REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Refleksje coacha – zapanuj nad czasem

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Olga Rzycka
Coach, trener, psycholog
Aby zachować kontrolę nad swoim czasem, staraj się nie poświęcać uwagi zbyt wielu sprawom jednocześnie.
Aby zachować kontrolę nad swoim czasem, staraj się nie poświęcać uwagi zbyt wielu sprawom jednocześnie.

REKLAMA

REKLAMA

Coraz częściej moi klienci mówią o czasie. Coraz częściej okazuje się, że nie zawsze robią z danym im czasem to co chcą. Raczej znajdują się w błędnym kole powinności, spełniania oczekiwań innych, udowadniania sobie i innym jak bardzo wartościowymi są ludźmi. W pogoni za straconymi bezpowrotnie minutami zapominają o swoich wartościach, o tym co dla nich w życiu ważne i czego tak naprawdę chcą, do czego tak naprawdę dążą…co chcą zrobić z resztą darowanego im życia… Zapominają, że tak naprawdę mają wybór. A ty o tym pamiętasz?

REKLAMA

Czasem zajmują się rożne nauki. Fizyka, chemia, biologia, socjologia, filozofia – każda z nich ma jakieś swoje zdanie na to czym jest, a czym nie jest czas. Jednej rzeczy nie da się zaprzeczyć - każdy dzień zawsze trwa ok. 24 godzin, a każdy tydzień – ok. 168. Czasem jednak bez ostrzeżenia zegar zaczyna przyśpieszać, przez co liczba godzin, które faktycznie masz do dyspozycji, w subiektywnym odczuciu znacznie się zmniejsza. Im więcej zadań i zajęć starasz się zmieścić na siłę w ograniczonych ramach czasowych, tym szybciej dany okres czasu wydaje się mijać. Im szybciej ucieka czas, tym szybciej staramy się działać, tym większe w nas jest napięcie, tym bardziej emocjonujemy się coraz bardziej błahymi rzeczami. Im szybciej biegnie czas, tym my szybciej działamy. Zastanawiałeś się po co?

REKLAMA

Czasami może zbyt wiele rzeczy chcemy skontrolować, zbyt wiele poudawadniać, zbyt wiele … Poświęcając czas drobiazgom, zbyt wielu sprawom jednocześnie stracić z pola wiedzenia możemy główny kierunek naszego życia… możemy iść na kompromisy, których skutki odczujemy przez chwilę lub…całe życie.

Cały świat dookoła nawołuje by angażować się w więcej spraw. Jednak w jednym tygodniu, dniu czy godzinie nie zdołamy zmieścić wszystkiego. Nie możemy się także koncentrować na zbyt wielu rzeczach na raz (nasz układ nerwowy na to nie pozwala). Wydaje mi się, że mitem jest przekonanie, że należy wszystko robić szybciej. Nie bez powodu chodzimy, mówimy, jemy czytamy itp. z pewną określoną szybkością. Gdy próbujesz wykonać jakąś czynność (mówienie, uczenie, jedzenie) ze zbyt dużą prędkością, robisz sobie krzywdę a przy tym wykonanie czynności może stracić na jakości. Przez pewien czas twój organizm może sobie radzić z takim zachowaniem, jednak na dłuższy dystans skutki są niemiłe (niepokój, wrzody, obniżona odporność itp.), dlatego powinieneś działać we właściwym dla siebie tempie. Nie próbuj być bardziej wydajny poprzez szybsze chodzenie, szybsze jedzenie i zaniedbywanie snu.

Przeczytaj również: Life coaching - rozwój osobisty

REKLAMA

Ilość rzeczy, które starają się o nasz czas i uwagę, gwałtownie rośnie, a my raczej nie będziemy żyć wiecznie. Zawsze kiedy pozwalasz by trafiały do twoich rąk artykuły, czy dokumenty, które nie dotyczą tego, czym obecnie się zajmujesz w swoim życiu zawodowym czy osobistym, potencjalnie zwiększasz i tak nadmierną ilość rzeczy walczących o twój czas i uwagę oraz sprawiasz, że czas zaczyna dla ciebie płynąć szybciej. Czy kiedy staniesz na końcu swojej drogi i spojrzysz wstecz, będziesz mógł powiedzieć, że w twoim życiu był czas na refleksję, na chwile wyciszenia i że nie zdominował go pośpiech?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czemu źle się czujemy, gdy nasz czas ucieka jak szalony? Być może dlatego, że nasza fizjologia nie jest jeszcze dopasowana do życia na coraz wyższych obrotach.
Kiedyś przeczytałam zdanie, że „chwila obecna jest najważniejszym momentem twojego życia”. Takie proste, a taka w nim siła. Zrobiło na mnie wrażenie. Możesz działać tylko w teraźniejszości. Jeśli zdasz sobie sprawę z tego, że chwila obecna jest najważniejszym momentem twojego życia i że dotyczy to każdej kolejnej chwili, której doświadczasz, będziesz bardziej skłonny do rozsądnego korzystania ze swojego czasu. Będziesz łatwiej koncentrował się na tym, co masz aktualnie wykonać.

Polecamy serwis zarządzanie czasem

Może zadasz też sobie pytanie: „Jak mogę najefektywniej i najlepiej wykorzystać swój czas w tej najważniejszej z chwil (teraźniejszości)?”. Odpowiedź na nie może być dla ciebie dosyć dziwna. Czasami najefektywniej i najlepiej wykorzystasz swój czas, jeśli pójdziesz na spacer – sprawdza się to, gdy musisz się zmierzyć z trudnym zadaniem, a brakuje ci jasności myśli; spacer pomaga oczyścić umysł, a czasami po powrocie rozwiązanie samo przychodzi do głowy. Czasami najefektywniej i najlepiej wykorzystasz swój czas, jeśli wyjrzysz przez okno i oddasz się chwili refleksji, wykonasz bardzo ważny telefon lub zamkniesz drzwi na klucz, wyłączysz dzwonek w telefonie i odseparujesz się od świata zewnętrznego. Czasami najefektywniej i najlepiej wykorzystasz swój czas, jeśli potrzymasz ukochaną osobę za rękę lub ją przytulisz. Czasami najefektywniej i najlepiej wykorzystasz swój czas, jeśli zrobisz coś czego jeszcze nigdy nie robiłeś. W wyborze polegaj na swojej wewnętrznej mądrości. Instynkt, intuicja, przeczucia są ważne w życiu.

Aby zachować kontrolę nad swoim czasem, staraj się nie poświęcać uwagi zbyt wielu sprawom jednocześnie. Nigdy też nie zajmuj się czymś, z czego możesz całkowicie zrezygnować. Gdy starasz się zajmować wszystkim na raz, skutkiem jest frustracja, niepewność a czasem wypalenie. 

I pamiętaj o tym, by każdego dnia wyciągnąć z życia coś pozytywnego – każdego dnia rób coś co sprawia ci radość, rób coś co przybliży cię do twych osobistych celów, rób coś co nie jest związane z pracą. Bardzo cię o to proszę.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

REKLAMA

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA