REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nabycie prawa własności przez zasiedzenie nieruchomości

Monika Pązik
Nabycie prawa własności przez zasiedzenie nieruchomości. / Fot. Fotolia
Nabycie prawa własności przez zasiedzenie nieruchomości. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z możliwości nabycia prawa własności nieruchomości jest jej zasiedzenie. Dla ważności nabycia tego prawa konieczny jest upływ czasu. Wówczas dotychczasowy właściciel traci to prawo bez możliwości uzyskania rekompensaty finansowej.

Zasiedzenie jest jednym ze sposobów nabycia prawa własności nieruchomości, który może obejmować zarówno nieruchomość gruntową, budynkową, lokalową, jak i prawo użytkowania wieczystego. Prawo własności poprzez zasiedzenie może nabyć osoba fizyczna i osoba prawna. Niezbędnym elementem zasiedzenia jest jej samoistne posiadanie oraz spełnienie dwóch warunków Zgodnie z art. 336 kodeksu cywilnego, posiadaczem samoistnym jest ten, kto rzeczą (nieruchomością) faktycznie włada jak właściciel.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Upływ czasu

Kodeks cywilny dla ważności zasiedzenia wskazuje na konieczność upływu czasu. Zgodnie z art. 172 k.c. posiadacz nieruchomości nabędzie prawo własności nieruchomości, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od dwudziestu lat, chyba że nabył to prawo w złej wierze. Natomiast prawo to nabywa również po upływie trzydziestu lat nawet, jeżeli uzyskał posiadanie w złej wierze. Dla oceny dobrej lub złej wiary posiadacza liczy się chwila objęcia nieruchomości w posiadanie, zwłaszcza wtedy, gdy ubiega się on o zasiedzenie nieruchomości, a późniejsza zła wiara posiadacza, jeśliby nawet były ku niej podstawy nie ma już znaczenia (wyr. SN, II CNP 15/13). Dobra wiara oznacza nic innego, jak usprawiedliwione przekonanie posiadacza nieruchomości, że przysługuje mu prawo własności. Natomiast posiadacz, który wie, że nie jest właścicielem nieruchomości bądź nie dołożył należytej staranności oznacza, iż jest posiadaczem w złej wierze.

Pobierz: Wzór wniosku o zasiedzenie własności nieruchomości

Przykładowy wniosek

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Doliczenie posiadania poprzednika

Okresy konieczne do zasiedzenia są stosunkowo długie, dlatego ustawodawca przewidział możliwość doliczenia czasu posiadania poprzednika, bowiem w tak długim przedziale czasowym może nastąpić kilkukrotna zmiana posiadacza. Doliczenie może nastąpić poprzez zwykłe przeniesienie posiadania bądź w drodze postępowania spadkowego. W konsekwencji spadkobiercy wchodzą wskutek dziedziczenia także w sytuację prawną spadkodawcy związaną z posiadaniem rzeczy, a zaliczenie posiadania rzeczy przez poprzednika prawnego, na podstawie art. 176 § 1 w zw. z § 2 k.c., powinno nastąpić na rzecz każdego ze spadkobierców, ale tylko w granicach nabytego udziału w spadku (post. SN, z dnia 26 kwietnia 2013 r., II CSK 445/12).

Zobacz również: Jak ustanowić hipotekę na nieruchomości?

Doliczenie czasu posiadania poprzednia jest możliwe tylko wtedy, gdy zasiedzenie na rzecz poprzednika jeszcze nie nastąpiło.

W art. 176 § 1 k.c. ustawodawca przewidział pewne ograniczenie związane z doliczeniem okresu posiadania. Jeżeli poprzednik uzyskał posiadanie w złej wierze, wówczas czas jego posiadania można doliczyć, gdy łącznie z obecnym posiadaczem czas posiadania wynosi przynajmniej trzydzieści lat. 

Zobacz: Zasiedzenie służebności przesyłu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA