REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strona internetowa w dobie mediów społecznościowych - potrzebna czy nie?

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnio wiele firm kierowanych falą niebywałego entuzjazmu Facebookiem czy NK, zrezygnowało z tworzenia klasycznych stron internetowych dla swych nowopowstałych marek. Niektóre z nich zaprzestały także udoskonalania swych głównych stron firmowych kosztem tworzenia i rozbudowywania profili firmowych na FB. Wydaje się jednak, że to nie do końca rozsądne posunięcie. 

Rezygnacja z aktualizowania internetowej strony firmowej to zły krok nie tylko w aspekcie powstawania nowego portalu społecznościowego Google Plus. Nawet jeśli czasem w przypadku tworzonych marek lepszym rozwiązaniem jest stworzenie dla niej profilu na portalu społecznościowym, a nie zbudowanie klasycznej strony, to dla firmy nadal lepszym wyjściem jest stworzenie tradycyjnego portalu www (a profil na FB, Google Plus czy NK może być tylko uzupełnieniem tej strony). Tradycyjna strona internetowa z nazwą firmy w domenie jest kwestią wiarygodności i wizerunku, a to wartości dla każdej firmy najważniejsze. Na dodatek strona internetowa to zdecydowanie lepsza platforma do prowadzenia działań czysto marketingowych, niż profil na portalu społecznościowym. Profil taki, ze względu na charakter towarzysko-rozrywkowy social mediów, lepiej sprawdza się w aspekcie nawiązywania interakcji z konsumentami.

REKLAMA


Facebook - nowe możliwości dla prezentacji marki i firmy w Internecie


Portale społecznościowe typu Facebook czy NaszaKlasa.pl stworzyły nowe możliwości prezentacji firmy lub marki w Internecie. Portale te zaoferowały firmom nowe narzędzia marketingowe i formy promocji. Firmy, zachęcone popularnością portali społecznościowych, zaczęły coraz częściej właśnie tam prowadzić działania marketingowe. W wielu przypadkach odbywa się to kosztem klasycznych form promocji w Internecie, głównie tych za pomocą stron internetowych. Firmy dla swoich nowych marek zaczęły tworzyć już tylko profile na social mediach. Przeniesienie akcentu promocyjnego do portali społecznościowych odbiło się także w wielu przypadkach na istniejących już, tradycyjnych stronach internetowych. Wiele ze stron firmowych, ze względu na przerzucenie budżetu na portale społecznościowe, przestały być udoskonalane, a co gorsza, zaniechano ich aktualizacji. Taka strategia wydaje się być dużym błędem.


Klasyczna strona internetowa firmy to oznaka wiarygodności

Klasyczna firmowa strona internetowa - stale udoskonalana i aktualizowana, zawierająca pełną informację o bieżącej ofercie, dane teleadresowe - to kwestia wiarygodności dla firmy. Klasyczną firmową stronę internetową, najlepiej z nazwą firmy w domenie, może porównać do dzisiejszej drukowanej gazety codziennej. Nawet jeśli do drukowanej wersji zagląda coraz mniej czytelników, to do ich wersji online już zdecydowanie więcej. Jednakże internauci zaglądają gównie do wydań internetowych tych gazet, które do dziś jeszcze ukazują się w wersji drukowanej. To jest niejako gwarancją wiarygodności zamieszczanych przezeń informacji. Wiarygodność jest w obecnym świecie kapitalizmu sprawą chyba najważniejszą. Jej oznaką może być dla firmy właśnie klasyczna firmowa strona internetowa. Nawet jeśli będzie do niej zaglądać mniej konsumentów niż do profilu na portalu społecznościowym, to jednak będzie ona stanowiła pewnego rodzaju gwarancję, że to firma wiarygodna, której warto zaufać. Konsumenci dobrze wiedzą, że stworzenie strony firmowej i wykupienie domeny wymaga większego zaangażowania niż stworzenie profilu w social mediach. Tworzenie czyichś kont na portalu typu NK to rzecz znana. Dlatego z tradycyjnej strony internetowej firmy nie powinny rezygnować tylko dlatego, by uszczuplić budżet przewidziany na jej aktualizowanie i unowocześnianie. Inwestycja w stronę internetową nigdy nie pójdzie na marne. Można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że Internet w swej zasadniczej formie będzie istniał już zawsze. O portalach społecznościowych tego już powiedzieć nie można. Portale typu FB czy NK mogą być tylko wykwitem pewnej chwilowej mody. W przypadku nowo tworzonych marek sytuacja wygląda bardziej skomplikowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Profil na portalu społecznościowym tylko dla marki

REKLAMA


Wedle historii kapitalizmu, marki przychodzą i odchodzą. Wiele nowo utworzonych marek czasem nie osiągnęło jeszcze pełnego rozwoju, a już z nich rezygnowano. Dzieję się tak, gdy marka nie przynosi oczekiwanych efektów sprzedażowych lub firma nie widzi w niej już potencjału rozwojowego. Niepewność związana z nowymi markami powoduje, że firmy nie chcą za każdym razem inwestować dużych środków w tworzenie profesjonalnej strony internetowej. Utworzenie profilu na portalu społecznościowym jest rozwiązaniem szybszym i tańszym. Takie posunięcie w obecnym czasie dla wielu nowo tworzonych marek jest korzystnym rozwiązaniem. Pomimo tego, że - jak wskazują eksperci - koszt pozyskania użytkownika przy pomocy strony i profilu na portalu społecznościowym jest podobny, to lepszą inwestycją w długim okresie jest działanie poprzez portal społecznościowy. Taki użytkownik charakteryzuje się większa lojalnością, pozostaje na dłużej w kręgu marki.

W przypadku upadku marki, profil można szybko zamknąć. W przypadku marek już mocno zadomowionych na rynku i ze stabilnymi fundamentami, istnienie strony internetowej jest wskazane, aczkolwiek nie konieczne. Wszystko to związane jest z budżetem reklamowym. Jeśli jest on na tyle pokaźny, warto równocześnie z profilami na portalach społecznościowych rozwijać także stronę internetową. Wtedy można jedynie zrezygnować z drogich „fajerwerków” na stronie.


Klasyczna strona internetowa - optymalna platforma do pozycjonowania i promocji nowych produktów

REKLAMA


Jak wskazują eksperci od marketingu w wyszukiwarkach (tu: http://webhosting.pl/Pozycjonowanie.w.social.mediach.czas.obalic.mity), obecnie pozycjonowanie w social mediach jest niemożliwe. Z punktu widzenia SEO, posiadanie profilu marki na FB będzie znaczącym argumentem dla Google przy obliczaniu pozycji w wynikach wyszukiwania naszej głównej strony firmowej. Wiadomo już, że linki z portali społecznościowych do konkretnej strony mają obecnie dużą moc. Klasyczna strona internetowa to wciąż najlepsza platforma do pozycjonowania firmy w wyszukiwarkach. Dla wielu firm, których dochody w głównej mierze związane są z Internetem, posiadanie strony internetowej stanowi jedyne rozwiązanie, aby być widocznym w wyszukiwarkach. Samo posiadanie profilu na portalu społecznościowym to jednak za mało. Profil może stanowić dodatek, spełniając w większej mierze rolę PR.

Trzeba także pamiętać, że działania marketingowe prowadzone za pomocą strony internetowej wciąż są lepiej odbierane przez konsumentów, niż te prowadzone na profilu portali społecznościowych. Z badania przeprowadzonego z inicjatywy Interactive Inteligence (zrealizowanego przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych) wynika, że połowa respondentów nie zgadza się na promocję biznesu w social mediach, uważając, że to nie jest odpowiednie miejsce dla tego rodzaju działań. Zdaniem pozostałych 50% badanych, portale społecznościowe to doskonałe miejsce do promocji firmy i nowych produktów. Znając wyniki tych badań, warto zachować ostrożność, prowadząc działania promocyjne. Profil na portalu społecznościowym o wiele bardziej sprawdzi się w nawiązaniu interakcji z konsumentami, niż w bezpośredniej promocji produktu.


Wytyczne dla firm

1.    Firmy nie powinny rezygnować z prowadzenia, aktualizowania i unowocześniania firmowej strony internetowej. Profile na portalach społecznościowych mogą być tylko uzupełnieniem strony. To kwestia wiarygodności firmy.

2.    W przypadku utworzenia strony internetowej i profilu firmy na portalach społecznościowych, warto pamiętać, żeby działania promocyjne prowadzić wobec tych dwóch platform komplementarnie, na podstawie jednej, spójnej strategii marketingowej firmy. Nie należy powielać działań, a raczej starać się wykorzystywać specyficzne możliwości obu platform w celu osiągnięcia postawionych założeń.

3.    Dla nowo powstałych marek optymalnym (tańszym i szybszym) rozwiązaniem będzie wyłącznie utworzenie profilu na portalach społecznościowych. W chwili obecnej wystarczy jeszcze niewielki budżet, aby skutecznie przyciągnąć konsumenta. Jednakże wraz z powiększającą się liczbą marek obecnych na portalach społecznościowych i zwiększających się budżetach reklamowych, zadanie to będzie coraz trudniejsze i kosztowniejsze.

4.    W przypadku marek już zadomowionych na rynku, warto pomyśleć nad tym, aby poza profilem na portalach społecznościowych, utworzyć także witrynę www. Strona internetowa daje wciąż lepsze możliwości budowania wizerunku marki w sieci.

5.    W przypadku większości marek nie warto tworzyć profilu marki na każdym portalu społecznościowym. Jeśli już, wybór portalu musi być przemyślany. Z obserwacji wynika, że większość polskich marek klasy premium inwestuje w FB, a marek masowych w NK (choć eksperci przekonują, że różnice pomiędzy profilem użytkownika NK i Facebooka są niewielkie). Z badań Megapanelu wynika, że ogół użytkowników NK i  użytkowników Facebooka nie różni się pod względem płci, wieku czy dochodu. Nie ma też szczególnej różnicy pod względem miejsca zamieszkania. A. Sakowicz pisze, że FB pozostaje ciut bardziej „miejski” (Raport Specjalny Media społecznościowe 2011, Media Marketing Polska, nr 05/2011). Wydaje się, że w dalszej perspektywie FB będzie przyciągał więcej firm. Pomimo, że ma mniejszą liczbę użytkowników, to w większym stopniu ma po swojej stronie liderów społecznej opinii i tzw. trendsetterów. Po prostu FB jest bardziej „trendy”.

Podsumowując, na pytanie czy w dobie mediów społecznościowych firmom potrzebna jest strona internetowa, należy odpowiedzieć twierdząco. Oczywiście w tej chwili strona internetowa będzie pełnić nieco inne funkcje niż jakiś czas temu, jednak jej podstawowa koncepcja pozostaje niezmieniona. Jest nią promocja nowych produktów. Firmowa strona internetowa to także wizytówka firmy w Internecie, oznaka wiarygodności firmy - w pewnym sensie wręcz paszport wykuty w wirtualnej skale.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Tense.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA