REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Coaching dla emerytów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Coaching dla emerytów. / Fot. Fotolia
Coaching dla emerytów. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ludzie żyją coraz dłużej, w wyniku czego rządy państw europejskich i Ameryki Północnej decydują się na przesunięcie w górę wieku przechodzenia obywateli ich krajów na emeryturę. Niemniej jednak, średnia ilość lat spędzanych na emeryturze się zwiększa. Zmienia się przy tym sposób spędzania tego czasu.

Niektórzy emeryci podejmują się dorywczej pracy (najczęściej po prostu ze względów finansowych). Inni oddają się swojemu hobby, na które kiedyś nie mieli czasu, lub w miarę możliwości zajmują się czymś nowym. Okazuje się jednak, że nie wszyscy ludzie wiedzą, jak odpoczywać. Czy wiedzą, co mogliby robić po zakończeniu kariery zawodowej?

REKLAMA

Planowanie swojej emerytury

Mieszkańcy Zachodu, którzy przechodzą lub właśnie przeszli na emeryturę to osoby z powojennego wyżu demograficznego. Wpojono im zasady ciężkiej pracy i obowiązek zapewnienia godnego życia rodzinie. Dlatego praca niekoniecznie kończyła się dla nich w godzinach popołudniowych, gdyż często zabierali pracę do domu. Cel zapewnienia dostatniego życia bliskim był na tyle ważny, że dla większości tych osób emerytura stała się elementem dezorientującym ich dotychczasowe życie. Nadmiar wolnego czasu spowodował, że emeryci poczuli się zagubieni, bo nie wiedzą, jak wykorzystać możliwości spędzania wolnego czasu.

Zobacz serwis: Emerytury

Obecnie młodsze pokolenia już wcześniej zaczynają myśleć o tym, co się wydarzy wraz z zakończeniem pracy. Osoby w średnim wieku myślą o emeryturze przede wszystkim w kontekście swoich dzieci. Często zastanawia ich, czy do momentu przejścia na emeryturę będą w stanie zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki. Natomiast osoby młode charakteryzuje czerpanie z życia jak najwięcej. Część z nich nie chce nawet brać najlepiej płatnej pracy, jeśli tylko miałoby to ograniczyć możliwość robienia tego, co chcą i co lubią. Okazuje się jednak, że dla większości planowanie emerytury jest czynnością, której w ogóle nie biorą pod uwagę. Większość czasu w swoim życiu spędzają nad planowaniem corocznych wakacji, niż zastanawiając się nad swoją emeryturą. To sprawia, że niektóre osoby narażone są na niedostosowanie się do tego nowego etapu w ich życiu. Oznaczać to może „stracone” 18 do 24 pierwszych miesięcy emerytury, zanim odkryją, co naprawdę chcą robić i co ich uszczęśliwi. Ważne jednak staje się uzmysłowienie sobie, że zgromadzenie pewnej sumy pieniędzy na emeryturę to nie wszystko.

Retirement coaching

Pomoc zagubionym osobom przynieść może retirement coaching, czyli coaching dla emerytów. Coach jest osobą, która pomaga w rozwoju danej osoby, dlatego i w tym wypadku może pomóc w podjęciu decyzji o tym „co dalej?”. Emerytura może być odpowiednim momentem na powrót do dawnych pasji, ale również czasem, by zdecydować się na zupełnie nowe wyzwania, które pozwolą wykorzystać posiadane umiejętności bądź rozwinąć zupełnie nowe. Coachowie podkreślają, że osoby, które w obecnym czasie przechodzą na emeryturę są świadome tego, co potrafią i świadome doświadczenia, jakie posiadają. Osobie, która była wcześniej niemalże pracoholikiem coach może doradzić całkowite oderwanie się od starego trybu życia związanego tylko z nieustanną pracą. Zadanie, jakie się przed nią w tym wypadku stawia to znalezienie zupełnie innego zajęcia, np. na okres pół roku. Oczywiście taka nagła zmiana trybu życia nie jest łatwa. Należy jednak zawsze pamiętać, że spotkania z coachem nie są psychoterapią. Każdy inaczej reaguje w różnych sytuacjach i przejście na emeryturę może się dla kogoś okazać naprawdę trudne. Gdy taki bagaż emocjonalny okazuje się za ciężki dla danej osoby i nie jest ona w stanie sobie z nim poradzić, wtedy należałoby szukać pomocy nie u coacha, lecz u specjalisty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Zarządzanie

Przygotowania czas zacząć

Aby wyjść naprzeciw takim problemom, stopniowo coraz więcej dużych przedsiębiorstw na Zachodzie wprowadza specjalne kursy dla swoich pracowników, którzy w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat będą musieli przejść na emeryturę. Dlaczego tak wcześnie? Prowadzący kursy trenerzy mówią, że jest to najbardziej optymalny czas. Dwa lata przed emeryturą to według nich ostateczny termin na rozpoczęcie tych przygotowujących spotkań. Kursy te przygotowują psychicznie do tej ważnej zmiany w życiu i sprawiają, że pracownicy są z tego powodu mniej zestresowani i nadal produktywni nawet w obliczu nadchodzącej emerytury. Organizacje wprowadzające tego typu kursy pokazują, że dbają o swoich pracowników, chcą ich ciągle wspierać i doceniają ich dotychczasową pracę.

Retirement coaching ma 3 główne cele:

  • nauczenie przyszłego emeryta, że emerytura to nie początek końca, ale raczej początek kolejnego etapu życia;
  • pokazanie, że konieczne jest przełamanie stereotypu emeryta jako człowieka nic nie robiącego, biernego, chorego, który nie oczekuje od życia już niczego dobrego;
  • stworzenie wraz z danym pracownikiem strategicznego planu jego emerytury

W Polsce jednak retirement coaching nie jest jeszcze popularnym tematem (wystarczy próba znalezienia jakiejkolwiek informacji o nim w wyszukiwarce). Wydaje się jednak, że w najbliższym czasie może się to zmienić, bowiem coaching i trenerstwo zyskują w naszym kraju coraz większą popularność. To z kolei byłaby dobra wiadomość dla polskich coachów, którzy posiadają już tę specjalizację i mogliby wykorzystać nową możliwość rozwoju zawodowego.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

REKLAMA

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA