reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Szkolenia > ABC szkoleń > Coaching zdrowia

Coaching zdrowia

W ostatnich 10 latach coaching znalazł się w głównym nurcie życia osobistego i pracy zawodowej w skali światowej. Jeśli kiedyś dotyczył dwóch głównych kategorii - life coachingu dla osób prywatnych i executive coachingu dla menedżerów w korporacjach, obecnie ewoluuje i rozprzestrzenia się w postaci setek wariantów i hybryd. Jednym z tych wariantów jest Coaching Zdrowia.

To praca nad tymi aspektami psychiki, które powodują różnego rodzaju dolegliwości fizyczne, ponieważ nieprzepracowane emocje i przekonania wpływają na zdrowie i jakość naszego życia. Coaching Zdrowia pomaga odnaleźć źródło problemu, pokonać  swoje blokady, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne oraz zachować równowagę między ciałem a psychiką.

W wyniku coachingu zdrowia można polepszyć jakość swojego życia, zwiększając zadowolenie w różnych jego obszarach. Coach pomaga odpowiednio sformułować cele tak, aby były one jak najłatwiejsze do osiągnięcia, biorąc pod uwagę tryb życia, poziom motywacji i stan zdrowia oraz wsparcie w codziennych wysiłkach. Podczas  spotkań razem z coachem przyglądacie się własnym sukcesom i niepowodzeniom we wprowadzaniu nowego stylu życia. Podczas sesji klient przygotowuje i wdraża indywidualny plan, jak te cele osiągnąć. Istotą coachingu zdrowia jest orientacja na rozwiązaniach. Coach pomaga we wprowadzeniu trwałej zmiany w sposobie życia oraz integracji nowych nawyków z osobowością. Celem coachingu zdrowia jest właśnie pomoc w uświadomieniu, jak stan zdrowia wpływa na nasze życie. Trzeba też odpowiedzieć sobie szczerze na następujące pytania:

Czy na pewno chcę być zdrowy? Czy widzę praktyczne korzyści z bycia w dobrej formie? Czy bycie chorym zaspokaja jakieś moje ukryte potrzeby?

Coach omawia z klientem różne sprawy związane z jego życiem. Także te pozornie niezwiązane ze zdrowiem, jak np. relacje w pracy czy w rodzinie. Coaching Zdrowia pomaga znaleźć najlepsze metody utrzymania i zachowania szeroko pojętego zdrowia i aktywności życiowej. Może się bowiem okazać, że dopiero odblokowanie się w pewnych sferach i przyznanie się przed sobą do własnych problemów pomoże nam otworzyć się na leczenie i poczuć się zdrowym. Praca z narzędziami Coachingu Zdrowia wymaga świadomości, że typowe medyczne podejście czasem nie jest wystarczające, a umysł nie jest bytem odrębnym od ciała lecz tworzy jedność. Wiele z napięć i bólów (które z czasem przeradzają się w choroby) może wynikać z nieprzepracowanych emocji, przekonań bądź doświadczeń z przeszłości i tylko zajrzenie w głąb swojego umysłu, poznanie swojej podświadomości, uwolnienie się od różnych przekonań i emocji może sprawić, że osoba poczuje się lepiej, jej samopoczucie będzie się poprawiać, a wręcz w pewnym momencie wyzdrowieje.

Zobacz serwis: Coaching

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Coaching /Fot. Fotolia
Coaching /Fot. Fotolia

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama