REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Różnice pomiędzy pełnomocnictwem a prokurą

Kamil Dyrda
Różnice pomiędzy pełnomocnictwem a prokurą
Różnice pomiędzy pełnomocnictwem a prokurą

REKLAMA

REKLAMA

Prokura to szczególnego rodzaju pełnomocnictwo i podobnie jak każde pełnomocnictwo, dotyczy wyłącznie stosunków między mocodawcą, a osobami trzecimi. Posiada jednak istotne różnice co do sposobu w jaki jest udzielana, podmiotów jakie mogą być prokurentem, jej zakresu i wygaśnięcia.

Udzielenie

Prokury udzielić mogą tylko przedsiębiorcy (art. 1091 § 1 k.c.). Pełnomocnictwo ogólne, rodzajowe czy też szczególne nie zawęża kręgu mocodawców tylko do określonej grupy.

REKLAMA

Udzielenie prokury zawsze wymaga formy pisemnej zastrzeżonej pod rygorem nieważności (art. 1092 § 1 k.c.). W przypadku pełnomocnictwa zastosowanie ma również art. 99 § 1 k.c. stanowiący, że jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, to pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Przedsiębiorca powinien też zawsze zgłosić udzielenie prokury w rejestrze przedsiębiorców (art. 1098 k.c.), czego nie wymaga pełnomocnictwo.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM !!!

Prokurent a pełnomocnik

REKLAMA

Prokurentem może być tylko osoba fizyczna, mająca pełną zdolność do czynności prawnych (art. 1092 § 2 k.c.). Pełnomocnictwo może zostać udzielone również osobie prawnej, a także osobie ograniczonej w zdolności do czynności prawnych (art. 100 k.c.).

Prokura nie może być przenoszona na inne osoby przez prokurenta (art. 1096 k.c.). Natomiast pełnomocnik może ustanawiać dla mocodawcy innych pełnomocników, jeśli umocowanie takie wynika z treści pełnomocnictwa, z ustawy lub ze stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa (art. 106 k.c.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaki jest zakres działania prokurenta?

Zakres

Prokura obejmuje dokonywanie czynności materialnoprawnych, a także procesowych oraz do odbioru oświadczeń woli skierowanych do przedsiębiorcy. Można również udzielić prokury oddziałowej, ograniczonej do spraw wpisanych do rejestru oddziału przedsiębiorstwa (art. 1095 k.c.). Pełnomocnictwo posiada trzy odmiany: pełnomocnictwo ogólne - obejmujące umocowanie do dokonywania czynności zwykłego zarządu, pełnomocnictwo rodzajowe – obejmujące umocowanie do dokonywania czynności określonego rodzaju oraz pełnomocnictwo szczególne – obejmujące umocowanie do dokonywania konkretnych, oznaczonych czynności prawnych.

Zakres umocowania prokurenta nie może być ograniczony wobec osób trzecich, chyba że istnieje przepis szczególny dający taką możliwość (art. 1091 § 2 k.c.).

Kiedy wygasa prokura?

Wygaśnięcie

REKLAMA

Prokura może być w każdym momencie odwołana (art. 1097 § 1 k.c.). Niedopuszczalnym jest zastrzeżenie, że nie można odwołać prokurenta. W przypadku pełnomocnictwa art. 101 § 1 k.c. pozwala mocodawcy zrzec się możliwości odwołania pełnomocnictwa. Zrzeczenie to może nastąpić z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.

Przy wygaśnięciu pełnomocnictwa istnieje dodatkowy wymóg zwrotu dokumentu pełnomocnictwa dla mocodawcy przez pełnomocnika. Pełnomocnik może natomiast żądać wydania poświadczonego odpisu dokumentu obejmującego pełnomocnictwo.

Śmierć przedsiębiorcy nie powoduje wygaśnięcia prokury (art. 1097 § 4 k.c.). Przy pełnomocnictwie śmierć mocodawcy lub pełnomocnika powoduje wygaśnięcie umocowania, chyba że w pełnomocnictwie inaczej zastrzeżono z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa (art. 101 § 2 k.c.). Prokura zawsze wygasa ze śmiercią prokurenta (art. 1097 § 3 k.c.).

Czym jest prokura samoistna?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA