REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co oznaczają zmiana adresu i zmiana siedziby spółki kapitałowej?

Kancelaria Kopeć & Zaborowski
Kopeć & Zaborowski (KKZ) to jedna z wiodących firm na polskim rynku prawniczym, specjalizująca się w sprawach z zakresu prawa karnego, gospodarczego, prasowego, ochrony dóbr osobistych a także z zakresu prawa pracy. Innym aspektem działalności KKZ jest przeprowadzanie na zlecenie podmiotów gospodarczych profesjonalnych audytów śledczych związanych z wykrywaniem nadużyć wewnątrz firm, a także mającymi na celu racjonalizację wydatków.
Maciej Wierzchowiec
Młodszy Prawnik
Jak formalnie zmienić siedzibę spółki?
Jak formalnie zmienić siedzibę spółki?

REKLAMA

REKLAMA

Siedziba spółki to nie to samo co adres spółki, a często te pojęcia są ze sobą mylone. Między adresem a siedzibą spółki występują istotne różnice, co widać zwłaszcza w sytuacji zmiany adresu lub siedziby spółki.

Czym różni się adres od siedziby spółki?

Siedzibą spółki jest miejscowość, w której ma siedzibę organ zarządzający, chyba że inaczej postanowiono w umowie spółki albo co innego wynika z przepisów ustawowych (art. 41 k.c.). Organem tym jest zarząd spółki kapitałowej. Siedzibą jest zatem miasto lub wieś określone w umowie spółki, np. Warszawa, Kraków, Tczew itd.

REKLAMA

Adres spółki często definiowany jest jako doprecyzowanie siedziby. Najczęściej jest to adres biura zarządu spółki określony jako konkretna ulica wraz z numerem, np. 01-101 Warszawa, Al. Jerozolimskie 21 lok. 3C. W przeciwieństwie do siedziby, adres spółki nie jest określany w umowie spółki, ale przyjmowany uchwałą zarządu.

Polecamy: Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 2021

Jak zmienić siedzibę spółki?

REKLAMA

Wobec tego, że siedziba spółki wpisana jest do umowy spółki, zmiana siedziby spółki jest równoznaczna ze zmianą umowy spółki. Jeżeli umowa spółki była zawarta w systemie S24 zmiany umowy spółki można dokonać za pośrednictwem tego system albo dokonać czynności w formie aktu notarialnego. Jeżeli umowa spółki była zawarta u notariusza, konieczne jest zwołanie zgromadzenia wspólników/walnego zgromadzenia i podjęcie uchwały o zmianie umowy spółki protokołowanej przez notariusza.

Zmiana siedziby spółki wymaga zgłoszenia do rejestru przedsiębiorców KRS i jest skuteczna od momentu ujawnienia zmiany w rejestrze. Na zgłoszenie zmiany zarząd spółki ma 6 miesięcy od momentu wejścia w życie uchwały o zmianie umowy spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zmienić adres spółki?

Zmiana adresu spółki nie wymaga zmiany umowy spółki, a więc nie wymaga również zwołania zgromadzenia wspólników/walnego zgromadzenia, ani formy aktu notarialnego. Adres spółki zmieniany jest przez przyjęcie uchwały zarządu w formie pisemnej.

Zmiana adresu spółki jest skuteczna od momentu oznaczonego w treści uchwały zarządu, np. od chwili podjęcia uchwały. Zmiana adresu spółki wymaga zgłoszenia do rejestru przedsiębiorców KRS. Zarząd spółki musi zgłosić tę zmianę w ciągu 7 dni od dnia wejścia w życie uchwały o zmianie adresu spółki.

Jak zgłosić zmianę do KRS?

Zarówno zmianę adresu spółki, jak i zmianę siedziby spółki zgłasza się do KRS na formularzu KRS Z3 udostępnionym na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Zmiana adresu spółki oznacza konieczność załączenia do formularza KRS Z3 uchwały zarządu o zmianie adresu spółki. Zmiana siedziby spółki automatycznie oznacza także zmianę adresu, zatem do formularza KRS Z3 również należy załączyć uchwałę zarządu o zmianie adresu spółki, a ponadto protokół ze zgromadzenia wspólników/walnego zgromadzenia oraz tekst jednolity spółki.

Tak zmiana siedziby jak i zmiana adresu oznacza konieczność uiszczenia opłaty za wpis do KRS i ogłoszenie w MSiG w kwocie w sumie 350 zł (300 zł przy zgłoszeniu przez system S24).

Dodatkowe czynności przy zmianie adresu lub siedziby spółki

Zawsze należy pamiętać, że zmiana siedziby lub adresu spółki to prosta czynność z perspektywy obowiązków rejestrowych, ale może wiązać się z licznymi dodatkowymi obowiązkami i kosztami. Przede wszystkim należy pamiętać o powiadomieniu o zmianie wszystkich kontrahentów spółki, którzy w przeciwnym razie będą wysyłać korespondencję na adres wskazany w umowie. Ponadto należy pamiętać o aneksowaniu umów o pracę w zakresie zmiany miejsca pracy, powiadomieniu banków, ubezpieczycieli, a także o obowiązkach administracyjnych, jak np. przerejestrowanie samochodów firmowych i wymiana tablic rejestracyjnych.

Maciej Wierzchowiec. Młodszy Prawnik. Młodszy Prawnik w Dziale Prawa dla Biznesu  Kancelarii Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA