reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych 2020 – kto ma obowiązek dokonać zgłoszenia i kim jest beneficjent rzeczywisty?

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych 2020 – kto ma obowiązek dokonać zgłoszenia i kim jest beneficjent rzeczywisty?

Od dnia 13 października 2019 roku zgodnie z przepisami ustawy z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, nałożono na niektóre podmioty gospodarcze, obowiązek zgłaszania informacji o beneficjentach rzeczywistych do nowopowstałego Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Informacja ta jest istotna, z uwagi na fakt, wysokich kar jakie mogą być nakładane za niedokonanie stosowanego zgłoszenia.

Kogo dotyczy obowiązek wpisu do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR)?

Podstawową kwestią pozostaje zatem ustalenie kto jest zobowiązany do zgłaszania informacji o beneficjentach rzeczywistych. Do podmiotów zobowiązanych w rozumieniu ustawy należą:

  1. spółki jawne;
  2. spółki komandytowe;
  3. spółki komandytowo-akcyjne;
  4. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;
  5. spółki akcyjne, z wyjątkiem spółek publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 623).

Obowiązek zgłoszenia do CRBR nie dotyczy zatem przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze oraz spółek cywilnych (wspólników spółek cywilnych).

Co istotne obowiązek nałożony przepisami ustawy dotyczy również dokonywania aktualizacji w przypadku zmian beneficjentów.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian w 2020 r.

Na kim ciąży obowiązek zgłaszania beneficjentów rzeczywistych?

Obowiązek dokonania zgłoszenia ciąży na osobach uprawnionych do reprezentacji spółki. W przypadku spółek kapitałowych będzie to zarząd, natomiast w przypadku spółek osobowych obowiązek ten spoczywał będzie na wspólnikach uprawnionych do reprezentacji spółki.

Jaki jest termin na dokonanie zgłoszenia beneficjenta rzeczywistego do rejestru CRBR?

Jeżeli chodzi o ustalenie terminu na dokonanie zgłoszenia beneficjenta rzeczywistego do rejestru należy wyróżnić dwie sytuacje.

  1. Spółki, które zostały wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego przed dniem wejścia w życie przepisów, tj. przed dniem 13 października 2019 roku, mają 6 miesięcy (licząc od dnia wejścia w życie przepisów) na dokonanie zgłoszenia do tego rejestru.
  2. Spółki, które zostały lub zostaną wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego po dniu 13 października 2019 roku zobowiązane są do dokonania zgłoszenia w ciągu 7 dni od dokonania wpisu w KRS.

Kim jest beneficjent rzeczywisty w spółce?

Zgodnie z regulacją ustawy beneficjentem osobistym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne:

  1. sprawujące bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad spółką poprzez posiadane uprawnienia, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez spółkę, lub
  2. w imieniu których są nawiązywane stosunki gospodarcze lub jest przeprowadzana transakcja okazjonalna.

W przypadku spółki – osoby prawnej, innej niż spółka, której papiery wartościowe są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, podlegającym wymogom ujawniania informacji na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej lub odpowiadającym im przepisom prawa państwa trzeciego, beneficjentem rzeczywistym spółki jest:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Adrian Achtelik

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zdjęcia

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych 2020 – kto ma obowiązek dokonać zgłoszenia i kim jest beneficjent rzeczywisty?/ fot. Shutterstock
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych 2020 – kto ma obowiązek dokonać zgłoszenia i kim jest beneficjent rzeczywisty?/ fot. Shutterstock

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama