reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Szkolenia > Organizacja szkoleń > Coaching dla emerytów

Coaching dla emerytów

Ludzie żyją coraz dłużej, w wyniku czego rządy państw europejskich i Ameryki Północnej decydują się na przesunięcie w górę wieku przechodzenia obywateli ich krajów na emeryturę. Niemniej jednak, średnia ilość lat spędzanych na emeryturze się zwiększa. Zmienia się przy tym sposób spędzania tego czasu.

Niektórzy emeryci podejmują się dorywczej pracy (najczęściej po prostu ze względów finansowych). Inni oddają się swojemu hobby, na które kiedyś nie mieli czasu, lub w miarę możliwości zajmują się czymś nowym. Okazuje się jednak, że nie wszyscy ludzie wiedzą, jak odpoczywać. Czy wiedzą, co mogliby robić po zakończeniu kariery zawodowej?

Planowanie swojej emerytury

Mieszkańcy Zachodu, którzy przechodzą lub właśnie przeszli na emeryturę to osoby z powojennego wyżu demograficznego. Wpojono im zasady ciężkiej pracy i obowiązek zapewnienia godnego życia rodzinie. Dlatego praca niekoniecznie kończyła się dla nich w godzinach popołudniowych, gdyż często zabierali pracę do domu. Cel zapewnienia dostatniego życia bliskim był na tyle ważny, że dla większości tych osób emerytura stała się elementem dezorientującym ich dotychczasowe życie. Nadmiar wolnego czasu spowodował, że emeryci poczuli się zagubieni, bo nie wiedzą, jak wykorzystać możliwości spędzania wolnego czasu.

Zobacz serwis: Emerytury

Obecnie młodsze pokolenia już wcześniej zaczynają myśleć o tym, co się wydarzy wraz z zakończeniem pracy. Osoby w średnim wieku myślą o emeryturze przede wszystkim w kontekście swoich dzieci. Często zastanawia ich, czy do momentu przejścia na emeryturę będą w stanie zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki. Natomiast osoby młode charakteryzuje czerpanie z życia jak najwięcej. Część z nich nie chce nawet brać najlepiej płatnej pracy, jeśli tylko miałoby to ograniczyć możliwość robienia tego, co chcą i co lubią. Okazuje się jednak, że dla większości planowanie emerytury jest czynnością, której w ogóle nie biorą pod uwagę. Większość czasu w swoim życiu spędzają nad planowaniem corocznych wakacji, niż zastanawiając się nad swoją emeryturą. To sprawia, że niektóre osoby narażone są na niedostosowanie się do tego nowego etapu w ich życiu. Oznaczać to może „stracone” 18 do 24 pierwszych miesięcy emerytury, zanim odkryją, co naprawdę chcą robić i co ich uszczęśliwi. Ważne jednak staje się uzmysłowienie sobie, że zgromadzenie pewnej sumy pieniędzy na emeryturę to nie wszystko.

Retirement coaching

Pomoc zagubionym osobom przynieść może retirement coaching, czyli coaching dla emerytów. Coach jest osobą, która pomaga w rozwoju danej osoby, dlatego i w tym wypadku może pomóc w podjęciu decyzji o tym „co dalej?”. Emerytura może być odpowiednim momentem na powrót do dawnych pasji, ale również czasem, by zdecydować się na zupełnie nowe wyzwania, które pozwolą wykorzystać posiadane umiejętności bądź rozwinąć zupełnie nowe. Coachowie podkreślają, że osoby, które w obecnym czasie przechodzą na emeryturę są świadome tego, co potrafią i świadome doświadczenia, jakie posiadają. Osobie, która była wcześniej niemalże pracoholikiem coach może doradzić całkowite oderwanie się od starego trybu życia związanego tylko z nieustanną pracą. Zadanie, jakie się przed nią w tym wypadku stawia to znalezienie zupełnie innego zajęcia, np. na okres pół roku. Oczywiście taka nagła zmiana trybu życia nie jest łatwa. Należy jednak zawsze pamiętać, że spotkania z coachem nie są psychoterapią. Każdy inaczej reaguje w różnych sytuacjach i przejście na emeryturę może się dla kogoś okazać naprawdę trudne. Gdy taki bagaż emocjonalny okazuje się za ciężki dla danej osoby i nie jest ona w stanie sobie z nim poradzić, wtedy należałoby szukać pomocy nie u coacha, lecz u specjalisty.

Zobacz serwis: Zarządzanie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Coaching dla emerytów. / Fot. Fotolia
Coaching dla emerytów. / Fot. Fotolia

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Majczak-Górecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama