reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > ABC Praw autorskich > Najczęściej spotykane symbole własności intelektualnej

Najczęściej spotykane symbole własności intelektualnej

Wiele marek obecnych na rynku, opatrzonych jest pewnymi symbolami. Najczęściej jest to R wpisane w okrąg bądź drukowane litery TM i SM. Przy okazji publikacji periodyków dostrzec można z kolei jeszcze inne oznaczenie – literę C w kółku. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie co te symbole tak naprawdę oznaczają. W tym zakresie pokutuje bowiem wiele błędnych interpretacji.

Najczęściej spotykane symbole własności intelektualnej

Wszystkie te oznaczenia związane są z prawem własności intelektualnej. Każde z nich komunikuje jednak coś innego. Mało tego, symbol ® jest chroniony prawem. A za wykorzystywanie go niezgodnie z przeznaczeniem grożą określone sankcje.

Znaczenie symbolu ®

Często błędnie tłumaczony jest jako „oryginalny”. Być może na taki stan rzeczy wpływa fakt posługiwania się nim przez że wiele renomowanych marek (np. Coca Cola). Są też osoby, które utożsamiają go z prawami autorskimi. Żadna z tych opcji nie jest nawet bliska prawdy.

R w kółku to skrót od "registered". Oznacza to, że oznaczony nim znak towarowy został zarejestrowany w Urzędzie Patentowym bądź innej odpowiedniej organizacji międzynarodowej związanej z własnością intelektualną. Uzyskując świadectwo ochronne przedsiębiorca ma "monopol" na wskazany znak w zakresie towarów lub usług, które wskazał. Czyli najprościej mówiąc, nikt nie może się posługiwać oznaczeniem identycznym lub podobnym. Jest to więc w pewnym stopniu informacja ostrzegająca.

Przedsiębiorca, który uzyskał taką ochronę może, ale nie musi oznaczać swój znak towarowy tym symbolem. Co jednak ważne, oznaczenie nim znaku, który nie jest zarejestrowany to złamanie prawa. Grozi za to kara grzywny. A tego typu działania nie są wcale rzadkością. Charakterystyczna R-ka kojarzy się bowiem ludziom w jakimś stopniu z prestiżem i renomą.

Prawo autorskie jako wkład do spółki

Znaczenie symbolów TM i SM.

TM jest skrótem od słowa "trademark" czyli znak towarowy. Nasze krajowe przepisy nie wiążą z nim jakichkolwiek uprawnień. Oznacza to więc, że każdy przedsiębiorca posługujący się oryginalną nazwą bądź logotypem może swobodnie używać tego symbolu. Nie oznacza on jednak ani tego, że dane oznaczenie zostało zgłoszone do ochrony w Urzędzie Patentowym ani tym bardziej, że taką ochronę już uzyskało. Identycznie sytuacja wygląda ze skrótem SM, który tłumaczyć należy jako "servicemark" czyli znak usługowy.

Prawo autorskie - vademecum

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria transportowa ITD-PIP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama