?

Inflacja 2022 dynamizowana cenami żywności i energii

W marcu wszystkie mierniki inflacji bazowej wzrosły. Pozostają też wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP. Świadczy to o tym, że rekordowo wysoki poziom inflacji nie jest wynikiem silnego ale pojedynczego czynnika, lecz splotem wielu silnie oddziałujących czynników. Oczywiście najwięcej dyskusji - tak analityków, jak i szerokiej publiczności - przyciągają w ostatnich miesiącach ceny żywności i energii - komentuje Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

Inflacja, zmiany podatkowe i COVID - największe wyzwania dla firm

Inflacja, zmiany podatkowo-prawne z Polskiego Ładu oraz COVID i wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej to największe wyzwania dla firm - wynika z “Barometru Polskiego Rynku Pracy”. Badanie pracowników i pracodawców w Polsce przeprowadzono w terminie 8-12 lutego 2022 roku - a więc jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie.

Obniżka cen gazu dla biznesu

PGNiG OD wprowadza kolejną obniżkę cen gazu dla biznesu, tym razem do 30 kwietnia br. o 15 proc. od cen określonych w cenniku w okresie od 1 kwietnia 2022 r. do 30 kwietnia 2022 r. - poinformował w piątek PGNiG Obrót Detaliczny.

Droższe opakowania kartonowe wpłyną na wzrost cen artykułów spożywczych

Ceny opakowań kartonowych w Polsce mogą w tym roku wzrosnąć nawet o połowę - prognozuje Zarząd Grupy Akomex. Wpłynie to także na wzrost cen np. leków czy artykułów spożywczych.

Gospodarka odpadami. System kaucyjny od 1 stycznia 2023 roku

System kaucyjny (od 1 stycznia 2023 roku) to zła naleciałość z dawnych czasów, kiedy ciężkie opakowania szklane trzeba było zawieźć z powrotem do fabryki. W tej chwili lepszym rozwiązaniem byłoby dobrze gospodarować odpadami i energią, jaką zawierają – mówi Bartosz Szczytowski, założyciel i wiceprezes Tsunami Recycling. Jak ocenia, rozwiązania zaproponowane przez Ministerstwo Środowiska i Klimatu dotyczące wdrożenia w Polsce systemu kaucyjnego w praktyce nie zadziałają i będą stanowić tylko dodatkowe obciążenie finansowe dla konsumentów i producentów. Dlatego zamiast wprowadzać nową opłatę, polski system gospodarki odpadami należałoby najpierw gruntownie zreformować i uszczelnić, a przede wszystkim przestać traktować odpady opakowaniowe jako śmieci, tylko jako surowce do ponownego wykorzystania.

GUS: dane o inflacji w lutym 2022 roku

Wraz z danymi lutowymi GUS opublikował również zaktualizowany skład koszyka towarów i usług konsumpcyjnych (obowiązujący w roku 2022) oraz pełne i skorygowane zgodnie z nowym koszykiem dane za styczeń.

REKLAMA