REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wolny zawód a działalność gospodarcza

Redakcja
Wolny zawód charakteryzuje się przede wszystkim posiadaniem wysokich kwalifikacji.
Wolny zawód charakteryzuje się przede wszystkim posiadaniem wysokich kwalifikacji.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do działalności gospodarczej zalicza się również działalność zawodową. Oznacza to, że przedsiębiorcami są również osoby wykonujące wolne zawody.

Działalność zawodowa

Przy prowadzeniu działalności zawodowej należy legitymować się odpowiednim wykształceniem. Jak to bowiem wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 27 maja 2009 roku, działalność gospodarcza nie jest działalnością amatorską czy też działalnością, która posiada charakter okazjonalny.

REKLAMA

Lista wolnych zawodów

Działalność zawodowa jest prowadzona przez osoby zaliczane do prowadzących wolny zawód. Wolne zawody wymienione są w kodeksie spółek handlowych.

Zgodnie z kodeksem do wolnych zawodów zalicza się następujące zawody:

- adwokata,

- aptekarza,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- architekta,

- inżyniera budownictwa,

- biegłego rewidenta,

- brokera ubezpieczeniowego,

- doradcy podatkowego,

- maklera papierów wartościowych,

- doradcy inwestycyjnego,

- księgowego,

- lekarza,

- lekarza dentysty,

- lekarza weterynarii,

- notariusza,

- pielęgniarki,

- położnej,

- radcy prawnego,

- rzecznika patentowego,

- rzeczoznawcy majątkowego,

- tłumacza przysięgłego.

Zobacz: Spółka jawna a spółka cywilna

 Osoby wykonujące wolny zawód są przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

 Cechy wolnego zawodu

Wolny zawód charakteryzuje się przede wszystkim posiadaniem wysokich kwalifikacji. Osoba wykonująca wolny zawód musi bezwzględnie posiadać odpowiednie dla danego zawodu kwalifikacje. Oprócz tego wymagany jest osobisty udział przy wykonywaniu czynności zawodowych, przestrzeganie etosu zawodowego, zachowywanie tajemnicy zawodowej oraz ponoszenie odpowiedzialności za wszelkie czynności dokonywane w obrocie gospodarczym.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM! 

 Spółki partnerskie

Osoby wykonujące wolny zawód mogą tworzyć spółki partnerskie. Spółka partnerska może być założona przez partnerów w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce posiadającej swoją osobowość prawną. Partnerami mogą być tylko osoby fizyczne posiadające odpowiednie kwalifikacje. Nie ma możliwości utworzenia spółki partnerskiej do wykonywania działalności gospodarczej niż wykonywanie wolnego zawodu.

Zobacz: Jak przebiega przekształcanie spółki osobowej?

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA