REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najczęściej spotykane symbole własności intelektualnej

Mikołaj Lech
prawnik, aplikant rzecznikowski
Najczęściej spotykane symbole własności intelektualnej
Najczęściej spotykane symbole własności intelektualnej

REKLAMA

REKLAMA

Wiele marek obecnych na rynku, opatrzonych jest pewnymi symbolami. Najczęściej jest to R wpisane w okrąg bądź drukowane litery TM i SM. Przy okazji publikacji periodyków dostrzec można z kolei jeszcze inne oznaczenie – literę C w kółku. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie co te symbole tak naprawdę oznaczają. W tym zakresie pokutuje bowiem wiele błędnych interpretacji.

Najczęściej spotykane symbole własności intelektualnej

Wszystkie te oznaczenia związane są z prawem własności intelektualnej. Każde z nich komunikuje jednak coś innego. Mało tego, symbol ® jest chroniony prawem. A za wykorzystywanie go niezgodnie z przeznaczeniem grożą określone sankcje.

REKLAMA

Znaczenie symbolu ®

REKLAMA

Często błędnie tłumaczony jest jako „oryginalny”. Być może na taki stan rzeczy wpływa fakt posługiwania się nim przez że wiele renomowanych marek (np. Coca Cola). Są też osoby, które utożsamiają go z prawami autorskimi. Żadna z tych opcji nie jest nawet bliska prawdy.

R w kółku to skrót od "registered". Oznacza to, że oznaczony nim znak towarowy został zarejestrowany w Urzędzie Patentowym bądź innej odpowiedniej organizacji międzynarodowej związanej z własnością intelektualną. Uzyskując świadectwo ochronne przedsiębiorca ma "monopol" na wskazany znak w zakresie towarów lub usług, które wskazał. Czyli najprościej mówiąc, nikt nie może się posługiwać oznaczeniem identycznym lub podobnym. Jest to więc w pewnym stopniu informacja ostrzegająca.

Przedsiębiorca, który uzyskał taką ochronę może, ale nie musi oznaczać swój znak towarowy tym symbolem. Co jednak ważne, oznaczenie nim znaku, który nie jest zarejestrowany to złamanie prawa. Grozi za to kara grzywny. A tego typu działania nie są wcale rzadkością. Charakterystyczna R-ka kojarzy się bowiem ludziom w jakimś stopniu z prestiżem i renomą.

Prawo autorskie jako wkład do spółki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Znaczenie symbolów TM i SM.

TM jest skrótem od słowa "trademark" czyli znak towarowy. Nasze krajowe przepisy nie wiążą z nim jakichkolwiek uprawnień. Oznacza to więc, że każdy przedsiębiorca posługujący się oryginalną nazwą bądź logotypem może swobodnie używać tego symbolu. Nie oznacza on jednak ani tego, że dane oznaczenie zostało zgłoszone do ochrony w Urzędzie Patentowym ani tym bardziej, że taką ochronę już uzyskało. Identycznie sytuacja wygląda ze skrótem SM, który tłumaczyć należy jako "servicemark" czyli znak usługowy.

Prawo autorskie - vademecum

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Znaczenie symbolu ©.

Jest skrótem od słowa "copyright" a oznacza prawo autorskie. Przy znakach firmowych pojawia się, rzadko. Częściej można się z nim zetknąć na różnego rodzaju towarach (batonikach, książkach, mapach). W znaczeniu szerszym są to prawa przysługujące autorowi z tytułu stworzenia dzieła (utworu). Jest to np. prawo do uzyskiwania korzyści finansowych. Co ciekawe, każdy znak towarowy o fantazyjnej szacie graficznej jest z mocy ustawy chroniony prawem autorskim.

Kradzież praw autorskich w internecie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA