Jak ubiegać się o dodatek aktywizacyjny?
REKLAMA
REKLAMA
Dodatek aktywizacyjny
W przypadku, gdy w wyniku skierowania przez Urząd Pracy m. st. Warszawy ww. osoba bezrobotna podejmie zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie i otrzymuje wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę, może ubiegać się o dodatek aktywizacyjny w wysokości stanowiącej różnicę między minimalnym wynagrodzeniem za pracę, a otrzymywanym wynagrodzeniem, nie większej jednak niż 50% zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust. 1, przez okres, w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek. (art. 48 ust.1 pkt 1 i ust.2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
W przypadku, gdy ww. osoba bezrobotna z własnej inicjatywy podejmuje zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, może się ubiegać o dodatek aktywizacyjny w wysokości do 50% zasiłku, o którym mowa w art 72 ust. 1, przez połowę okresu, w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek (art. 48 ust. 1 pkt 2 i ust.3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
Dodatek aktywizacyjny nie przysługuje w przypadku (art 48 ust. 4 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy):
skierowania bezrobotnego przez Urząd do prac interwencyjnych, robót publicznych lub na stanowisko pracy, którego koszty wyposażenia lub doposażenia zostały zrefundowane,
podjęcia przez bezrobotnego z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej u pracodawcy, u którego był zatrudniony, lub dla którego wykonywał inną pracę zarobkową bezpośrednio przed zarejestrowaniem jako bezrobotny,
podjęcia przez bezrobotnego z własnej inicjatywy zatrudnienia, lub innej pracy zarobkowej za granicą Rzeczypospolitej Polskiej u pracodawcy zagranicznego,
przebywania na urlopie bezpłatnym.
Aktywizowanie bezrobotnych przez profilowanie
Dodatek przysługuje od dnia złożenia wniosku
REKLAMA
Dodatek aktywizacyjny przysługuje pod warunkiem zachowania ciągłości zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej. Otrzymujący dodatek zobowiązuję się powiadomić urząd pracy w ciągu 7 dni o ustaniu zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej, o przerwie w świadczeniu pracy, która obejmuje dni robocze oraz o urlopie bezpłatnym udzielonym przez pracodawcę.
Dodatek aktywizacyjny wypłacony za okres po ustaniu zatrudnienia, wykonywania innej pracy zarobkowej oraz za okres przebywania na urlopie bezpłatnym stanowi nienależnie pobrane świadczenie i podlega zwrotowi zgodnie z art. 76 ust. 1 pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Z jakich bonów mogą skorzystać bezrobotni?
Źródło: Urząd Pracy m.st. Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.