Kiedy mija termin składania sprawozdań finansowych
REKLAMA
REKLAMA
Roczne sprawozdanie finansowe składa się na wniosek do właściwego rejestru sądowego. Z wnioskiem takim występują spółki, które przestrzegają regulacji prawnych zawartych w ustawie o rachunkowości. Do upoważnionych spółek należą spółki handlowe i cywilne, jednakże z zastrzeżeniem regulacji art. 2 ust. 1 pkt. 2 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym, aby spółka była upoważniona do prowadzenia pełnej księgowości musi wykazać roczny przychód netto za poprzedni rok obrotowy 1.200.000 euro. Roczne sprawozdanie finansowe powinno zostać zatwierdzone oraz zbadane (jeśli jest to wymagane) w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Najważniejsze elementy sprawozdania
Podstawowymi elementami sprawozdania finansowego są wprowadzenie, bilans, rachunek zysków i strat oraz informacje dodatkowe lub objaśnienia, w zależności od konieczności umieszczania ich przez spółkę w sprawozdaniu. Ponadto sprawozdanie podlega corocznemu badaniu obejmującemu zestawienie zmian w kapitale własnym.
Wykaz dokumentów wymaganych do sprawozdania
Kierownik jednostki danej firmy jest zobowiązany do złożenia w terminie 15 dni odpowiednich dokumentów w rejestrze sądowym:
1. roczne sprawozdanie finansowe,
2. opinię biegłego rewidenta (jeśli sprawozdanie podlega badaniu),
3. odpis uchwały lub postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i o podziale zysku bądź sposobu na pokrycie strat,
4. sprawozdanie z działalności jednostki (dotyczy spółek kapitałowych: akcyjnych i z ograniczoną odpowiedzialnością jak również spółdzielni i przedsiębiorstw państwowych oraz spółek komandytowo-akcyjnych).
Jednakże, jeżeli dana spółka jest filią zagranicznego przedsiębiorcy to kierownik zobowiązany jest do złożenia sprawozdania finansowego wyłącznie tego oddziału. Należy mieć na uwadze, iż niezatwierdzenie sprawozdania wiąże się późniejszym dokonaniem poprawek, co skutkuje powstaniem rozbieżności pomiędzy wersją sprawozdania złożonego w rejestrze a wersją ostateczną. W przypadku przekroczenia terminu 6 miesięcy do zatwierdzenia rocznego sprawozdania należy w terminie 15 dni od upływu tego terminu (najpóźniej do dnia 15 lipca 2013 r.) złożyć w sądzie niezatwierdzone sprawozdanie lub zatwierdzone z wymaganymi dokumentami.
Zobacz: Sprawozdanie finansowe spółki - wymogi formalne
Sprawozdanie należy złożyć do urzędu skarbowego
Spółki kapitałowe, czyli spółka z o.o. i akcyjna są zobligowane do złożenia rocznego sprawozdania finansowego wraz z opinią i raportem jednostki odpowiedzialnej do przeprowadzenia badania tego sprawozdania (jeśli podlega ono badaniu) oraz odpisem uchwały zgromadzenia, która zatwierdza to sprawozdanie. Spółki nie przekazują zatem uchwały o podziale zysków i strat ani sprawozdania z działalności spółki. Spółkom przyznany został termin 10 dni od zatwierdzenia sprawozdania na złożenie odpowiednich dokumentów w urzędzie skarbowym.
Roczne sprawozdanie finansowe nie podlega ogłoszeniu
Od 1 stycznia 2013r. spółki nie mają obowiązku ogłaszania swoich sprawozdań w Monitorze Polskim B. Jedynie podmioty, od których nie wymaga się złożenia sprawozdań w KRS (w tym również spółki cywilne) są zobowiązane na podstawie art. 70 ustawy o rachunkowości do ogłoszenia wprowadzenia sprawozdania, bilansu, rachunku zysków i strat, zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych za rok obrotowy. Powyższe dokumenty należy złożyć do ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, spółdzielnie w Monitorze Spółdzielczym w terminie 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania wraz z opinią biegłego rewidenta, odpisem uchwały lub postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty. Cena takiego ogłoszenia wynosi 500zł.
REKLAMA
REKLAMA