reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > ABC Praw autorskich > Czym jest licencja otwarta?

Czym jest licencja otwarta?

Licencja otwarta zwana też wolną, jest to rodzaj udzielenia zgody na korzystanie z utworu w sposób pełny i niewyłączny. Oznacza to, że na jej podstawie można powszechnie kopiować i modyfikować dzieło w oryginale i w opracowaniu.

Regulacje prawne

Kwestię licencji otwartej reguluje art. 80 ustawy z dnia 30 czerwca 2000r. prawo własności przemysłowej.  W przepisie tym zawarte są informacje o złożeniu oświadczenia o gotowości złożenia licencji na korzystanie z jego wynalazku. Nie ma możliwości odwołania ani zmiany takiego oświadczenia, podlega on również wpisowi do rejestru patentowego. Uzyskanie licencji otwartej możliwe jest poprzez zawarcie umowy licencyjnej lub korzystanie z wynalazku bez podjęcia rokowań. W tym drugim przypadku licencjobiorca jest obowiązany zawiadomić licencjodawcę w terminie miesiąca od chwili przystąpienia do korzystania z wynalazku.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Opłaty

Ustawa przewiduje, że opłata licencyjna nie może przekraczać 10% korzyści uzyskanych przez licencjobiorcę, w każdym roku korzystania z wynalazku, po potrącenia nakładów. Istotny jest fakt, że jeśli umowa nie stanowi inaczej, licencjobiorca uiszcza maksymalną opłatę, w terminie miesiąca po zakończeniu każdego roku kalendarzowego, w którym licencjobiorca korzystał  wynalazku, chyba że oświadczenie licencjodawcy przewiduje niższą opłatę.

W razie złożenia oświadczenia o gotowości udzielenia licencji otwartej opłaty okresowe zmniejsza się o połowę, dotyczy to także jednorazowej opłaty za ochronę lub pierwszej opłaty okresowej.

Jak chronić prawa autorskie do utworu?

Ograniczenia swobody korzystania z wolnej licencji

Swoboda korzystania i modyfikacji dzieła, w związki z licencją otwartą ograniczona jest klauzulami:

  1. uznania autorstwa , która polega na tym, że przy modyfikacjach i korzystaniu trzeba odpowiednio oznaczyć utwór, podać nośnik do licencji i wskazać jakie zmiany zostały w nim dokonane. Można to robić w dowolny sposób, jednak nie może on sugerować udzielania przez licencjodawcę poparcia dla sposobu wykorzystania utworu przez korzystającego;
  2. copyleft (przeciwieństwo copyright), która zobowiązuje twórcę dzieła zależnego do udostępnienia go na tej samej licencji, na jakiej udostępniono oryginalny utwór.

Jaki jest koszt patentu?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama