REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo ustalić okres zasiłkowy, gdy po przerwie na zaświadczeniu lekarskim widnieje kod A

Jak prawidłowo ustalić okres zasiłkowy, gdy po przerwie na zaświadczeniu lekarskim widnieje kod A /Fot. Fotolia
Jak prawidłowo ustalić okres zasiłkowy, gdy po przerwie na zaświadczeniu lekarskim widnieje kod A /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownica była niezdolna do pracy z powodu choroby przez okres 188 dni - od 16 sierpnia 2017 r. do 19 lutego 2018 r. Z tego tytułu zakład pracy wypłacił wynagrodzenie chorobowe (33 dni) i zasiłek chorobowy łącznie za okres 182 dni, tj. do 13 lutego 2018 r. Pozostałe 6 dni zwolnienia lekarskiego zakład pracy uznał za nieobecność usprawiedliwioną bez prawa do zasiłku. Pracownica po 57-dniowej przerwie, w czasie której świadczyła pracę (posiadała zaświadczenie lekarskie o odzyskaniu zdolności do pracy), dostarczyła nam kolejne zwolnienie lekarskie z kodem literowym „A”, na okres od 12 do 23 kwietnia 2018 r. Czy w tej sytuacji powinniśmy pracownicy otworzyć nowy okres zasiłkowy?

Nie. Nie należy pracownicy otwierać nowego okresu zasiłkowego, ponieważ niezdolność do pracy z powodu choroby po przerwie jest kontynuacją poprzedniej choroby, z której pracownica wykorzystała już pełny okres zasiłkowy wynoszący 182 dni. Szczegóły - w uzasadnieniu.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy nie dłużej jednak niż przez 182 dni - w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej zwykłą chorobą, lub 270 dni - w przypadku niezdolność do pracy spowodowanej gruźlicą (na zaświadczeniach lekarskich kod „D”) lub przypadającą w okresie ciąży (oznaczona kodem literowym „B”). Są to tzw. „okresy zasiłkowe”.

W przypadku niezdolności do pracy spowodowanej zwykłą chorobą, która powstała bezpośrednio po niezdolności spowodowanej gruźlicą lub po niezdolności do pracy przypadającej w okresie ciąży - łączny okres zasiłkowy wynosi 182 dni.

Zobacz: Prawo dla firm

REKLAMA

Pani Ewa była niezdolna do pracy od 5 września 2017 r. do 23 marca 2018 r., tj. 200 dni. Niezdolność do pracy przypadająca na okres ciąży trwała tylko od 5 września 2017 do 15 listopada 2017 r., tj. 72 dni. Za okres od 16 listopada 2018 r. do 23 marca 2018 r. Pani Ewa przedłożyła zwolnienia lekarskie z powodu zwykłej choroby. Ponieważ niezdolność do pracy od 16 listopada 2017 r. spowodowana jest zwykłą chorobą, Pani Ewie należało wypłacić zasiłek chorobowy do 5 marca 2018 r., tj. 182 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą lub przypadająca w okresie ciąży wystąpi bezpośrednio po niezdolności do pracy spowodowanej innymi schorzeniami (zwykłą chorobą), wówczas okresy tych niezdolności należy zliczyć i prawo do zasiłku przysługuje przez okres 270 dni.

Pani Ania przebywała na zwolnieniu lekarskim od 20 lipca 2017 r. do 10 stycznia 2018 r. (tj. przez okres 175 dni) z powodu złamania ręki. Następnie przedłożyła zwolnienia lekarskie z kodem „B” na okres od 11 stycznia 2018 r. do 20 kwietnia 2018 r. (95 dni). W tym przypadku Pani Ewie będzie przysługiwał zasiłek chorobowy przez łączny okres 270 dni, tj. od 20 lipca 2017 r. do 15 kwietnia 2018 r. Za pozostały okres niezdolności do pracy w okresie ciąży pracownicy przysługuje świadczenie rehabilitacyjne (po uprzednim złożeniu wniosku).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak prawidłowo ustalić okres zasiłkowy, gdy po przerwie na zaświadczeniu lekarskim widnieje kod A

W artykule omówiono również jak liczyć okres zasiłkowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA