Inflacja w sierpniu 2022 na poziomie 16,1%
REKLAMA
REKLAMA
Dane GUS o inflacji w sierpniu 2022 roku
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły przeciętnie o 0,8% w stosunku do lipca i były o 16,1% wyższe niż przed rokiem (w lipcu dwunastomiesięczny wskaźnik inflacji wynosił 15,6%). W pierwszych ośmiu miesiącach 2022 roku ceny wzrosły o 12,8% r/r.
REKLAMA
W sierpniu 2022 roku towary były przeciętnie o 0,8% droższe niż przed miesiącem i jednocześnie o 17,5% droższe niż przed rokiem. W usługach ceny wzrosły w skali miesiąca przeciętnie o 0,7%, a w ujęciu rocznym o 11,8%.
Wskaźnik inflacji jest wyższy od oczekiwań rynkowych i pokrywa się z wcześniejszymi danymi GUS zaprezentowanymi w szybkim szacunku.
W sierpniu – poza transportem (spadek o 5,1%), odzieżą i obuwiem (spadek o 0,5%) oraz łącznością (bez zmian w stosunku do lipca) – ceny w pozostałych kategoriach produktów i usług wzrosły w ujęciu miesięcznym.
Najmocniej zdrożało użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii (o 2,6%) oraz inne towary i usługi (wzrost o 2,1%). W pozostałych grupach ceny wyglądały następująco:
- żywność i napoje bezalkoholowe – wzrost o 1,6%;
- wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego – wzrost o 1,5%;
- rekreacja i kultura – wzrost o 1,1%;
- restauracje i hotele – wzrost o 1,0%;
- napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe – wzrost o 0,7%;
- zdrowie – wzrost o 0,6%;
- edukacja – wzrost o 0,2%.
REKLAMA
W stosunku do sierpnia ubiegłego roku ceny wzrosły we wszystkich kategoriach. Podobnie jak w poprzednich miesiącach najwyższy poziom inflacji dotknął grup wrażliwych na sytuację na rynku surowców energetycznych. Opłaty za użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii wzrosły o 27,4% a ceny w transporcie średnio o 19,5%.
W pozostałych grupach wzrosty cen kształtowały się następująco: żywność i napoje bezalkoholowe – o 17,5%; restauracje i hotele – o 16,7%; rekreacja i kultura –
o 12,6%; wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego – o 12,2%; inne towary i usługi – o 10,6%; napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe – o 8,3%; zdrowie – o 7,4%; edukacja – o 6,9%; odzież i obuwie – o 5,2%; łączność – o 4,3%.
Z danych szczegółowych pokazujących kształtowanie się cen w poszczególnych grupach towarów i usług wynika, że w stosunku do sierpnia ubiegłego roku największe wzrosty zanotowano w przypadku m.in. niektórych nośników energii (np. ceny opału wrosły r/r o 156,9%) czy artykułów spożywczych (np. ceny cukru wzrosły o 109,2% a tłuszczów roślinnych o 49,0%).
W najbliższych miesiącach wpływ na poziom inflacji mogą mieć m.in. zmiany cenników wyrobów przemysłowych (pojawiające się we wrześniu), podwyżki cen związanych z użytkowaniem mieszkania, decyzje dotyczące dalszego funkcjonowania tarcz antyinflacyjnych a także sytuacja na rynku surowców.
Inflacja 2022/2023 - prognoza
REKLAMA
REKLAMA