| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Jaki jest zakres działania prokurenta?

Jaki jest zakres działania prokurenta?

Zgodnie z definicją zawartą w kodeksie cywilnym, prokura to szczególnego rodzaju pełnomocnictwo, które udzielane jest przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. Obejmuje ona umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem danego przedsiębiorstwa.

Specyfika prokury

Prokura to szczególnego rodzaju pełnomocnictwo, będące umocowaniem do działania w imieniu i na rzecz mocodawcy. Instytucja prokury obejmuje występowanie we wszelkich stosunkach prawnych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, polegające na ujawnianiu woli mocodawcy na zewnątrz, natomiast nie zawiera ona umocowania do prowadzenia spraw mocodawcy.

Prokury może udzielić przedsiębiorca, który podlega obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

Zakres prokury

Umocowanie prokury do czynności sądowych obejmuje reprezentowanie przedsiębiorcy w sprawach sądowych przed wszystkimi sądami powszechnymi i administracyjnymi wraz z dokonywaniem wszelkich czynności procesowych (wnoszenie pozwów, cofnięcie powództw, uznawanie i zrzekanie się roszczeń, zawieranie ugód, wnoszenie środków odwoławczych, ustanawianie i odwoływanie pełnomocników procesowych). Prokurent ma możliwość zawarcia: umowy o arbitraż, porozumienia w postępowaniu polubownym, umowy prerogacyjne lub derogacyjne w zakresie jurysdykcji krajowej. Umocowanie obejmuje też reprezentację przedsiębiorcy przed właściwymi urzędami, przed organami samorządu terytorialnego i administracji rządowej oraz przed urzędami skarbowymi.

W przypadku czynności pozasądowych prokura obejmuje przede wszystkim czynności handlowe związane z normalnym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa (umowy sprzedaży, dostawy lub kontraktacji wytworzonych towarów, umowy sprzedaży maszyn, urządzeń, surowców, umowy o świadczenie usług w charakterze przyjmującego zamówienie albo zamawiającego, umowy o dzieło, zlecenia, umowy najmu rzeczy i dzierżawy rzeczy lub praw). Do zakresu prokury należy również: umocowanie do udzielania i zaciągania pożyczek lub kredytów, udzielania poręczenia, wystawiania weksli i czeków, zawierania umów przelewu lub umów o przejęcie długu, dokonywania czynności prawnych związanych z wykonywaniem lub ochroną własności przemysłowej. Prokura obejmuje także czynności nabycia przedsiębiorstwa lub nieruchomości, jak też mające na celu zniesienie ustanowionych na nich obciążeń bądź wydzierżawiania nieruchomości

Kiedy wygasa prokura?

Istotne ograniczenia prokury

Zgodnie z art. 1093 k.c. do zbycia przedsiębiorstwa, do dokonania czynności prawnej, na podstawie której następuje oddanie go do czasowego korzystania oraz do zbywania i obciążania nieruchomości nie jest wystarczająca prokura, a należy udzielić pełnomocnictwa do poszczególnych czynności.

Art. 1095 k.c. pozwala ograniczyć prokurę do zakresu spraw wpisanych do rejestru oddziału przedsiębiorstwa. Jest to prokura oddziałowa.

Art. 1096 k.c. stanowi, że prokura nie może być przeniesiona. Prokurent może natomiast ustanowić pełnomocnika do poszczególnej czynności lub pewnego rodzaju czynności.

Czym jest prokura samoistna?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »