Kiedy może dojść do mediacji?
REKLAMA
REKLAMA
Podstawowa zasadą mediacji jest dobrowolność i w związku z tym ewentualna strona postępowania nie musi brać udziału w mediacji, jeśli nie chce. W Kodeksie postępowania cywilnego możemy znaleźć dwa przypadki, w których dochodzi do rozpoczęcia mediacji:
REKLAMA
- na mocy decyzji sądu,
- na mocy umowy zawartej
Decyzja sądu
REKLAMA
Art. 181 (8) Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że sąd pierwszej instancji może skierować strony do mediacji do momentu zamknięcia pierwszego posiedzenia wyznaczonego na rozprawę , natomiast po jego zamknięciu może dokonać skierowania tylko na zgodny wniosek stron. Sąd może podjąć skierowania tylko raz w czasie postępowania, co nie wyklucza inicjatywy stron w tym zakresie. Co do zasady sąd wyznacza mediacje na okres do 1 miesiąca ale może wyznaczyć dłuższy okres jeśli jest takie zgodne żądanie stron, podobnie gdy strony będą chciały przedłużenia mediacji w trakcie postępowania.
Sąd wyznacza mediatora znajdującego się na liście mediatorów w danym sądzie, ale strony mogą wnosić o wyznaczenie wybranego przez siebie mediatora. Należy jednak pamiętać, że mediatorem powinna być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i pełnie praw publicznych. Mediatorem nie może być również sędzia, chyba, że jest w spoczynku.
Zobacz: Jakie koszty występują w mediacji?
Umowa stron o mediacje
Strony mogą za pomocą umowy postanowić o rozwiązaniu sporu poprzez mediacje. Taka umowa może być zawarta również poprzez wyrażenie zgody strony, gdy został złożony wniosek o wszczęcie mediacji. Umowa o mediację zawiera przedmiot sporu, który byłby poddany mediacji a także osobę mediatora bądź sposób jego wyboru.
Polecamy serwis Umowy
W przypadku sporządzenia przez stronę wniosku o przeprowadzenie mediacji jej wszczęcie następuje z chwilą doręczenia mediatorowi wniosku wraz z dołączonym dowodem doręczenia jego odpisu drugiej stronie. Istnieją przypadki, gdy taki wniosek nie spowoduje wszczęcia mediacji. Według art. 181 (6) KPC takimi okolicznościami są:
- gdy stały mediator, w terminie tygodnia od dnia doręczenia mu wniosku o przeprowadzenie mediacji, odmówił przeprowadzenia mediacji,
- gdy strony zawarły umowę o mediację, w której wskazano jako mediatora osobę niebędącą stałym mediatorem, a osoba ta, w terminie tygodnia od dnia doręczenia jej wniosku o przeprowadzenie mediacji, odmówiła przeprowadzenia mediacji,
- gdy strony zawarły umowę o mediację bez wskazania mediatora i osoba, do której strona zwróciła się o przeprowadzenie mediacji, w terminie tygodnia od dnia doręczenia jej wniosku o przeprowadzenie mediacji, nie wyraziła zgody na przeprowadzenie mediacji albo druga strona w terminie tygodnia nie wyraziła zgody na osobę mediatora,
- gdy strony nie zawarły umowy o mediację, a druga strona nie wyraziła zgody na mediację.
Przeczytaj także: Wybierając mediację lub arbitraż - porada
Wniosek o przeprowadzenie mediacji powinien zawierać oznaczenie stron, dokładnie określone żądanie, przytoczenie okoliczności uzasadniających żądanie, podpis strony oraz wymienienie załączników. Jeśli strony zawarły umowę o mediację, wówczas powinny zamieścić do wniosku załącznik do umowy.
Michał Zdrojewski
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.