REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Coaching /Fot. Fotolia
Coaching /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich 10 latach coaching znalazł się w głównym nurcie życia osobistego i pracy zawodowej w skali światowej. Jeśli kiedyś dotyczył dwóch głównych kategorii - life coachingu dla osób prywatnych i executive coachingu dla menedżerów w korporacjach, obecnie ewoluuje i rozprzestrzenia się w postaci setek wariantów i hybryd. Jednym z tych wariantów jest Coaching Zdrowia.

REKLAMA

To praca nad tymi aspektami psychiki, które powodują różnego rodzaju dolegliwości fizyczne, ponieważ nieprzepracowane emocje i przekonania wpływają na zdrowie i jakość naszego życia. Coaching Zdrowia pomaga odnaleźć źródło problemu, pokonać  swoje blokady, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne oraz zachować równowagę między ciałem a psychiką.

REKLAMA

W wyniku coachingu zdrowia można polepszyć jakość swojego życia, zwiększając zadowolenie w różnych jego obszarach. Coach pomaga odpowiednio sformułować cele tak, aby były one jak najłatwiejsze do osiągnięcia, biorąc pod uwagę tryb życia, poziom motywacji i stan zdrowia oraz wsparcie w codziennych wysiłkach. Podczas  spotkań razem z coachem przyglądacie się własnym sukcesom i niepowodzeniom we wprowadzaniu nowego stylu życia. Podczas sesji klient przygotowuje i wdraża indywidualny plan, jak te cele osiągnąć. Istotą coachingu zdrowia jest orientacja na rozwiązaniach. Coach pomaga we wprowadzeniu trwałej zmiany w sposobie życia oraz integracji nowych nawyków z osobowością. Celem coachingu zdrowia jest właśnie pomoc w uświadomieniu, jak stan zdrowia wpływa na nasze życie. Trzeba też odpowiedzieć sobie szczerze na następujące pytania:

Czy na pewno chcę być zdrowy? Czy widzę praktyczne korzyści z bycia w dobrej formie? Czy bycie chorym zaspokaja jakieś moje ukryte potrzeby?

Coach omawia z klientem różne sprawy związane z jego życiem. Także te pozornie niezwiązane ze zdrowiem, jak np. relacje w pracy czy w rodzinie. Coaching Zdrowia pomaga znaleźć najlepsze metody utrzymania i zachowania szeroko pojętego zdrowia i aktywności życiowej. Może się bowiem okazać, że dopiero odblokowanie się w pewnych sferach i przyznanie się przed sobą do własnych problemów pomoże nam otworzyć się na leczenie i poczuć się zdrowym. Praca z narzędziami Coachingu Zdrowia wymaga świadomości, że typowe medyczne podejście czasem nie jest wystarczające, a umysł nie jest bytem odrębnym od ciała lecz tworzy jedność. Wiele z napięć i bólów (które z czasem przeradzają się w choroby) może wynikać z nieprzepracowanych emocji, przekonań bądź doświadczeń z przeszłości i tylko zajrzenie w głąb swojego umysłu, poznanie swojej podświadomości, uwolnienie się od różnych przekonań i emocji może sprawić, że osoba poczuje się lepiej, jej samopoczucie będzie się poprawiać, a wręcz w pewnym momencie wyzdrowieje.

Zobacz serwis: Coaching

Coaching Zdrowia przeznaczony jest dla osób, które:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

    szukają wsparcia w nieustających wysiłkach związanych ze zmniejszeniem wagi ciała;

    przeżywają kryzys w trakcie kuracji odchudzających;

    chcą zapanować nad emocjami;

    chcą pokonać stres;

    cierpią na bezsenność;

    walczą z nałogiem;

    i innymi problemami zdrowotnymi, które mają podłoże psychosomatyczne.

Podczas indywidualnych sesji coachingowych możesz zanalizować swoje nawyki żywieniowe i styl życia, odzyskać wewnętrzną równowagę i pewność siebie, dowiedzieć się w jaki sposób skrywane emocje wpływają na twoje ciało. Coaching pomaga również rozpracować mechanizm powstawania nałogu oraz skonfrontować się ze swoimi ograniczającymi przekonaniami i na pewno wzmocnić swoje zaangażowanie, motywację oraz dotrzeć do własnych rozwiązań.

Zobacz serwis: Szkolenia

Jak widać coachowie i formy coachingu są przeróżnych rozmiarów, kształtów i kolorów. Czynniki, które można brać pod uwagę w rozróżnieniach, to między innymi ramy czasowe, środek przekazu coachingu oraz długość i częstotliwość sesji. Ci z nas, którzy prowadzili coaching dla klientów wiedzą, jak silnie może wpłynąć na czyjeś życie. Odczuliśmy ten wpływ również na sobie. A teraz możemy przenieś doświadczenie coachingowe każdej z tych osób na cały świat i wyobrazić sobie, że coaching jest integralną częścią codziennego życia. W świecie, w którym obowiązywałyby fundamentalne zasady coachingu, ludzie byliby zaangażowani w dotrzymywanie zaciągniętych wobec siebie zobowiązań, do prowadzenia przynoszącego satysfakcję życia osobistego i zawodowego. Byłby to świat ciekawości, zadziwienia i słuchania w zupełnie nowy sposób.

Autor: Elżbieta Lange

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA