REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łamanie praw autorskich w internecie – kogo można karać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jarosław Krasnodęmbski
Łamanie praw autorskich w sieci
Łamanie praw autorskich w sieci

REKLAMA

REKLAMA

Powszechnie spotykamy się z łamaniem praw autorskich za pośrednictwem internetu. Samo ściągnięcie nielegalnego pliku nie jest jeszcze złamaniem prawa. Jednak za udostępnianie ściągniętych plików można już trafić do więzienia. Kogo można skazać za łamanie praw autorskich w internecie?

Ściąganie z Torrentów

Wielka popularność programów typu torrent przyczynia się do nagminnego łamania praw autorskich w internecie. Sposób działania takich serwisów polega bowiem na tym, że użytkownik pobierając plik automatycznie go rozpowszechnia. Oznacza to, że internauta łamie prawa autorskie poprzez rozpowszechnianie cudzego utworu bez zgody osoby uprawnionej.

REKLAMA

REKLAMA

Tego typu działania są zagrożone odpowiedzialnością karną w postaci grzywny, karą ograniczenia wolności, a nawet dwóch lata pozbawienia wolności (przy działaniu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej do trzech lat). Dla sprawca, który działa nieumyślnie, górne zagrożenie wynosi rok pozbawienia wolności.

Należy jednak pamiętać, że przestępstwo polegające na rozpowszechnianiu cudzych utworów jest ścigane wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego. Ani policja, ani prokuratura nie mogą same z siebie wszcząć postępowania przeciwko sprawcy. Potrzebują do tego wniosku osoby, której przysługują do danego utworu prawa autorskie.

Naruszenie praw autorskich w internecie a adres IP

Pirackie filmy na YouTube

Użytkownicy YouTube na pewno zauważyli, że niektóre filmiki znikają z serwisu, a w zamian pojawia się komunikat, że zostały usunięte z powodu naruszenia praw autorskich. Oglądanie takich filmów nie jest jednak łamaniem prawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samo oglądanie lub ściąganie utworu, który został bezprawnie rozpowszechniony w internecie, nie narusza praw autorskich. Zachowanie takie mieści się bowiem w zakresie dozwolonego użytku osobistego. Zgodnie z nim możliwe jest bez uzyskiwania zezwolenia twórcy nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu. Trzeba wskazać, że nie ma znaczenia, czy trafił on do internetu za zgodą uprawnionego, czy też bezprawnie.

Można wskazać tu analogię z oglądaniem telewizji. Telewidz nie musi się zastanawiać, czy oglądany film jest legalnie emitowany, tak samo nie musi tego sprawdzać w internecie.

Prawa autorskie do materiałów na Facebook'u


Odpowiedzialność karna i cywilna

REKLAMA

Za łamanie praw autorskich w internecie grozi zarówno odpowiedzialność karna i cywilna. Decyduje o tym niezależność od siebie tych dwóch rodzajów odpowiedzialności. Oznacza to, że uprawniony z tytułu praw autorskich może domagać się odszkodowania na drodze cywilnej, nawet bez ścigania tego sprawcy za przestępstwo.

Uprawniony może liczyć na dwukrotności stosownego wynagrodzenia, a gdy naruszenie jest zawinione – jego trzykrotności. Sąd może również orzec zapłatę dodatkowej kwoty na rzecz Funduszu Promocji Twórczości, jak również wykupienie ogłoszenia w prasie.

Kradzież zdjęć ze stron internetowych a ochrona praw autorskich

Prawa autorskie do materiałów na Facebook'u

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA