REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Coaching dla emerytów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Coaching dla emerytów. / Fot. Fotolia
Coaching dla emerytów. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ludzie żyją coraz dłużej, w wyniku czego rządy państw europejskich i Ameryki Północnej decydują się na przesunięcie w górę wieku przechodzenia obywateli ich krajów na emeryturę. Niemniej jednak, średnia ilość lat spędzanych na emeryturze się zwiększa. Zmienia się przy tym sposób spędzania tego czasu.

Niektórzy emeryci podejmują się dorywczej pracy (najczęściej po prostu ze względów finansowych). Inni oddają się swojemu hobby, na które kiedyś nie mieli czasu, lub w miarę możliwości zajmują się czymś nowym. Okazuje się jednak, że nie wszyscy ludzie wiedzą, jak odpoczywać. Czy wiedzą, co mogliby robić po zakończeniu kariery zawodowej?

REKLAMA

Planowanie swojej emerytury

Mieszkańcy Zachodu, którzy przechodzą lub właśnie przeszli na emeryturę to osoby z powojennego wyżu demograficznego. Wpojono im zasady ciężkiej pracy i obowiązek zapewnienia godnego życia rodzinie. Dlatego praca niekoniecznie kończyła się dla nich w godzinach popołudniowych, gdyż często zabierali pracę do domu. Cel zapewnienia dostatniego życia bliskim był na tyle ważny, że dla większości tych osób emerytura stała się elementem dezorientującym ich dotychczasowe życie. Nadmiar wolnego czasu spowodował, że emeryci poczuli się zagubieni, bo nie wiedzą, jak wykorzystać możliwości spędzania wolnego czasu.

Zobacz serwis: Emerytury

Obecnie młodsze pokolenia już wcześniej zaczynają myśleć o tym, co się wydarzy wraz z zakończeniem pracy. Osoby w średnim wieku myślą o emeryturze przede wszystkim w kontekście swoich dzieci. Często zastanawia ich, czy do momentu przejścia na emeryturę będą w stanie zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki. Natomiast osoby młode charakteryzuje czerpanie z życia jak najwięcej. Część z nich nie chce nawet brać najlepiej płatnej pracy, jeśli tylko miałoby to ograniczyć możliwość robienia tego, co chcą i co lubią. Okazuje się jednak, że dla większości planowanie emerytury jest czynnością, której w ogóle nie biorą pod uwagę. Większość czasu w swoim życiu spędzają nad planowaniem corocznych wakacji, niż zastanawiając się nad swoją emeryturą. To sprawia, że niektóre osoby narażone są na niedostosowanie się do tego nowego etapu w ich życiu. Oznaczać to może „stracone” 18 do 24 pierwszych miesięcy emerytury, zanim odkryją, co naprawdę chcą robić i co ich uszczęśliwi. Ważne jednak staje się uzmysłowienie sobie, że zgromadzenie pewnej sumy pieniędzy na emeryturę to nie wszystko.

Retirement coaching

Pomoc zagubionym osobom przynieść może retirement coaching, czyli coaching dla emerytów. Coach jest osobą, która pomaga w rozwoju danej osoby, dlatego i w tym wypadku może pomóc w podjęciu decyzji o tym „co dalej?”. Emerytura może być odpowiednim momentem na powrót do dawnych pasji, ale również czasem, by zdecydować się na zupełnie nowe wyzwania, które pozwolą wykorzystać posiadane umiejętności bądź rozwinąć zupełnie nowe. Coachowie podkreślają, że osoby, które w obecnym czasie przechodzą na emeryturę są świadome tego, co potrafią i świadome doświadczenia, jakie posiadają. Osobie, która była wcześniej niemalże pracoholikiem coach może doradzić całkowite oderwanie się od starego trybu życia związanego tylko z nieustanną pracą. Zadanie, jakie się przed nią w tym wypadku stawia to znalezienie zupełnie innego zajęcia, np. na okres pół roku. Oczywiście taka nagła zmiana trybu życia nie jest łatwa. Należy jednak zawsze pamiętać, że spotkania z coachem nie są psychoterapią. Każdy inaczej reaguje w różnych sytuacjach i przejście na emeryturę może się dla kogoś okazać naprawdę trudne. Gdy taki bagaż emocjonalny okazuje się za ciężki dla danej osoby i nie jest ona w stanie sobie z nim poradzić, wtedy należałoby szukać pomocy nie u coacha, lecz u specjalisty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Zarządzanie

Przygotowania czas zacząć

Aby wyjść naprzeciw takim problemom, stopniowo coraz więcej dużych przedsiębiorstw na Zachodzie wprowadza specjalne kursy dla swoich pracowników, którzy w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat będą musieli przejść na emeryturę. Dlaczego tak wcześnie? Prowadzący kursy trenerzy mówią, że jest to najbardziej optymalny czas. Dwa lata przed emeryturą to według nich ostateczny termin na rozpoczęcie tych przygotowujących spotkań. Kursy te przygotowują psychicznie do tej ważnej zmiany w życiu i sprawiają, że pracownicy są z tego powodu mniej zestresowani i nadal produktywni nawet w obliczu nadchodzącej emerytury. Organizacje wprowadzające tego typu kursy pokazują, że dbają o swoich pracowników, chcą ich ciągle wspierać i doceniają ich dotychczasową pracę.

Retirement coaching ma 3 główne cele:

  • nauczenie przyszłego emeryta, że emerytura to nie początek końca, ale raczej początek kolejnego etapu życia;
  • pokazanie, że konieczne jest przełamanie stereotypu emeryta jako człowieka nic nie robiącego, biernego, chorego, który nie oczekuje od życia już niczego dobrego;
  • stworzenie wraz z danym pracownikiem strategicznego planu jego emerytury

W Polsce jednak retirement coaching nie jest jeszcze popularnym tematem (wystarczy próba znalezienia jakiejkolwiek informacji o nim w wyszukiwarce). Wydaje się jednak, że w najbliższym czasie może się to zmienić, bowiem coaching i trenerstwo zyskują w naszym kraju coraz większą popularność. To z kolei byłaby dobra wiadomość dla polskich coachów, którzy posiadają już tę specjalizację i mogliby wykorzystać nową możliwość rozwoju zawodowego.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

REKLAMA

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA