REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest wolontariat pracowniczy?

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Wolontariat /fot. Fotolia
Wolontariat /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wolontariat pracowniczy to w Polsce zjawisko coraz bardziej rozpowszechniane. Czym jest? Komu i dlaczego pomagamy? Te wszystkie pytania zadaje sobie każdy pracownik, któremu takie rozwiązanie jest proponowane.

Zgodnie z art. 2 pkt. 3 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności użytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z dnia 29 maja 2003 r.), wolontariusz to „osoba, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie”. Nie jest jednak zdefiniowane, czy jest to osoba fizyczna czy prawna. Zatem wolontariuszem może być zarówno pracodawca, jak i jego pracownicy.  Nie ma znaczenia, czy są oni zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, czy jest to jedna z umów cywilno-prawnych (umowa zlecenie, umowa o dzieło). Nie jest też ważne stanowisko, które zajmują. Najważniejsza jest przecież chęć pomagania innym.

REKLAMA

Punkt pierwszy: zadania 

Do wyboru mamy mnóstwo różnych form pomocy. Nieważne, czy jest to wsparcie powodzian, remont szpitala dziecięcego, udzielanie korepetycji dzieciom w świetlicach środowiskowych, czy opieka nad zwierzętami w schroniskach. Nie zawsze są to tylko jednorazowe akcje, najczęściej firmy zawiązują stałą współpracę i starają się organizować je cyklicznie. Jedną z form pomocy może być również wykorzystanie naszych własnych doświadczeń i specjalistycznych umiejętności tak, by przekazywać tę wiedzę tym, którzy chcą nasz zawód wykonywać w przyszłości. Ponieważ wolontariat ten nie obyłby się bez firmy, nazywamy go pracowniczym.

Zobacz: Obowiązki korzystającego wobec wolontariuszy

Punkt drugi: profity

Oprócz zapisów w regulaminie, dotyczących zasad wolontariatu, pracownicy dostają wsparcie od firmy w postaci pomocy finansowej, rzeczowej lub logistycznej. Ale przecież nie o samą materialną stronę chodzi. Dla pracodawcy to przede wszystkim sprawdzenie swojej załogi w zadaniach grupowych, ich organizacja i realizacja. Dla pracowników jest to motywacja do sprawdzenia siebie, swojej empatii, a także siły psychicznej i fizycznej. To również dobry czynnik integracyjny poprawiający relacje między zatrudnionymi, co z kolei usprawnia pracę i dobrze wpływa na atmosferę. Często wolontariat pokazuje różne zachowania, reakcje na ludzką niedolę, które w firmie są nie do wykrycia. Dlatego też pomaganie pozwala nam poznać naszych kolegów z pracy z całkiem innej strony.

Zobacz: Odpowiedzialność wolontariusza za zobowiązania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Punkt trzeci: przyciąganie

REKLAMA

W dzisiejszych czasach absolwenci szkół wyższych poszukujący pracy nie są już usatysfakcjonowani pracowniczym laptopem bądź telefonem komórkowym. Chęć pomagania nie jest już tylko „trendy”, ale wychodzi z naszego serca i szacunku do innych. Młodzi, często bardzo dobrze wykształceni, ambitni, z ukończonymi szkoleniami, kursami, a także wolontariatami, nauczeni są od dziecka, że ciężka praca popłaca. Dlatego ważne jest dla nich rozwijanie się w wielu dziedzinach, a przy tym pomaganie innym. Firmy proponujące takie rozwiązania są magnesem przyciągającym tego typu kandydatów.

Rynek pracy, z roku na rok, zmienia swoje wymagania, ale także swoją oferty współpracy. Wolontariat pracowniczy jest jednym z przykładów, w którą stronę podąża ten świat. Chęć niesienia pomocy ma wymiar globalny, jest potrzebna w aspektach życia codziennego. Dlatego też firmy, które proponują swoim pracownikom wolontariat w zamian za jeden dzień wolny od pracy (płatny), są dobrze postrzegane. Robimy coś dobrego nie tylko dla innych, ale także dla siebie samych.

Zobacz: Wolontariat w ośrodkach pomocy społecznej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA