REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność za naruszenie praw autorskich

Kamila Mazurek
Odpowiedzialność za naruszenie praw autorskich/ Fot. Fotolia
Odpowiedzialność za naruszenie praw autorskich/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo autorskie zawsze przysługuje twórcy utworu, który jest opatrzony jego nazwiskiem lub osobie, której przypisuje się autorstwo i której dane, w związku z rozpowszechnianiem utworu podano do publicznej wiadomości. Każda ingerencja w cudzy utwór – a zatem przypisywanie sobie jego autorstwa, zmienianie treści lub formy czy użytkowanie go bez uzyskania odpowiedniej zgody albo bez przeniesienia praw podlega sankcjom – cywilnym, karnym, dyscyplinarnym.

Odpowiedzialność zaistnieje zawsze wtedy, gdy osoba trzecia narusza więź łączącą autora z jego utworem, niezależnie od korzyści majątkowej, jaką z tego tytułu uzyskuje (a więc np. udostępniając nagranie muzyczne w Internecie szerokiemu gronu odbiorców bez pobierania za to opłaty).
Odpowiedzialność karna łączy się z popełnieniem przestępstwa w związku za nielegalne wykorzystywanie cudzego utworu, za które przewidziana jest kara grzywny bądź pozbawienia wolności do lat 2, a w razie czerpania stałego dochodu z takiej praktyki – kara pozbawiania wolności do lat 5. Nie dotyczy to takich form wyrażania jak:
odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania, koncepcje, matematyczne, postaci sceniczne i kabaretowe, proste informacje prasowe, opisy patentowe, które są wyłączone z ochrony prawa autorskiego.

REKLAMA

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Naruszenie praw autorskich osobistych – odpowiedzialność cywilna

W przypadku prawa autorskiego osobistego już samo stworzenie zagrożenia dla utworu twórcy cudzym działaniem jest chronione i można żądać jego zaniechania. Jeśli dojdzie do wyrządzenia szkód, naruszyciel musi zniwelować skutki naruszania – doprowadzić do przywrócenia stanu poprzedniego np. poprzez publiczne złożenie sprostowania czy przeprosin. W razie zawinionego naruszenia, sąd może również orzec sumę pieniędzy będącą zadośćuczynieniem za doznaną krzywdę (z uwzględnieniem rozmiaru krzywdy i formy naruszenia) bądź na żądanie twórcy określoną kwotę pieniężną na określony przez niego cel społeczny.
Prawa autorskie osobiste są nieograniczone w czasie, co oznacza, że również po śmierci twórcy, w ramach przysługującej mu ochrony, określony krąg podmiotów (
małżonek i w razie jego braku kolejno: zstępni, rodzice, rodzeństwo, zstępni rodzeństwa; stowarzyszenie twórców właściwe ze względu na rodzaj twórczości; organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi zmarłego twórcy) może zwrócić się o rekompensatę za ich naruszenie.

Zobacz serwis: Prawo autorskie

Naruszenie praw autorskich majątkowych – odpowiedzialność cywilna

W przypadku naruszenia prawa autorskiego majątkowego, za wkroczenie w uprawnienia twórcy do utworu, przewidziana jest sankcja cywilna bądź karna. Od naruszyciela, niezależnie od poniesionej przez niego winy, można żądać:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- zaniechania naruszania;

- usunięcia skutków naruszenia;

- naprawienia wyrządzonej szkody – ten, który posiada uprawnienie jest zobligowany do udowodnienia, że szkoda zaistniała, określenia jej wysokości i stwierdzenia winy naruszyciela. Osoba, której prawa zostały naruszone może także domagać się zapłaty sumy pieniężnej w wysokości dwukrotności, a w przypadku zawinionego naruszenia trzykrotności stosownego wynagrodzenia. Za takie, w myśl ustawy z 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych rozumie się, stawkę pieniężną, którą, wypłacałby naruszający prawo w razie zawarcia z autorem umowy o korzystanie z utworu w zakresie dokonanego naruszenia.

- wydania uzyskanych korzyści.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm)

Zobacz serwis: Prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przedsiębiorcy lepiej oceniają koniunkturę więc śmielej kupują samochody. W 2024 r. wróciła niechęć do elektryków

  W 2024 roku zakupem samochodu zainteresowany jest co czwarty przedsiębiorca. To podobnie jak przed dwunastoma miesiącami. Wynik w 2024 r. może być w rzeczywistości jeszcze lepszy, ponieważ 16 proc. ankietowanych nie umiało na etapie badania jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o zamiar zakupu samochodu.

  KAS: uwaga na podrobione, nielegalne środki ochrony roślin

  Rozpoczęła się właśnie VI. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampania prowadzona jest pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!". 

  Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

  Protesty rolników w całej Europie. Jakie są powody? O co im chodzi?

  Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

  REKLAMA

  Pompa ciepła, magazyn energii, fotowoltaika teraz dostępne w leasingu europejskim dla sklepów, punktów usługowych i rolników

  Teraz przedsiębiorcy, małe i średnie firmy produkcyjne, sklepy, salony samochodowe czy rolnicy, mogą ubiegać się o leasing pojazdów elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach. Są nowe środki finansowe pozwalające zwiększyć ofertę – i to na korzystniejszych niż uprzednio warunkach.

  Aplikacje chmurowe ułatwiają pracę firmom, ale i ściągają na nie niebezpieczeństwa, których menadżerowie najczęściej nie są świadomi

  Wszechobecne aplikacje chmurowe pozwalają firmie z Warszawy bez wysiłku współpracować z zespołem z Londynie, organizując spotkania wideo, podczas których analizuje się dane, a nawet realizować skomplikowane zadania związane z zarządzaniem projektami. 

  Produkcja piwa w Polsce zmalała, ale wciąż jesteśmy w czołówce w UE. Rekordową ilość piwa produkują... Niemcy

  Produkcja piwa w Polsce zmalała. Pomiędzy 2022 a 2023 r. spadła o 2 mln hl. Wzrosły koszty produkcji, więc przedsiębiorcy szukają oszczędności. 

  Czy wkrótce biznes przeniesie się w kosmos? Już teraz można odbyć turystyczny lot na orbitę

  Niezwykły postęp technologiczny, którego świadkami jesteśmy rozbudza wyobraźnię o eksploracji kosmosu. Czy już wkrótce biznes przeniesie się w przestrzeń międzygwiezdną? Czy przemysł kosmiczny stanie się domeną prywatną? 

  REKLAMA

  Kupujesz włoskie produkty? Patrz na certyfikaty! Włoska żywność jest wśród najczęściej podrabianych na świecie

  Czym jest "italian sounding"? To produkty, które udają włoskie, ale tak naprawdę nie są z Włoch. Kraj ten jest liderem w certyfikacji żywności, ale jednocześnie włoskie produkty należą do grona najczęściej podrabianych na świecie. 

  KE: W 2024 roku nie będzie obowiązku ugorowania 4 % swoich gruntów ornych

  Komisja Europejska oficjalnie przyjęła 13 lutego 2024 r. rozporządzenie, które przyznaje europejskim rolnikom częściowe zwolnienie z zasady warunkowości dotyczącej gruntów ugorowanych. Jest to następstwem wniosku Komisji przedstawionego w dniu 31 stycznia oraz dyskusji z państwami członkowskimi na posiedzeniach komitetów. Rozporządzenie weszło w życie 14 lutego 2024 r. i jest stosowane z mocą wsteczną od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r.

  REKLAMA