REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Coaching dla emerytów. / Fot. Fotolia
Coaching dla emerytów. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ludzie żyją coraz dłużej, w wyniku czego rządy państw europejskich i Ameryki Północnej decydują się na przesunięcie w górę wieku przechodzenia obywateli ich krajów na emeryturę. Niemniej jednak, średnia ilość lat spędzanych na emeryturze się zwiększa. Zmienia się przy tym sposób spędzania tego czasu.

Niektórzy emeryci podejmują się dorywczej pracy (najczęściej po prostu ze względów finansowych). Inni oddają się swojemu hobby, na które kiedyś nie mieli czasu, lub w miarę możliwości zajmują się czymś nowym. Okazuje się jednak, że nie wszyscy ludzie wiedzą, jak odpoczywać. Czy wiedzą, co mogliby robić po zakończeniu kariery zawodowej?

REKLAMA

Planowanie swojej emerytury

Mieszkańcy Zachodu, którzy przechodzą lub właśnie przeszli na emeryturę to osoby z powojennego wyżu demograficznego. Wpojono im zasady ciężkiej pracy i obowiązek zapewnienia godnego życia rodzinie. Dlatego praca niekoniecznie kończyła się dla nich w godzinach popołudniowych, gdyż często zabierali pracę do domu. Cel zapewnienia dostatniego życia bliskim był na tyle ważny, że dla większości tych osób emerytura stała się elementem dezorientującym ich dotychczasowe życie. Nadmiar wolnego czasu spowodował, że emeryci poczuli się zagubieni, bo nie wiedzą, jak wykorzystać możliwości spędzania wolnego czasu.

Zobacz serwis: Emerytury

Obecnie młodsze pokolenia już wcześniej zaczynają myśleć o tym, co się wydarzy wraz z zakończeniem pracy. Osoby w średnim wieku myślą o emeryturze przede wszystkim w kontekście swoich dzieci. Często zastanawia ich, czy do momentu przejścia na emeryturę będą w stanie zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki. Natomiast osoby młode charakteryzuje czerpanie z życia jak najwięcej. Część z nich nie chce nawet brać najlepiej płatnej pracy, jeśli tylko miałoby to ograniczyć możliwość robienia tego, co chcą i co lubią. Okazuje się jednak, że dla większości planowanie emerytury jest czynnością, której w ogóle nie biorą pod uwagę. Większość czasu w swoim życiu spędzają nad planowaniem corocznych wakacji, niż zastanawiając się nad swoją emeryturą. To sprawia, że niektóre osoby narażone są na niedostosowanie się do tego nowego etapu w ich życiu. Oznaczać to może „stracone” 18 do 24 pierwszych miesięcy emerytury, zanim odkryją, co naprawdę chcą robić i co ich uszczęśliwi. Ważne jednak staje się uzmysłowienie sobie, że zgromadzenie pewnej sumy pieniędzy na emeryturę to nie wszystko.

Retirement coaching

Pomoc zagubionym osobom przynieść może retirement coaching, czyli coaching dla emerytów. Coach jest osobą, która pomaga w rozwoju danej osoby, dlatego i w tym wypadku może pomóc w podjęciu decyzji o tym „co dalej?”. Emerytura może być odpowiednim momentem na powrót do dawnych pasji, ale również czasem, by zdecydować się na zupełnie nowe wyzwania, które pozwolą wykorzystać posiadane umiejętności bądź rozwinąć zupełnie nowe. Coachowie podkreślają, że osoby, które w obecnym czasie przechodzą na emeryturę są świadome tego, co potrafią i świadome doświadczenia, jakie posiadają. Osobie, która była wcześniej niemalże pracoholikiem coach może doradzić całkowite oderwanie się od starego trybu życia związanego tylko z nieustanną pracą. Zadanie, jakie się przed nią w tym wypadku stawia to znalezienie zupełnie innego zajęcia, np. na okres pół roku. Oczywiście taka nagła zmiana trybu życia nie jest łatwa. Należy jednak zawsze pamiętać, że spotkania z coachem nie są psychoterapią. Każdy inaczej reaguje w różnych sytuacjach i przejście na emeryturę może się dla kogoś okazać naprawdę trudne. Gdy taki bagaż emocjonalny okazuje się za ciężki dla danej osoby i nie jest ona w stanie sobie z nim poradzić, wtedy należałoby szukać pomocy nie u coacha, lecz u specjalisty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Zarządzanie

Przygotowania czas zacząć

Aby wyjść naprzeciw takim problemom, stopniowo coraz więcej dużych przedsiębiorstw na Zachodzie wprowadza specjalne kursy dla swoich pracowników, którzy w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat będą musieli przejść na emeryturę. Dlaczego tak wcześnie? Prowadzący kursy trenerzy mówią, że jest to najbardziej optymalny czas. Dwa lata przed emeryturą to według nich ostateczny termin na rozpoczęcie tych przygotowujących spotkań. Kursy te przygotowują psychicznie do tej ważnej zmiany w życiu i sprawiają, że pracownicy są z tego powodu mniej zestresowani i nadal produktywni nawet w obliczu nadchodzącej emerytury. Organizacje wprowadzające tego typu kursy pokazują, że dbają o swoich pracowników, chcą ich ciągle wspierać i doceniają ich dotychczasową pracę.

Retirement coaching ma 3 główne cele:

  • nauczenie przyszłego emeryta, że emerytura to nie początek końca, ale raczej początek kolejnego etapu życia;
  • pokazanie, że konieczne jest przełamanie stereotypu emeryta jako człowieka nic nie robiącego, biernego, chorego, który nie oczekuje od życia już niczego dobrego;
  • stworzenie wraz z danym pracownikiem strategicznego planu jego emerytury

W Polsce jednak retirement coaching nie jest jeszcze popularnym tematem (wystarczy próba znalezienia jakiejkolwiek informacji o nim w wyszukiwarce). Wydaje się jednak, że w najbliższym czasie może się to zmienić, bowiem coaching i trenerstwo zyskują w naszym kraju coraz większą popularność. To z kolei byłaby dobra wiadomość dla polskich coachów, którzy posiadają już tę specjalizację i mogliby wykorzystać nową możliwość rozwoju zawodowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA