| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Firmy spółek i ich skróty

Firmy spółek i ich skróty

Firma jako oznaczenie przedsiębiorcy określa spółki prawa handlowego. Firmę każdej ze spółek prawa handlowego reguluje Kodeks spółek handlowych.

Spółka partnerska

W świetle art. 90 Kodeksu spółek handlowych firma tego rodzaju spółki powinna zawierać nazwisko co najmniej jednego partnera.

Co istotne, konieczne dla prawidłowego brzmienia firmy spółki partnerskiej jest umieszczenie dodatkowego oznaczenia „i partner” bądź „i partnerzy” albo „spółka partnerska”. Zastosowana alternatywa rozłączna nie zezwala na używanie zwrotów „spółka partnerska” oraz „i partner”(bądź „i partnerzy”) w jednej firmie.

Przykłady: „Adwokaci Jakubowski i partner” (nazwisko jednego partnera nie jest ujawnione w firmie spółki), „Radcowie Prawni Malanowski i partnerzy” (nazwiska co najmniej dwóch partnerów nie są ujawnione w firmie spółki), „Adwokaci Pluta, Nawrot i Kalinowski Spółka Partnerska” (nazwiska wszystkich partnerów znajdują się w firmie spółki)

Warto mieć na uwadze, że wszystkie trzy oznaczenia mogą być używane tylko dla określenia spółki partnerskiej.

Dozwolone jest posługiwanie się skrótem „sp. p.”

Różnicą w odniesieniu do spółki jawnej jest konieczność ujawnienia w firmie spółki wolnego zawodu wykonywanego w ramach spółki. Jeśli zawiązano spółkę w celu wykonywania kilku wolnych zawodów, należy określić wszystkie z nich.

Zobacz również:  Czym jest znak towarowy?

Spółka komandytowa

Na podstawie art. 104 Kodeksu spółek handlowych firma spółki komandytowej powinna zawierać nazwisko jednego komplementariusza lub nazwiska kilku komplementariuszy. Konieczne jest także dodanie oznaczenia „spółka komandytowa”.

Dopuszczono używanie skrótu „sp. k.”

Gdy komplementariusz jest osobą prawną, w firmie spółki komandytowej należy podać pełną firmę (nazwę) komplementariusza oraz dodatek „spółka komandytowa”. Nie oznacza to wykluczenia możliwości zawarcia w firmie spółki nazwiska komplementariusza będącego osobą fizyczną.

Bardzo ważne, by w firmie widniały nazwiska komplementariuszy a nie komandytariuszy. W przypadku umieszczenia nazwiska komandytariusza lub jego firmy (nazwy) będzie odpowiadał on wobec osób trzecich tak jak komplementariusz.

Spółka komandytowo-akcyjna

Firma spółki komandytowo-akcyjnej powinna zawierać nazwisko jednego komplementariusza lub nazwiska kilku komplementariuszy. Niezbędny jest także dodatek obligatoryjny w postaci oznaczenia „spółka komandytowo-akcyjna”, przy czym dopuszczane jest używanie w obrocie skrótu „S. K. A.”

Co w przypadku, gdy komplementariuszem jest osoba prawna? Firma powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) osoby prawnej oraz dodatkowe oznaczenie „spółka komandytowo-akcyjna”. Nie oznacza to wyłączenia możliwości umieszczenia nazwiska komplementariusza będącego osobą fizyczną.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »