REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Różnice pomiędzy pełnomocnictwem a prokurą

Kamil Dyrda
Różnice pomiędzy pełnomocnictwem a prokurą
Różnice pomiędzy pełnomocnictwem a prokurą

REKLAMA

REKLAMA

Prokura to szczególnego rodzaju pełnomocnictwo i podobnie jak każde pełnomocnictwo, dotyczy wyłącznie stosunków między mocodawcą, a osobami trzecimi. Posiada jednak istotne różnice co do sposobu w jaki jest udzielana, podmiotów jakie mogą być prokurentem, jej zakresu i wygaśnięcia.

Udzielenie

Prokury udzielić mogą tylko przedsiębiorcy (art. 1091 § 1 k.c.). Pełnomocnictwo ogólne, rodzajowe czy też szczególne nie zawęża kręgu mocodawców tylko do określonej grupy.

REKLAMA

Udzielenie prokury zawsze wymaga formy pisemnej zastrzeżonej pod rygorem nieważności (art. 1092 § 1 k.c.). W przypadku pełnomocnictwa zastosowanie ma również art. 99 § 1 k.c. stanowiący, że jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, to pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Przedsiębiorca powinien też zawsze zgłosić udzielenie prokury w rejestrze przedsiębiorców (art. 1098 k.c.), czego nie wymaga pełnomocnictwo.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM !!!

Prokurent a pełnomocnik

REKLAMA

Prokurentem może być tylko osoba fizyczna, mająca pełną zdolność do czynności prawnych (art. 1092 § 2 k.c.). Pełnomocnictwo może zostać udzielone również osobie prawnej, a także osobie ograniczonej w zdolności do czynności prawnych (art. 100 k.c.).

Prokura nie może być przenoszona na inne osoby przez prokurenta (art. 1096 k.c.). Natomiast pełnomocnik może ustanawiać dla mocodawcy innych pełnomocników, jeśli umocowanie takie wynika z treści pełnomocnictwa, z ustawy lub ze stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa (art. 106 k.c.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaki jest zakres działania prokurenta?

Zakres

Prokura obejmuje dokonywanie czynności materialnoprawnych, a także procesowych oraz do odbioru oświadczeń woli skierowanych do przedsiębiorcy. Można również udzielić prokury oddziałowej, ograniczonej do spraw wpisanych do rejestru oddziału przedsiębiorstwa (art. 1095 k.c.). Pełnomocnictwo posiada trzy odmiany: pełnomocnictwo ogólne - obejmujące umocowanie do dokonywania czynności zwykłego zarządu, pełnomocnictwo rodzajowe – obejmujące umocowanie do dokonywania czynności określonego rodzaju oraz pełnomocnictwo szczególne – obejmujące umocowanie do dokonywania konkretnych, oznaczonych czynności prawnych.

Zakres umocowania prokurenta nie może być ograniczony wobec osób trzecich, chyba że istnieje przepis szczególny dający taką możliwość (art. 1091 § 2 k.c.).

Kiedy wygasa prokura?

Wygaśnięcie

REKLAMA

Prokura może być w każdym momencie odwołana (art. 1097 § 1 k.c.). Niedopuszczalnym jest zastrzeżenie, że nie można odwołać prokurenta. W przypadku pełnomocnictwa art. 101 § 1 k.c. pozwala mocodawcy zrzec się możliwości odwołania pełnomocnictwa. Zrzeczenie to może nastąpić z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.

Przy wygaśnięciu pełnomocnictwa istnieje dodatkowy wymóg zwrotu dokumentu pełnomocnictwa dla mocodawcy przez pełnomocnika. Pełnomocnik może natomiast żądać wydania poświadczonego odpisu dokumentu obejmującego pełnomocnictwo.

Śmierć przedsiębiorcy nie powoduje wygaśnięcia prokury (art. 1097 § 4 k.c.). Przy pełnomocnictwie śmierć mocodawcy lub pełnomocnika powoduje wygaśnięcie umocowania, chyba że w pełnomocnictwie inaczej zastrzeżono z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa (art. 101 § 2 k.c.). Prokura zawsze wygasa ze śmiercią prokurenta (art. 1097 § 3 k.c.).

Czym jest prokura samoistna?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA